کد خبر: ۱۵۰۱۱
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۰
انجمن مخابرات مالی بین المللی بانکی‌ جهان‌گستر موسوم به سوئیفت شرکتی بلژیکی متعلق به بانک‌های بزرگ بین المللی است که در سال ۱۹۷۳ میلادی مطابق با قوانین اتحادیه اروپا، خزانه داری آمریکا و بانک‌های مرکزی چند اقتصاد بزرگ دیگر در بروکسل راه اندازی شد.
تجارت امروز: انجمن مخابرات مالی بین المللی بانکی‌ جهان‌گستر موسوم به سوئیفت شرکتی بلژیکی متعلق به بانکهای بزرگ بین المللی است که در سال ۱۹۷۳ میلادی مطابق با قوانین اتحادیه اروپا، خزانه داری آمریکا و بانک‌های مرکزی چند اقتصاد بزرگ دیگر در بروکسل راه اندازی شد. بعد از خاتمه جنگ جهانی‌ دوم و از اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی، تجارت جهانی‌ به سرعت پیشرفت کرد و با بالا رفتن حجم عملیات پولی‌، بسیاری از بانک‌های بین المللی استاندارد‌ها و اصول مالی را زیر پا گذاشتند که این امر موجب آشفتگی‌ در پرداخت‌ها و افزایش هزینه‌های بانکی‌ شد، از این رو در اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی حدود ۶۰ بانک بزرگ جهان به سرو سامان دادن این اوضاع پرداختند و در نهایت سیستم استاندارد و جهانی‌ بانکی‌ بین المللی به نام سوئیفت در سال ۱۹۷۳ تاسیس و فراگیر شد.

سوئیفت کدی است برای جابجایی پول و اطلاعات بین بانک‌ها در سر تا سر جهان. سوئیفت از ۸ تا ۱۱ کاراکتر تشکیل می‌شود، در کدهای ۱۱ تایی‌ تمامی اطلاعات داده می‌شود و در ۸ کاراکتری‌ها منظور بانک عامل است و شعبه آن مشخص نشده. هم اکنون به گواه بانکداری جهانی‌ بیش از ۹۰۰۰ موسسه مالی و بانکی‌ در ۲۰۰ کشور جهان از امکانات سوئیفت استفاده می‌کنند. بسیاری از بانک‌ها و موسسات مالی ایران نیز از این سامانه پر سود بهره می‌بردند اما پس از تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، بسیاری از بانک‌های ایرانی‌ از پرداخت خدمات بانکی‌ از جمله سوئیفت محروم شدند.

سوئیفت روز بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۰ در بیانیه مطبوعاتی به پیروی از تصمیم اتحادیه اروپا هرگونه خدمات ارتباطی‌ با بانک‌ها و موسسات مالی تحریم شده را قطع کرد.در پی‌ عملیاتی شدن برجام و لغو تحریم‌ها علیه ایران خبرگزاری مهر روز یکشنبه ۱۱ بهمن به نقل از ولی‌ الله سیف رئیس کّل بانک مرکزی ایران نوشت: از روز دوشنبه ۱۲ بهمن ارتباطات پولی‌ و مالی ۹ موسسه تحریم شده ایران مجددا با شبکه سوئیفت بر قرار خواهد شد. وی افزود ۹ بانک شامل این لغو تحریم عبارتند از: بانک مرکزی، بانک ملی‌، تجارت، ملت، صنعت و معدن، پست بانک، سپه، بانک توسعه صادرات، بانک رفاه کارگران و ما بقیه بانک‌ها از روز اجرای برجام به شبکه سوئیفت متصل شدند و همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

ایران چگونه اولین بار به سوئیفت متصل شد:

برنامه عضویت ایران در شبکه سوئیفت در سال ۱۳۶۴ توسط کارشناسان بانک مرکزی ارائه شد ولی‌ با توجه به شرایط ایران این طرح تا سال ۱۳۷۰ به تعویق افتاد، در این سال ایران تقاضای خود برای عضویت در شبکه جهانی‌ را ارائه داد و در آذر ۱ ۳۷۱،درخواست آن پذیرفته شد و به همراه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک صادرات، ملی‌، تجارت، ملت و سپه از اولین بانک‌های ایرانی‌ ارائه دهنده این خدمات بانکی‌ بودند.

فواید سوئیفت برای نظام بانکی‌ هر کشوری:

استفاده وسیع از شبکه جهانی سوئیف به علت مزایای بیشمار این خدمت در بانکداری بین‌ المللی است، که می‌توان به تعدادی از آنها اشاره کرد:

1) ارائه خدمات به کاربران بی‌‌شمار: دلالان واجد شرایط، بانک‌ها، واسط‌های معاملات بازرگانی، موسسات سرمایه گذاری، موسسات سپرده گذاری و تصفیه نقل و انتقال بانکی‌،دلالان پول، شرکت خدمات امانتی، موسسات تجاری، موسسات مالی غیر سهامی، دفاتر نمایندگی‌، صادر کنندگان چک‌های مسافرتی‌ و بسیاری از کاربران دیگر این اهمیت را نشان می‌دهد که سوئیفت در معاملات نوین بین المللی چه نقشی‌ دارد.

2) قابل اطمینان بودن: بنا به گزارش سوئیفت در پایان سال ۲۰۱۵، از سال ۱۹۷۷ تا کنون حتّی یک پیام مالی بین بانکی،‌ مخدوش یا گم نشده است. پس با توجه به این گزارش می‌توان با اطمینان گفت که در ۲۹ سال گذشته سیستم جهانی سوئیفت،۱۰۰ درصد پیام‌های ارسالی‌ و دریافتی از مبدأ تا مقصد را بدون هیچگونه اشکال و دخل و تصرفی مبادله کرده است.

3) دسترسی‌ در هر زمان: سیستم سوئیفت بدون توجه به تعطیلی‌‌های هر کشوری، در تمام ۲۴ ساعت شبانه‌ روز، در طول تمام ایام هفته، ماه و سال به ارائه خدمات می‌پردازد که از دیگر مزیت‌های این سیستم است.

4) بدون تغییر و استاندار بودن: یکنواخت بودن فرمت پیام‌های ارسالی‌ از سیستم سوئیفت که از یک زبان مشترک در بانکداری بین المللی استفاده می‌کند، به تمام بانک‌های جهان کمک کرده است به آسانی هرچه تمام‌تر با این سیستم جهانی‌ ارتباط بر قرار کنند.

5) امنیت بالا: تعهد در ازای تمام پیام‌های ارسالی‌ و دریافتی به عهده شبکه سوئیفت است، پس انتقال آنها تحت ویژه‌ترین،به‌روز‌ترین و جدید‌ترین تکنولوژی‌های جهان، از لحاظ امنیتی صورت می‌گیرد.

6) سرعت در انجام کار: این سیستم پر اهمیت بانکی‌ فارغ از بلند یا کوتاه بودن پیام، محل مقصد پیام و یا بعد مسافت، در کمتر از چند ثانیه پیام را ارسال خواهد کرد.

7) کم هزینه بودن: بنا به آخرین نرخ‌های سیستم سوئیفت، پیام‌های ارسالی‌ از این شبکه تقریبا نصف کارمزد سیستم پیام‌رسان تلکسی است و اگر یک بانک از حد نصابی بیشتر پیام بفرستد با این سیستم، هزینه این پیام‌ها به میزان قابل توجهی‌ تقلیل می‌یابد.

برای درک اهمیت سوئیفت برای مبادلات پولی‌ ایران کافیست به آمارهای رسمی‌ دولت ایران توجه کنیم. مرکز پژوهش‌های مجلس، طی‌ گزارشی که در سال ۱۳۸۹ منتشر کرد گفت: در سال بیش از یکصد هزار پیام مالی از طریق سوئیفت صادر یا وارد شده است. ارزش این مبادلات بالغ بر ۲۷۴ میلیارد دلار است که این آمار توسط گزارشی تحت عنوان " برسی‌ کارکرد سوئیفت و ضرورت تقویت سیستم‌های جایگزین " منتشر شد. با وجود این گستردگیدر میان کشورهای جهان و کاربران آن، اتصال به این شبکه برای تمام تاجران ،تولیدکنندگان، صادر کنندگان و حتی خود دولت برای انتقال پول نفت و دیگر اقلام ضروری است و با لغو این تحریم ایران یک گام دیگر برای بازگشت به اقتصاد جهانی‌ بر داشت.گامی که بسیار مهم در روابط نوین پولی‌ جهان به شمار می‌رفت.

نویسنده: امیر شریفی

سوئیفت از واجبات مبادلات تجاری
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.