کد خبر: ۱۳۸۵۵
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۶
نفت برنت 28 دلار
در پی افزایش صادرات نفت ایران به بازارهای جهانی پس از برداشته‌شدن تحریم‌ها در آخر هفته، قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه به پایین‌ترین سطح خود از سال 2003 رسید.
به گزارش تجارت امروز به نقل از اقتصادنیوز؛ بازرسان هسته‌ای سازمان ملل در روز شنبه اعلام کردند که تهران به تعهدات خود در خصوص برنامه‌ هسته‌ای عمل کرده است. تحریم‌های علیه ایران که موجب کاهش 2 میلیون بشکه‌ای صادرات روزانه ایران و رسیدن به اندکی بیش از 1 میلیون بشکه در روز شده بود، فورا توسط ایالات متحده برداشته شد.

به گزارش رویترز، ریچارد نفیو، مدیر برنامه شرکت اکونومیک‌استیت‌کرفت، اعلام کرد: «در حال حاضر ایران آزاد است تا به هر مقدار که می‌خواهد نفت بفروشد.»

بر اساس اظهارات وزیر نفت ایران در روز یکشنبه، ایران آماده است تا صادرات نفت خام خود را 500 هزار بشکه در روز افزایش دهد.

به عنوان واکنش سریع به این موضوع، قیمت هر بشکه نفت برنت در معاملات روز دوشنبه، با رسیدن به 27 دلار و 67 سنت پایین‌ترین سطح خود از سال 2003 را به ثبت رساند. ولی در ادامه روز به بشکه‌ای 28 دلار و 43 سنت افزایش یافت. با این حال همچنان یک درصد کمتر از جایگاه روز جمعه خود معامله می‌شود.

هر بشکه نفت آمریکا نیز با افتی 46 سنتی معادل 28 دلار و 96 سنت معامله شد. این در حالی بود که در اوایل معاملات امروز این معیار نفتی با رسیدن به قیمت 28 دلار و 36 سنت، کمترین سطح خود از سال 2003 را تجربه کرده بود.

بانکANZ اعلام روز دوشنبه اعلام کرد: «برداشته‌شدن تحریم‌ها علیه ایران در کوتاه مدت موجب افزایش فشار نزولی بر روی نفت خواهد شد. محتمل‌ترین استراتژی ایران در تخفیف پیشنهادات خود به منظور جلب مشتری، موجب فشار بیشتری روی قیمت نفت در کوتاه‌مدت خواهد شد.»

صادرات جدید بالقوه ایران در حالی وارد بازار می‌شود که بازارهای جهانی هم اکنون با وضعیت وخیمی از سوی عرضه مازاد مواجه هستند و تولیدکنندگان در حدود یک میلیون بشکه در روز نسبت به تقاضا نفت بیشتری تولید می‌کنند. قیمت نفت از اواسط سال 2014 افتی 75 درصدی را تجربه کرده و از ابتدای سال جاری میلادی 25 درصد کاهش قیمت داشته است.

با وجود این، تحلیلگران انتظار دارند که ایران برای بازسازی کامل زیرساخت‌های صادرات خود، که از سرمایه‌گذاری اندک در زمان تحریم‌ها رنج برده بود، نیازمند زمان خواهد بود. حداقل زمانی که لازم است 12 مخزن حمل نفت‌خام این کشور پر شده و برای فروش در بازار آماده شود.

افت شدید قیمت نفت همچنین به بازارهای سهام نیز ضربه زده است، در معاملات امروز، بورس‌های آسیایی به دلیل نگرانی بیشتر در مورد رکود شدید اقتصاد جهانی، به پایین‌ترین سطح خود از سال 2011 سقوط کردند.

فردریک نیومن، رئیس شرکت تحقیقات اقتصادی HSBC در هنگ‌کنگ اعلام کرد: « با ادامه‌ داشتن کندی رشد اقتصادی، پایین‌ ماندن قیمت‌ کالاهای اساسی نظیر نفت، که نشان‌دهنده ضعف در میزان تقاضا بوده است. علاوه بر این، روند نزولی هزینه‌های سرمایه‌گذاری در معادن و کاهش درآمد تولیدکنندگان کالایی به صادرات از آسیا فشار وارد کرده است.»
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک و صفحه نخست روزنامه‌ها 23 بهمن
روزنامه کیهان با عنوان مهم‌ترین پیام راهپیمایی دیروز نوشت: «به‌هم ریختگی جبهه دشمن» و اثبات این ادعا که محاسبات آن‌ها گاهی، چقدر «پرت» است، یکی دیگر از برکات چهلمین سالگی انقلاب اسلامی ایران بود.
پربحث ترین