کد خبر: ۱۴۷۶۱
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۱
رانک والتراشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان روز سه شنبه ۱۳ بهمن، به تهران سفر کرد.
تجارت امروز: فرانک والتراشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان روز سه شنبه ۱۳ بهمن، به تهران سفر کرد. این سفر وزیر خارجه آلمان در حالی‌ صورت گرفت که کمترا‌ز ۵ ماه پیش، وی به همراه هیئتی سیاسی و اقتصادی در ماه مهر به تهران سفر کرده بود، او اولین وزیر خارجه آلمان بود که پس از ۱۲ سال به تهران سفر کرده است. وی در این سفر با همتای ایرانی‌ خود محمد جواد ظریف، دکتر روحانی رئیس جمهور ایران و علی‌ لاریجانی رئیس مجلس دیدار کرد.

اهداف دومین سفر وزیر خارجه آلمان

اولین سفر وزیر خارجه آلمان به تهران برای شرکت در اجلاس مقدماتی مونیخ بود، او در این سفر نیز از اشتیاق آلمان به نزدیکی‌ به تهران در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی گفت. اما در سفر دوم وزیر خارجه آلمان اهداف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی‌ و منطقه‌ای را مد نظر قرار داده است. اشتاین مایر قبل از سفر به ایران در گفت و گو با روزنامه آلمانی‌ " ولت آم زونتاگ " گفت : حتّی برای منافع خودمان هم که شده باید تمام تلاش خود را به کار ببندیم تا این بحران، دامنه‌ای افسار گسیخته پیدا نکند و از امکانات خود استفاده کنیم تا مسیر‌های گفت و گو حفظ شوند و زمینه برای برقراری اعتماد میان ایران و عربستان فراهم آید. از این گفته می‌توان به درستی گزارشات خبرگزاری‌های غربی مبنی به میانجیگری آلمان میان ایران و عربستان پی‌برد، زیرا آنها بر قراری صلح و امنیت در منطقه را بدون رابطه‌ای دوستانه بین این دو کشور بزرگ غیر ممکن می‌دانند.

محور اصلی‌ گفت و گوها میان اشتاین مایر با محمد جواد ظریف مربوط به مسائل سیاسی و منطقه‌ای بود. آقای اشتاین مایر روز ۱۳ بهمن در کنفرانس خبری مشترک با آقای ظریف گفت: من در گفت و گو با طرف ایرانی‌ متوجه این موضوع شدم که این آمادگی در ایران برای گفت و گو جهت بهبود روابط با عربستان وجود دارد و اینکه گامهایی در این مسیر برداشته شده است. وزیر امور خارجه ایران نیز در این کنفرانس افزود: ملاقات‌های آقای اشتاین مایر با همتایان دولتی و خصوصی در راستای گسترش روابط دو و چند جانبه خواهد بود. آقای ظریف همچنین گفت درباره سوریه و افغانستان و همچنین مناسبت دوجانبه با آلمان با آقای اشتاین مایر گفت و گو کرده است.

آقای علی‌ لاریجانی در دیدار با اشتاین مایر خواستار بهره بردن از شرایط فعلی در جهت بهبود مناسبت اقتصادی شد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران روز چهارشنبه ۱۴ بهمن، با اعلام این مطلب در دیدار با وزیر خارجه آلمان، روند همکاری‌های سیاسی و اقتصادی میان ایران و آلمان را روندی رو به رشد توصیف کرد، آقای اشتاین مایر نیز با ابراز خرسندی از اجرای برجام گفت: هیئت‌های اقتصادی آلمان در سفر‌های خود به ایران به نتایج خوبی‌ دست یافته‌اند.

در این ارتباط، خبرگزاری تسنیم در روز چهارشنبه خبر داد که شرکت ملی‌ صنایع مس ایران و شرکت "‌ام کا ام " آلمان برای توسعه همکاری‌ها در پروژه‌های معدنی تفاهم نامه‌ای یک میلیارد یوروای امضا کردند.

خبرگزاری ایرنا روز چهار شنبه ۱۴ بهمن گزارشی از دیدار رئیس جمهور ایران و وزیر امور خارجه آلمان منتشر کرد که در این دیدار اشتاین مایر تاکید می‌کند " برلین مصمم به گسترش روابط با تهران در همه حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی‌ و دانشگاهی است و افزود روابط آلمان با تهران با یک جهش مواجه بوده و عمده شرکت‌های بزرگ آلمانی‌ مایل به حضور در بازار ایران برای سرمایه گذاری و همکاری‌های مشترک هستند ."

به گفته وی در سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۰ هیئت بزرگ سیاسی و اقتصادی از ایران دیدار و با شرکای خود گفت و گو و مذاکره کرده اند و هم‌اکنون نیز ۸ هیئت بزرگ اقتصادی دیگر در صف سفر به تهران هستند و این سفرها راه را برای سرمایه گذاری مشترک می‌گشاید.

ابهام در مورد دعوت از آقای روحانی برای دیدار از آلمان

هفته نامه اشپیگل در گزارشی نوشت: آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در حال حاضر تمایلی ندارد در رقابتی که بر سر سفر روحانی به اروپا در گرفته، شرکت کند. ولی‌ با این حال معاونش، زیگمار گابریل خواهان دیدار هرچه زودتر حسن روحانی در آلمان است.

در همین حال خبرگزاری رویتر در گزارش خود نوشت: وزیر خارجه آلمان از حسن روحانی برای سفر به کشور خود دعوت کرده است.

خبرگزاری فارس اما به نقل از رسانه‌های آلمانی‌ تاکید کرده که دعوت اشتاین مایر از حسن روحانی برای سفر به برلین شکلی‌ " غیر رسمی‌ " داشته است.

سفر بعدی اشتاین مایر به مقصد ریاض خواهد بود، خبرگزاری رویترز اعلام کرد وی در سفر آتی خود به ایران و عربستان، دو بازیگر عمده مناقشه سوریه، درباره بحران سوریه گفتگو خواهد کرد. در این گزارش آمده است یافتن هرگونه راه حل برای سوریه بدون در نظر گرفتن نقش ایران و عربستان در منطقه، نا ممکن خواهد بود.

نویسنده: امیر شریفی


سفر دوباره آلمانها به ایران
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.