کد خبر: ۱۵۷۰۸
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷
الهام علی‌ اف‌‌ رئیس جمهور آذربایجان، صبح روز سه شنبه، در راس هیأتی سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد و در کاخ سعد آباد مورد استقبال رسمی‌ حسن روحانی رئیس جمهوری ایران قرار گرفت.
تجارت امروز: الهام علی‌ اف‌‌ رئیس جمهور آذربایجان، صبح روز سه شنبه، در راس هیأتی سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد و در کاخ سعد آباد مورد استقبال رسمی‌ حسن روحانی رئیس جمهوری ایران قرار گرفت. هدف از سفر رئیس جمهور آذربایجان به تهران، گسترش همکاری‌ها در حوزه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی‌ عنوان شده است. این دومین سفر رئیس جمهور آذربایجان به ایران در دوره ریاست جمهوری آقای روحانی محسوب می‌شود.

کشور آذربایجان یکی‌ از همسایگان شمالی ایران است که مرز مشترک ۶۰۰ کیلومتری با کشورمان دارد، اما به رغم این حسن همجواری، دارا بودن مرز طولانی و نقات مشترک فرهنگی‌ زیاد حجم مبادلات اقتصادی دو کشور بسیار پایین است. بنا به ارقام وزارت بازرگانی آذربایجان که در سایت رسمی‌ آن موجود است، بزرگترین شرکای تجاری این کشور به ترتیب ایتالیا، اندونزی، تایلند، آلمان، روسیه، هند و فرانسه هستند که نام ایران علی‌‌رغم پتانسیل‌های قوی در این لیست دیده نمی‌شود.

بر طبق این گزارش، عمده محصولات صادراتی جمهوری آذربایجان شامل نفت خام، فرآورده‌های نفتی‌،گاز طبیعی، میوه و سبزیجات، چربی‌ حیوانی و روغن گیاهی است و عمده واردات این کشور شامل محصولات غذایی، وسایل نقلیه، ماشین آلات، دستگاه‌های الکتریکی‌، تجهیزات و قطعات آنها و فلزات آهنی و فولاد و تجهیزات نفتی‌ بوده است.

حجم مبادلات ایران و آذربایجان

به گزارش خبرگزاری شانا، شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، که در تاریخ ۲ دی‌ ماه سال جاری منتشر شد، رئیس کمیسیون مشترک ایران و جمهوری آذربایجان گفت: حجم مبادلات تجاری تهران و باکو در بخش غیر نفتی‌ به ۵۰۰ میلیون می‌رسد، اما در مجموع، حجم مبادلات تجاری دو طرف در بخش نفتی‌ و غیر نفتی‌ بیش از یک میلیارد دلار است.

محمود واعظی سه‌شنبه شب، یکم دیماه، در نشست مشترک تجاری و اقتصادی ایران و آذربایجان اظهار کرد: موانع گذشته برای ایجاد روابط دوجانبه برطرف شده و این روابط بر مبنای اراده و تصمیم مسئولان بلند پایه دو کشور که ارتباطات همه جانبه ایران و جمهوری آذربایجان را می‌خواهند استوار است. وی همچنین اظهار امیدواری کرد که حجم مبادلات ایران و آذربایجان در آینده‌ای نزدیک، افزایش چشمگیری داشته باشد.

نیاز آذربایجان به مصالح ساختمانی و خودرو

در سال‌های اخیر ساخت و ساز پروژه‌های مسکونی، تجاری و راهسازی در جمهوری آذربایجان به صورت چشمگیر رشد داشته است و صادرکنندگان ایرانی‌ می‌توانند با استفاده از این ظرفیت، بخشی از مصالح مازاد ساختمانی ایران را به جمهوری آذربایجان صادر کنند و این بخش از بازار آذربایجان را بدست بگیرند.

بخش مهمی‌ از واردات جمهوری آذربایجان شامل واردات خودرو از کشور هائی همچون ژاپن، کره، چین، ترکیه، روسیه و غیره می‌شود. ایران با توجه به قراردادهای اخیر خوب با شرکت‌هایی همچون پژو که دو طرف موظف به صادرات حداقل ۳۰ درصد از محصولات مشترک خود به خارج از مرز‌های ایران هستند، می‌توانند با عرضه قیمت مناسب خودرو، استقرار نمایشگاه‌های دائمی و خدمات پس از فروش استاندارد و به روز دنیا به سهولت به بازار خودرو این کشور دسترسی‌ پیدا کنند.

امضای ۱۱ سند همکاری

به گزارش خبرگزاری ایرنا که در تاریخ ۴ دی‌ ماه منتشر شد، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برای توسعه و شتاب بخشیدن به سطح همکاری‌های مشترک،۱۱ موافقتنامه و یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.

چارچوب توافق فروش برق، اتصال راه‌آ‌هن‌های دو کشور، قرار داد احداث پل ریلی آستارا_آستارا میان راه‌آ‌هن‌های دو کشور،یادداشت همکاری بین معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون دولتی امور خانواده،کودکان و زنان آذربایجان امروز به امضا مقامات دو کشور رسید.

همچنین امروز با حضور رئیسان جمهور ایران و جمهوری آذربایجان، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه بهداشت و علوم پزشکی‌ بین وزارتخانه‌های بهداشت دو کشور، تفاهم همکاری بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران و وزارت کار و حمایت‌های اجتماعی جمعیت جمهوری آذربایجان در زمینه روابط کار،اشتغال و حمایت‌های اجتماعی به امضا رسید.

یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت ملی‌ نفت ایران و شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان در زمینه پروژه‌های نفت و گاز، تفاهم همکاری بین شرکت سرمایه گذاری غدیر و شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان در زمینه نفت،گاز و محصولات پزشکی‌ از دیگر اسناد ۱۱ گانه‌ای است که در حضور رئیسان جمهور دو کشور به امضا رسید.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک و صفحه نخست روزنامه‌ها 23 بهمن
روزنامه کیهان با عنوان مهم‌ترین پیام راهپیمایی دیروز نوشت: «به‌هم ریختگی جبهه دشمن» و اثبات این ادعا که محاسبات آن‌ها گاهی، چقدر «پرت» است، یکی دیگر از برکات چهلمین سالگی انقلاب اسلامی ایران بود.
پربحث ترین