کد خبر: ۱۶۳۲۹
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۵
روند تحولات کنونی‌ در جهان سبب افزایش رونق بازار خرید و فروش تسلیحات جنگی شده است. خطر بروز جنگ سردی تازه در جهان، مشکلات اوکراین، جنگ‌ها و درگیری‌های خاورمیانه، سیاست‌های تهاجمی چین در قبال کشور‌های همسایه خود، تنش‌های میان هند و پاکستان و خطر تروریسم، از مهمترین دلایل تولید و فروش بیش از پیش تسهیلات جنگی در جهان محسوب می‌شود.
تجارت امروز: روند تحولات کنونی‌ در جهان سبب افزایش رونق بازار خرید و فروش تسلیحات جنگی شده است. خطر بروز جنگ سردی تازه در جهان، مشکلات اوکراین، جنگ‌ها و درگیری‌های خاورمیانه، سیاست‌های تهاجمی چین در قبال کشور‌های همسایه خود، تنش‌های میان هند و پاکستان و خطر تروریسم، از مهمترین دلایل تولید و فروش بیش از پیش تسهیلات جنگی در جهان محسوب می‌شود.

موسسه معتبر پژوهش‌های صلح " سیپری ” در استکهلم سوئد روز دوشنبه ۳ اسفند ماه، در تازه‌ترین گزارش خود جزئیات قابل تأملی را در این زمینه منتشر کرد. پژوهشگران این موسسه تحقیقات خود را در بازه زمانی‌ پنج ساله انجام داده و به این نتیجه رسیده اند که در طی‌ این مدت، حجم صادرات اسلحه به میزان ۱۶ درصد افزایش یافته است.

بزرگترین صادر کنندگان اسلحه در جهان

بر اساس گزارش موسسه سیپری، آمریکا و روسیه در رده‌های اول و دوم فروش اسلحه در جهان قرار دارند. آمریکا یک سوم از صادرات اسلحه جهان را در دست دارد. بزرگترین مشتریان آمریکایی‌ها، عربستان سعودی، امارت متحده عربی‌ و ترکیه هستند. آمریکا حجم صادرات تسلیحات خود را در مقایسه با پنج سال پیش از آن به میزان ۲۳ درصد افزایش داده است. صنایع اسلحه سازی این کشور با افزایش صادرات در تلاشند که سطح تولیدات خود را حفظ کنند. زیرا صادرات سلاح نقش محوری در سیاست‌های امنیتی و خارجی‌ آمریکا بازی می‌کند.

روس‌ها ۲۵ درصد کّل فروش تسلیحات جهان را در اختیار دارند. هند، چین و ویتنام مهمترین خریداران تسلیحات روسی هستند. صادرات تسلیحاتی روسیه در مدت پنج سال گذشته ۳۷ درصد افزایش داشته است.

چینی‌‌ها در طی‌ پنج سال گذشته موفق شده اند حجم صادرات تسلیحات خود را در مقایسه با پنج سال پیش از آن به میزان ۱۴۳ درصد افزایش دهند. چین در حال حاضر پنج درصد از بازار تسلیحات جهان را در اختیار دارد و به این ترتیب از آلمان پیشی‌ گرفته که تا پیش از این رتبه سوم را به خود اختصاص داده بود. علیرغم ارتقاء چین به رتبه سوم، باید اذعان داشت که این کشور هنوز فاصله زیادی با کشور‌های آمریکا و روسیه دارد که همچنان حرف اول را در بازار جهانی‌ تسلیحات جنگی می‌زنند.

کشور‌های فرانسه، آلمان، بریتانیا، اسپانیا و ایتالیا روی هم تنها ۲۰ درصد از فروش اسلحه در جهان را به خود اختصاص داده‌اند. میزان صادرات تسلیحاتی فرانسه در بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ به میزان ۱۰ درصد و صادرات آلمان در این مدت زمان به میزان ۵۰ درصد کاهش یافته است.

بزرگترین وارد کنندگان اسلحه

موسسه سیپری در گزارش خود هندوستان را یکه تاز در واردات اسلحه می‌داند. طبق آمار سیپری، حجم واردات اسلحه به کشور‌های حاشیه خلیج فارس در طی‌ سال‌های گذشته به شدت افزایش یافته است اما همچنان هندوستان بزرگترین وارد کننده اسلحه جهان است و پس از آن کشورهای عربستان سعودی، چین و امارات متحده عربی‌ در رتبه‌های بعدی قرار دارند. به گفته آقای ویزمن،کارشناس موسسه صلح سیپری،کشور‌های آسیایی با توجه به رونق اقتصادی و همچنین ترس بیش از اندازه از خطرات و تهدیدات احتمالی‌ در تلاش بوده اند که توانایی‌های تسلیحاتی خود را، به ویژه در زمینه نیروی دریایی تقویت کنند.

نکته قابل توجه در این گزارش مربوط به کشور عربستان سعودی است که با خرید تسلیحات جنگی جدید و به روز، سعی‌ در افزایش قدرت نظامی خود دارد. عربستان در بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ میزان واردات اسلحه خود را در مقایسه با سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ چهار برابر کرده است. کشور ۳۰ میلیون نفری عربستان پس از هندوستان بزرگترین خریدار اسلحه در جهان محسوب می‌شود.

ایران و خرید تسلیحات جنگی از روسیه

خبرگزاری فرانسه در تاریخ ۲۶ بهمن ماه سال جاری پس از دیدار وزیران دفاع ایران و روسیه به نقل از سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه می‌‌گوید: دو طرف آماده هستند که روابط نظامی خود را افزایش دهند، مطمئن هستیم که این دیدار ما را به سوی تحکیم روابط دوستانه بین نیروهای مسلح روسیه و ایران پیش می‌برد.

روزنامه روسی اینترفاکس در تاریخ ۲۷ بهمن ماه سال ۹۴ در گزارشی نوشت: ایران و روسیه در حال آماده‌سازی قرارداد‌های جدید هستند. خرید سامانه اس‌ ۴۰۰ ، سامانه دفاع موشکی نسل جدید روسیه و همچنین موضوع مهم دوم، احتمال خرید یا حتّی تولید تحت لیسانس هواپیماهای پیشرفته سوخو ۳۰ روسیه است.

برای نهایی کردن این قراردادها، آقای دهقان، وزیر دفاع ایران به روسیه سفر کرد و در این سفر با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شویگو وزیر دفاع روسیه دیدار و گفت و گو کرد. به فاصله تنها چند روز پس از دیدار وزیر دفاع ایران از روسیه، این بار نوبت به وزیر دفاع روسیه از ایران شد تا گفت و گو‌ها پیرامون این قرار داد‌ها را انجام دهند.

نویسنده: امیر شریفی
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.