کد خبر: ۱۵۵۷۱
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۸
قانون بودجه مهم‌ترین قانون کوتاه مدت برای رشد و توسعه هر کشور محسوب می‌شود که در کشور ایران بدلیل حضور گسترده دولت در اقتصاد، اهمیتی دو چندان پیدا می‌کند. در ساختار سیاسی و قانونی ایران قوه مجریه مسول تهیه و پیشنهاد بودجه است
تجارت امروز: قانون بودجه مهم‌ترین قانون کوتاه مدت برای رشد و توسعه هر کشور محسوب می‌شود که در کشور ایران بدلیل حضور گسترده دولت در اقتصاد، اهمیتی دو چندان پیدا می‌کند. در ساختار سیاسی و قانونی ایران قوه مجریه مسول تهیه و پیشنهاد بودجه است که باید فرایند تخصیص منابع محدود به نیاز‌های نامحدود کشور را به بهترین نحو انجام دهد. بودجه مهم‌ترین عامل مستقل و پویا در سطح کلان اقتصادی است که جهت اداره و پیشرفت کشور به کار گرفته می‌شود.

بودجه دولت از لحاظ حجم و وسعت، بزرگترین سند مالی و از لحاظ اهمیت، مهم‌ترین عامل محرک اقتصادی است که جهت اداره و پیشرفت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی‌، اجتماعی و توسعه کشوربه کار گرفته می‌شود. پیش بینی‌ درآمد‌ها و سایر منابع تامین اعتبار، و برآورد هزینه‌ها در بازه زمانی‌ یک ساله انجام می‌شود. دولت ایران هر سال باید با هدف به حداقل رساندن دست دولت در اقتصاد کشور و هم چنین کم کردن سهم صادرات مواد خام کشور همچون نفت، بودجه را تنظیم کند تا توسعه کشور به بهترین شکل عملی‌ شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا که در تاریخ ۲۷ دی‌ ماه سال جاری منتشر شد، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور جزئیات لایحه بودجه سال ۹۵ را اعلام کرد و رئیس جمهور صبح همان روز این لایحه را به همراه لایحه برنامه ششم توسعه برای تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد. منابع بودجه عمومی دولت از نظر درآمد‌ها و ‌واگذاری دارائی‌های سرمایه‌ای، مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از لحاظ هزینه‌ها و تملک دارائی‌های سرمایه‌ای و مالی بیش از ۳ میلیون و ۷۲ هزار و ۸۵ میلیارد و ۹۷۴ میلیون ریال است. منابع دولتی بیش از ۲ میلیون و ۶۷۳ هزار و ۸۴۸ میلیارد و یک میلیون ریال و درآمد‌های اختصاصی وزارت‌خانه‌ها و موسسه‌های دولتی افزون بر ۳۹۹ هزار و ۹۵۷ میلیارد و ۹۴۶ میلیون ریال است.

نفت در بودجه سال ۹۵ و چالش قیمت آن

به گزارش خبرگزاری فارس که در تاریخ ۲۷ دی‌ ماه سال ۹۴ منتشر شد نوشت: آقای روحانی گفته است سهم نفت در بودجه سال ۹۵ تنها ۲۵ درصد خواهد بود و همچنان کاهش شدید قیمت نفت در بازار‌های جهانی‌ نگرانی از عدم تحقق‌ درآمد‌های کشور حتّی به نسبت کاهش سهم این درآمد‌ها را به همراه دارد. بنا به گفته سخنگوی دولت رقم فروش هر بشکه نفت خام در بودجه سال آینده بین ۳۵ تا ۴۰ دلار پیش بینی‌ شده است که با قیمت فعلی نفت ایران در بازار‌های جهانی‌ اختلاف دارد.

وزارت نفت در سال ۹۵ باید ۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ارزی و ریالی منتشر کند. بر اساس بند ج تبصره یک، به وزارت نفت و شرکت‌های تابع اجازه داده می‌شود با تصویب شورای اقتصاد برای سرمایه گذاری در طرح‌های نفت و گاز با اولویت میدان‌های مشترک، نسبت به انتشار اوراق مشارکت ارزی و ریالی از طریق بازار سرمایه تا سقف ۹۰ هزار میلیارد ریال با تضمین بازپرداخت اصل و سود این اوراق توسط وزارت نفت از محل افزایش تولید میادین مذکور نسبت به ارقام مصوب همان سال اقدام کند. همچنین به صندوق توسعه ملی‌ اجازه داده شده برای پرداخت تسهیلات طرح‌های توسعه‌ای در میادین مشترک نفتی‌ و گازی که به تصویب شورای اقتصاد رسیده، مبلغ چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در بانک‌ها سپرده گذاری کند.

معافیت مشمولان خدمت وظیفه دارای پنج سال غیبت

بر طبق این لایحه به دولت اجازه داده می‌شود تا همه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را که بیش از پنج سال غیبت دارند را با پرداخت جریمه مدت غیبت معاف کند. میزان جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه برای زیر دیپلم ۱۰۰ میلیون ریال،دیپلم ۱۵۰ میلیون ریال، فوق دیپلم ۲۰۰ میلیون ریال، لیسانس ۲۵۰ میلیون ریال، فوق لیسانس ۳۰۰ میلیون ریال و دکترای غیر پزشکی‌ ۳۵۰ میلیون ریال، دکترای پزشکی‌ ۴۰۰ میلیون ریال و پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰۰ میلیون ریال است. به ازای هر سال غیبت مازاد بر پنج سال،۱۰ درصد به مبلغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از ۶ ماه، یکسال محسوب می‌شود. برای مشمولان متأهل، پنج درصد و برای مشمولان دارای فرزند نیز به ازای هر فرزند، پنج درصد از مجموعه مبلغ جریمه کسر می‌شود.

افزایش حقوق

در لایحه سال ۹۵ افزایش حقوق به شرط ثابت بودن حکم طرح ریزی شده است. افزایش حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر از قبیل هیأت علمی‌، کارکنان کشوری و لشکری و قضات به طور جداگانه توسط دولت به نحوی که تفاوت تطبیق موضوع مواد ۷۱ و ۷۸ قانون مدیریت خدمات کشوری در حکم حقوق ثابت باقی‌ بماند، انجام می‌شود.

هزینه سنگین یارانه‌ها برای دولت

طبق بودجه سال ۹۵ دولت باید نزدیک به ۴۸۰ هزار میلیارد ریال یارانه بپردازد. در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مصوب ۱۵ دی‌ ماه ۸۸ به دولت اجازه داده میشود در سال ۱۳۹۵ منابع مالی حاصل از اصلاح قیمت کالا‌ها و خدمات موضوع قانون مذکور تا مبلغ ۴۸۰ هزار میلیارد ریال و ردیف‌های رایانه‌ای این قانون با استفاده از انواع روش‌های پرداخت نقدی و غیر نقدی به خانوار‌های هدف و نیازمند توزیع و همچنین برای ارائه خدمات حمایت و کمک به بخش تولید اقدام شود.

مهم‌ترین تغیرات بودجه سال ۹۴ و ۹۵

دلار:

نرخ دلار در بودجه سال ۹۴بر پایه ۲۸۵۰ تومان بود در صورتی‌ که با وجود اجرای برجام و لغو تحریم‌ها شاهد رشد ۵ درصدی آن هستیم که نرخ دلار را با ۲۹۹۷ تومان در بودجه سال ۹به ۵ تصویب رساند.

قیمت نفت:

در بودجه سال ۹۴ دولت نفت را بر پایه ۵۴.۴ دلار در نظر گرفته بود ولی‌ در سال ۹۵ قیمت آن با کاهش ۳۵ درصدی، ۳۵ تا ۴۰ دلار پیشبینی‌ می‌شود.

حقوق کارمندان:

افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۵، ۲ درصد نسبت به سال ۹۴ کاهش پیدا کرده است که البته می‌توان آنرا منطقی‌ دانست زیرا تورم کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است. در سال ۹۴ حقوق کارمندان ۱۴ درصد رشد نسبت به سال قبل خود داشته است اما در بودجه ۹۵، ۱۲ درصد افزایش پیش بینی‌ شده است.

طرح‌های عمرانی:

پیگیری و تمرکز بر روی طرح‌های عمرانی جهش قابل ملاحظه‌ای داشته است. در بودجه سال ۹۴، ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده و در بودجه سال ۹۵، ۵۷ هزار میلیارد تومان می‌باشد که رشد ۱۲.۲ درصدی داشته است.

سهم مالیات در بودجه:

مالیات یکی‌ از مهم‌ترین منابع درآمد در کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه است که دولت آقای روحانی نیز گام‌های مهمی‌ برای افزایش درآمد‌های مالیاتی برداشته و تمهیداتی اندیشیده است. پیش‌بینی‌‌های دولت برای درآمد از مالیات در بودجه سال ۹۴ چیزی در حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان بوده است اما این بخش مهم اقتصاد با رشد ۱۳.۳۳ درصدی در بودجه سال ۹۵ به ۸۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

نویسنده: امیر شریفی
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.