کد خبر: ۱۵۱۳۶
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۱
تنها بعد از گذشته چند ساعت از امضاء توافق هسته‌ای ایران با شش کشور قدرت‌مند سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتی بیشماری از کشورهایی همچون آلمان، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و بریتانیا علاقه خود به بازار بالقوه ایران را نشان دادند.
تجارت امروز: تنها بعد از گذشته چند ساعت از امضاء توافق هسته‌ای ایران با شش کشور قدرت‌مند سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتی بیشماری از کشورهایی همچون آلمان، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و بریتانیا علاقه خود به بازار بالقوه ایران را نشان دادند. دیدارها، گفتگو‌ها و رفت آمد‌ها از همان روزهای ابتدایی آغاز شد. تنها یک هفته پس از توافق هسته‌ای حتّی با وجود اجرایی نشدن آن، وزیر اقتصاد آلمان که به گواه گزارشات اقتصاد تایمز بزرگترین اقتصاد اروپا را که میزان بیشترین تولید ناخالص ملی‌ در این قاره را دارد، به همراه یک هیئت بلند پایه به ایران آمد. پس از آن دیگر غول‌های اقتصادی اروپا مانند فرانسه نیز با هیئتی به تهران آمد و دیگر کشور‌ها با تماس‌های مختلف خود از علاقهبه بازار ایران گفتند.

حسن روحانی در همایش " اجرای برجام، فصلی نو در اقتصاد ایران ” که در تهران برگزار شد، اعلام کرد که اقتصاد ایران برای رشد ۸ درصدی نیاز به ۵۰ میلیارد دلار سرمایهگذاری خارجی‌ دارد. مهمترین نقطه قوت ایران، بخش نفت است که با وجود اوضاع نابسامان نفت و همچنین اوضاع نامناسب اقتصادی جهان به همراه تنش‌های موجود در منطقه این حجم از سرمایه گذاری توسط کشورهای بزرگ اروپایی کمی‌ غیر ممکن به نظر می‌‌آمد تا آنجا که براساس ارزیابی‌های موسسه بیمه هرمس آلمان به وضوح هشدار‌هایی به سرمایه‌گذاران داده شد که نباید انتظار داشته باشند که در آینده‌ای نزدیک ایران به " گنجینه‌ای ” برای سرمایه‌گذاران خارجی‌ تبدیل شود و به مواردی همچون مشکلات بانکی‌، اعتبار نازل ایران، عدم وجود شرکت‌های خدمات مالی، کاهش ارزش ریال و قابل پیش بینی‌ نبودن فعل و انفعالات سیاسی در ایران حتّی در زمان پساتحریم در بازارهای جهانی‌ اشاره کرده بود.

اما در نگاهی‌ متفاوت برخی‌ از سرمایه گذاران، ایران پس از برجام را گاوصندوقی از طلا می‌دانند. رئیس موسسه لجستیکی " دی.بی‌.شنکر ” آلمان می‌گوید: سرمایه‌گذاری در ایران همانند جستجو برای طلاست و در عمل اروپایی‌ها می‌خواهند گوی سبقت را برای ورود به بازار ایران از یکدیگر بربایند. طبق آخرین تحلیل کارشناسان اقتصادی اتحادیه اروپا که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد تنها کشورهایی همچون آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، اتریش و بریتانیا با اجرای پروژه‌های مشترک ۵۰ میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری خواهند کرد که این حجم از سرمایه‌گذاری با ارزیابی‌های قبلی‌ آنها قابل قیاس نیست و این مهم می‌تواند آرزوی رئیس جمهوری ایران را به آسانی‌ تحقق‌ بخشد.

اقتصاد بیمار ایران بر پایه فروش نفت است نه حتّی بر مشتقات آن که بسیار سودده‌تر از فروش نفت خام است. نیاز ایران به سرمایه گذاری در بخش‌های پتروشیمی و ایجاد ارزش افزوده برای نفت، بسیار بیشتر از استخراج نفت و گاز است. جایی که دقیقا کشورهای اروپایی در آن دانش روز دارند و نیاز‌های خود را با سرمایه گذاری مستقیم تامین می‌کنند.کشورهای آلمان، فرانسه و بریتانیا با توجه به ارزش افزده این طلای سیاه با هم به رقابت خواهند پرداخت که این مسابقه‌ای با دو برنده است، هم ایران هم طرف دیگر. اما جای تأمل آنجاست که مهم‌ترین نقطه قوت ایران برای جذب سرمایه تا کنون سهم ناچیزی در این معاملات کلان داشته است.

اما نگرانی از جایی آغاز می‌شود که بیشتر گزارش‌هایی که در رسانه‌های اروپایی منتشر می‌شود حاکی‌ از این است که بازار ایران را نه جایی برای سرمایه گذاری، بلکه بازاری مطلوب برای صادر کردن محصولات خود می‌دانند و تلاش خود را برای صادر کردن محصولات بجای سرمایه گذاری مشترک در ایران می‌کنند. دویچه وله خبرگزاری رسمی آلمان در یادداشتی از کارشناس ارشد اقتصادی اتحادیه اروپا نوشت: علاقه نداشتن برخی‌ از شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری مستقیم در ایران برای کشورهایی همچون بریتانیا درست است زیرا بریتانیا با توجه به تنش‌های به وجود آماده بین ایران و عربستان تمایلی برای ورود مستقیم به بخش‌هایی مثل خودروسازی یا قطعه سازی برای تولیدات صنعتی در ایران ندارد اما در عوض آلمان و اسپانیا، فارغ از این تنش‌ها خواستار سرمایه‌گذاری مستقیم در این بخش‌ها هستند. هرچند که به گفته این کارشناس " حجم مبادلات با ایران به ۶ برا بر خواهد رسید ” .اما باید دید که چه مقدار از این حجم معامله سهم ایران در صادرات خواهد بود و چه مقدار، سهم ایران در مصرف کالای اروپایی‌ها.

در روی دیگر سکه رسیدن خبر‌های خوب و بی‌ سابقه در جذب سرمایه می‌تواند این امید را در دل اقتصاد ایران زنده کند که بار سنگین هزینه‌های دولت که عمده آن بر دوش نفت است کمی‌ برداشته شود. بی‌ بی‌ سی‌ در گزارشی از قراردادهای انجام شده و یا در شرف انجام در بخش ساخت و ساز با ایران خبر داد که ارزشی بالغ بر ۸ میلیارد دلار دارد. از جمله قرارداد ساخت ۵ بیمارستان توسط یک شرکت ایتالیایی و یا ساخت چندین هتل در ایران برای احیای صنعت گردشگری. ۸میلیارد دلار سرمایه که قرار است صرف پروژه‌های ساختمانی، جاده سازی و ریلی شود، بسیار زیاد و مطلوب برای هر دوطرف است.

ایران در مشارکت با چینی‌ها برای ساخت راه، اتوبان و جاده، تجارب بدی دارد که اکنون با توجه به شرایط به وجود آماده قطعاً چین برای از دست ندادن این قسمت از بازار ایران تلاش بیشتری خواهد کرد و در انجام تعهدات خود کوشا می‌شود چون رقبای جدی و سرسختی در این روزها پیدا کرده است.

تجارت با اروپا اگر هوشمندانه و با نظارت مداوم باشد حتما به سود ایران است تا با ورود تکنولوژی و سرمایه آنها بتوانیم کیفیت محصولات داخلی‌ خود را ارتقا بدهیم و از شر محصولات بی‌ کیفیت چینی‌ در بازار ایران خلاصی پیدا کنیم که نه تنها اقتصاد ایران را ویران کرده، بلکه سلامت و امنیت ایران را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است. هرچند که مسئولان دولتی ما نیز با نظارت نداشتن کامل در کیفیت محصولات چینی‌ در واردات محصولات بی‌ کیفیتمقصرند، اما جای امید است که با رقابتی شدن بازار و افزایش تولید و کیفیت تولیدات داخلی‌ و جلوگیری از ورود کالاهای بی‌ کیفیت اقتصاد ایران را از رکود خارج شود.

نویسنده: امیر شریفی

نقش اروپا در آینده اقتصاد کشور
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.