کد خبر: ۱۴۹۶۱
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۲
پس از فرو پاشی شوروی و تاسیس کشوری به نام روسیه، سیاستمداران ایران به علت مشکلات بنیادی با سیاست‌های غرب به خصوص آمریکا، رابطه‌ای دوستانه از لحاظ سیاسی با روسیه بر قرار کردند، اما این نزدیکی‌ مواضع سیاسی هیچگاه منجر به گسترش روابط تجاری، انتقال انرژی، تکنولوژی و پیگیری اهداف مشترک اقتصادی نشده است. در حال حاضر روابط سیاسی ایران و روسیه در وضعیت مطلوبی است ولی‌ حجم مبادلات تجاری این دو کشور در وضعیتی نگران کننده قرار دارد.
تجارت امروز: پس از فرو پاشی شوروی و تاسیس کشوری به نام روسیه، سیاستمداران ایران به علت مشکلات بنیادی با سیاست‌های غرب به خصوص آمریکا، رابطه‌ای دوستانه از لحاظ سیاسی با روسیه بر قرار کردند، اما این نزدیکی‌ مواضع سیاسی هیچگاه منجر به گسترش روابط تجاری، انتقال انرژی، تکنولوژی و پیگیری اهداف مشترک اقتصادی نشده است. در حال حاضر روابط سیاسی ایران و روسیه در وضعیت مطلوبی است ولی‌ حجم مبادلات تجاری این دو کشور در وضعیتی نگران کننده قرار دارد.

اسدلله عسگر اولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه در همایشی برای بررسی فرصت‌های سرمایه گذاری در ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر گفت: روابط نوین تجاری ایران و روسیه بیش از ۷۰ سال قدمت دارد این در حالی‌ است که ایران با کشورهای همسایه همچون افغانستان، ترکیه و عراق روابط تجاری بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار را تجربه کرده است، اما هیچگاه ارزش مبادلات ایران و روسیه از ۳ میلیارد دلار تجاوز نکرده است. وی مشکلات مالی، بانکی‌، حمل و نقل، نبود خطوط پرواز مستقیم و عدم صدور روادید دراز مدت برای تجار را از جمله مشکلات برای این حجم کم مبادلات تجاری می‌داند.

اما با توجه به مناقشه اخیر ترکیه و روسیه این فرصت برای ایران و همچنین روسیه فراهم شده تا سطح مبادلات تجاری را، به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش دهند. بر طبق گزارشات گمرک، ایران در سال گذشته تنها ۲۹۱ میلیون دلار کالا به روسیه صادر کرده است که تجارتی غیر قابل قبول برای دو کشور بزرگ و پهناور است که به واسطه دریای خزر همسایه محسوب می‌شوند. چند ماه قبل از بوجود آمدن بحران سیاسی بین روسیه و ترکیه «رجب طیب اردوغان» به همراه هیئتی به روسیه سفر کرد، به نقل از رویترز، وی در این سفر به همتای روس خود گفت امیدوار است که حجم مبادلات این دو کشور تا سال ۲۰۲۳ به ۱۰۰ میلیارد دلار برسد، اما این آرزو تنها ۲ ماه بیشتر دوام نیاورد. دو ماه پس از این دیدار، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تحریم‌های اقتصادی علیه ترکیه را امضا کرد. این تحریم‌ها عبارتند از منع ورود برخی‌ کالاهای ترکیه، ایجاد محدودیت در مبادلات اقتصادی با ترکیه و فعالیت موسسات اقتصادی، منع ورود نیروی کار از ترکیه، لغو سفر شهروندان بدون روادید و وضع محدودیت‌های بیشمار برای دور کردن گردشگران روس از ترکیه.

فواید تنش اخیر برای اقتصاد ایران:

با تحریم‌های ترکیه توسط روسیه امید به بهبود روابط تجاری ایران و روسیه در مسیری جدید و درست می‌رود. در مذاکراتی سه روزه هیئت ۷۵ نفری اقتصادی ایران و همتایان روس در قالب کومیسیون مشترک که در مسکو برگزار شد، سند ۴۰ میلیارد دلاری توسعه روابط اقتصادی، صنعتی و بازرگانی تهیه و در ۲۲ آبان ماه امضا شد. فارس گفت: امضای این سند توسط «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فنآوری ایران و «الکساندر نوواک» وزیر انرژی روسیه انجام شد که بخش‌های انرژی، نفت، نیروگاهی، صنعتی، بازرگانی، علمی‌ و فنآوری، هسته‌ای، فرهنگی‌ و گسترش فعالیت بخش خصوصی را شامل می‌شود.

کشاورزی: بخش عمده صادرات ترکیه به روسیه سبزیجات، سیفی جات و مواد غذایی بود که ایران در این زمینه توانایی‌های زیادی دارد، هرچند گرفتن کامل جای ترکیه در بازارهای روسیه تقریبا برای اقتصاد فعلی ایران غیر ممکن است اما دولت مردان می‌توانند با کمک به مکانیزه کردن کشاورزی و بهینه سازی تولیدات کشاورزی، تا حد ممکن جای ترکیه را در بازار روسیه بگیرند «الکساندر تکا چف» وزیر کشاورزی روسیه در حاشیه دیدار با «محمود حجتی» وزیر کشاورزی ایران، از مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور خبر داد.براساس اظهارات وی ایران دانه‌های روغنی، چوب و غلات از روسیه وارد می‌کند و در مقابل ظرفیت صادرات ۱.۵ میلیون تن سبزیجات به روسیه را خواهد داشت. عباس کشاورز معاون وزارت کشاورزی گفت: صادرات اقلامی همچون هندوانه، گوجه‌فرنگی، خیار، فلفل و انواع سبزی جات برگی را برای صادر کردن به روسیه در دستور کار قرار داده‌ایم.

محصولات دامداری: به گزارش ایسنا مهدی خلج رئیس سازمان دامپزشکی ایران، خبر واردات گوشت قرمز از روسیه را تائید کرد و گفت علی‌ رغم قابل قبول بودن تولیدات داخلی‌ نیاز به واردات محدود نیز داریم. وی همچنین از آغاز مراحل اولیه برای صادرات گوشت مرغ به روسیه خبر داد و گفت که با انجام امور اداری امیدواریم ما نیز در مقابل بتوانیم به روسیه گوشت مرغ صادر کنیم. میگو نیز دیگر کالای ایرانیست که به بازار‌های روسیه راه پیدا خواهد کرد.

گردشگری: هرچند که جذب کردن گردشگران جوان روس با شرایط فعلی و موجود ایران را باید تقریبا غیر ممکن دانست اما با بهبود زیر ساخت‌های گردشگری همچون ساخت هتل‌های بروز و مطلوب در تمامی نقاط دیدنی کشور و تبلیغات گسترده می‌توان بخشی از گردشگران سالمند روس را به ایران جذب کرد. با توجه به سابقه گردشگران ایرانی‌ مطمئناً روسیه سود بیشتری از آسان کردن روادید با ایران خواهد برد.

کالای صنعتی: در بخش کالاهای صنعتی متاسفانه ایران کالا و محصولی درخور برای صادر کردن به بازار روسیه ندارد اما می‌تواند مقصد سرمایه گذاران و تولید کنندگان روس در بخش‌های صنعتی ایران باشد که با استفاده از توانایی‌های بالقوه بازار ایران، کالاهای صنعتی را از ایران به کشور‌های منطقه همچون عراق، افغانستان و ترکیه صادر کند.

با توجه به نگاه مثبت روسیه و ایران برای گسترش مبادلات تجاری، دولتمردان ایران باید در جهت بهبود شرایط صادرات به روسیه گام بردارند و با بهبود زیرساخت‌ها، اجناس ایرانی‌ بتوانند تا حدی جای ترکیه را در بازار‌های روسیه بگیرند و از طرفی‌ دیگر صادرکنندگان ایرانی‌ با درک شرایط موجود به جای واردات کالاهای پر سود و بی‌‌کیفیت از کشور هائی همچون چین، به صادرات کالای ایرانی‌ به روسیه روی آورند تا شاید آرزوی صادرات گسترده غیر نفتی ایران تا حدی به واقعیت نزدیکتر شود.

نویسنده: امیر شریفی

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.