کد خبر: ۱۵۴۶۵
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۸
گردشگری یکی‌ از متنوع‌ترین و سود آور‌ترین صنایع دنیا محسوب می‌شود، صنعتی که منبع درآمد و ایجاد فرصت‌های بیشمار شغلی‌ در بسیاری از کشور‌ها است.
تجارت امروز: گردشگری یکی‌ از متنوع‌ترین و سود آور‌ترین صنایع دنیا محسوب می‌شود، صنعتی که منبع درآمد و ایجاد فرصت‌های بیشمار شغلی‌ در بسیاری از کشور‌ها است. در علم اقتصاد از گردشگری به عنوان موتور توسعه اقتصادی یاد شده است، چرا که اهمیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی‌ آن به سرعت در جامعه نمایان میشود. از این رو دولت‌های مختلف جهان با مهم دانستن این صنعت سعی‌ در پیشرفت این بخش اقتصادی دارند. صنعت گردشگری فارغ از مشکلات اقتصادی،گرانی یا ارزانی ارز، قیمت نفت و یا مشکلاتی از این قبیل، همواره پس از نفت و خودرو سازی سومین صنعت سود آور جهان به حساب می‌آید.

لوئیس ترنر اقتصاددان برجسته جهان می‌گوید: توریست به عنوان امید بخش‌ترین، پیچیده‌ترین و جایگزین‌ترین صنعتی است که کشورهای جهان سوم باید آن را دنبال کنند تا شاهد کاهش فقر و بیکاری در جامعه خود باشند.

صنعت سود آور گردشگری در ایران قابلیت‌ها و جذابیت‌های بیشماری نسبت به بسیاری از کشورهای موفق در این زمینه دارد، زیرا تنوع در آثار باستانی، تاریخی‌ و طبیعی در ایران به وفور دیده می‌شود. از لحاظ وجود سواحل معتدل در زمستان تا مناطق سرد در تابستان این امکان را به ایران می‌دهد تا بتوان با استفاده از این صنعت، بسیاری از مشکلات اقتصادی و مالی کشور را برطرف کرد.

ویژگی‌های گردشگری

ویژگی‌های صنعت گردشگری اثرات سریع و آنی‌ در یک کشور می‌گذارد، که به صورت کلی‌ می‌توان آن را به دو بخش اجتماعی و اقتصادی تقسیم کرد. از لحاظ اجتماعی می‌توان به آشنایی با فرهنگ ها، نژادها، اقوام، زبان‌ها، آداب و رسوم، سرزمین‌ها و بسیاری جنبه‌های دیگر اشاره کرد و از لحاظ اقتصادی نیز می‌توان به عنوان صنعتی کار آفرین، اشتغال زا، درامد زا و یکی‌ از ارکان اقتصاد تجارت جهانی‌ نام برد.

صنعت گردشگری ایران در قیاس با دیگر صنایع نیاز به سرمایه گذاری زیادی ندارد زیرا مکان‌ها و آثار باستانی بیشماری در کشور وجود دارد و تنها به ساخت هتل و مکان‌هایی کهدر کنار اثر باستانی و طبیعی، گردشگر را جذب می‌کند، نیاز دارد. در این صنعت با اندک سرمایه هم دولت هم مردم می‌توانند به سود‌های زیادی برسند و مشکل بیکاری تا حد زیادی برطرف شود. بنا به تحلیل‌های سازمان گردشگری میزان اشتغال در این صنعت ۱۱/۲ برابر سریع تر از سایر بخش‌های اقتصادی است.

اشتغال، درامد، ارتقاء فرهنگ، آشنایی با آداب و رسوم و تفریح از نیاز‌های اساسی‌ بشر است که صنعت گردشگری می‌تواند پاسخگوی همه این نیاز‌ها باشد.

صنایع دستی‌

گردشگری و صنایع دستی‌ دو صنعت مکمل هم بوده و در رشد یکدیگر تاثیر گذار هستند. تنوع صنایع دستی‌ در ایران بسیار زیاد است. این صنعت در نقاط مختلف کشور پراکنده است و هنرمندان زیادی در این رشته مشغول فعالیت هستند. صنایع دستی‌ یکی‌ از جاذبه‌های گردشگران برای سفر به کشور دیگریست.

طبق آمار منتشر شده توسط سازمان جهانی‌ گردشگری تا سال ۲۰۲۰ میلادی تعداد گردشگر در سر تا سر جهان به رقمی‌ حدود ۱/۶ میلیارد نفر خواهد رسید. این آمار نشان دهنده گسترش روزافزون گردشگری در دنیا است. اگر به وب سایت این سازمان جهانی‌ گردشگری مراجعه کنیم با ارقام جالبی‌ مواجه خواهیم شد. درآمد صنعت گردشگری دنیا در سال ۲۰۰۵ میلادی برابر با ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد دلار و تعداد گردشگران در همین سال رقمی‌ در حدو ۸۸۰ میلیون نفر اعلام شده است. درآمد کشور ایتالیا در سال ۲۰۰۸ از گردشگری دقیقا برابر بودجه سال ۱۳۸۸ ایران بوده است و آلمانی‌‌ها در این سال دو برابر بودجه ۸۸ ایران هزینه توریسم کرده‌اند. براساس این آمار، فرانسه با ۸۰ میلیون گردشگر بالاترین میزان گردشگر در جهان را داشته است و در کشورهای منطقه، ترکیه با ۲۵ میلیون گردشگر در مکان هشتم جهان قرار دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی‌ ایران از راه اندازی ۴۰ دفتر گردشگری در شهرهای مختلف دنیا خبر داد. مسعود سلطانی فر در گفتگو با خبرگزاری ایرنا گفت: کشورهای اروپایی، آسیائی، کانادا، استرالیا و آمریکا بعنوان کشورهای گشایش دفاتر گردشگری انتخاب شده اند. وی یکی‌ از برنامه‌های دولت برای جذب جهانگرد را صدور ویزای ۳۰ روزه در فرودگاه برای اتباع ۱۹۰ کشور جهان دانست که این مهم در دستور کار است. مسعود سلطانی فر همچنین در گفت و گو با خبرگزاری اسپو تنیک روسیه گفته است، ایران به عنوان یک کشور همسایه باید بتواند از میان سه تا پنج میلیون گردشگر روس، یک تا دو میلیون را جذب کند.

تا پیش از لغو تحریم‌های گسترده بین‌المللی و دسترسی‌ نداشتن ایران به سیستم بانکی‌ جهانی‌،گردشگران تنها قادر بودند با پول نقد به ایران سفر کنند که این کاری ناامن در جهانگردی محسوب می‌شود. انتظار می‌رود در پی‌ اجرایی شدن برجام میان ایران و شش قدرت جهان، همچنین بهبود در روابط و ایجاد زیر ساخت‌های این صنعت شمار گردشگران در ایران افزایش پیدا کند.

نویسنده: امیر شریقی

اکسیر گردشگری برای اقتصاد
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.