کد خبر: ۱۶۳۴۵
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸
آلمان‌ها تا پیش از تحریم‌ها علیه ایران یکی‌ از مهمترین شرکای تجاری ایران محسوب می‌شدند، اما در شرایط تحریم شرکت‌های ضعیف و بی‌ کیفیت آسیایی همچون شرکت‌های چین جای محصولات با کیفیت آلمانی‌ را در بازار ایران گرفتند.
تجارت امروز: آلمان‌ها تا پیش از تحریم‌ها علیه ایران یکی‌ از مهمترین شرکای تجاری ایران محسوب می‌شدند، اما در شرایط تحریم شرکت‌های ضعیف و بی‌ کیفیت آسیایی همچون شرکت‌های چین جای محصولات با کیفیت آلمانی‌ را در بازار ایران گرفتند. پس از لغو تحریم‌ها شرکت‌های آلمانی‌ معتبر از قبیل خودرو سازی، انرژی، ماشین آلات صنعتی، داروسازی، راه‌آ‌هن و بسیاری از بخش‌های دیگر برای ورود به بازار ایران تلاش می‌کنند که این امر می‌تواند زیرساخت‌های صنعتی ایران را کاملا مدرن و با استاندارد‌های به روز دنیا سازگار سازد.

با کنار کشیدن شرکای تجاری مهمی‌ همچون آلمان از صنایع ایران در زمان تحریم ها، برخی‌ از افراد و ارگان‌ها برای سود جویی سعی‌ در واردات کالاها و اقلام دست چندم آسیایی داشتند که خسارت جبران ناپذیری را به اقتصاد کشور وارد کرده است. امروز جاده‌های ایران، صنایع، شهر‌ها و خانه‌های ایران پر است از خودروها، کامیون ها، ماشین آلات و لوازم برقی‌ بی‌‌کیفیت چینی‌ که قیمت بالا و کیفیت بسیار پایینی دارند. دولت آقای روحانی برای خروج از بحران‌های عدیده اقتصادی مجبور است با طرف‌های غربی صاحب صنعت و تکنولوژی وارد مذاکره شود تا شاید امیدی برای احیای دوباره اقتصاد ایران پیدا شود. یکی‌ از این کشور‌ها که می‌تواند امید را برای اقتصاد ایران زنده و اقتصاد خود را تقویتکند، آلمان است. کشوری که از آن بعنوان غول صنعتی اروپا نیز یاد می‌شود.

زیمس

به گزارش خبرگزاری رویترز که در روز چهارشنبه ۱۲ اسفند ماه منتشر شد، کمپانی آلمانی‌ زیمس با همکاری شرکت ایرانی‌ مپنا، توربین گازی خواهد ساخت. این همکاری شامل ارسال ۲۰ توربین گازی و کمپرسور‌های مربوط به آنها ظرف ده سال آینده می‌شود. بنا بر این گزارش زیمس و مپنا قرارداد اخیر را برای یک نیروگاه در بندر عباس امضا کرده‌اند و قرار است دو توربین گازی و ژنراتور‌های مربوطه ارسال شود. آاوو کارز، مدیر عامل زیمنس درباره این قرار داد می‌گوید: با این توافق بسیار مهم، ما شراکت دیرپا با گروه مپنا در حوزه انرژی را دوباره از سر خواهیم گرفت. زیمس همچنین در حال برنامه‌ریزی برای همکاری جامع با ایران در حوزه انرژی و الکتریزه کردن خطوط راه‌آ‌هن ایران است.

راه‌آ‌هن تهران_مشهد

در ادامه این گزارش که مربوط به قرارداد انرژی شرکت ایرانی‌ با طرف آلمانی‌ است می‌نویسد: در ژانویه سال گذشته مقامات جمهوری اسلامی ایران با زیمنس آلمان تفاهم‌نامه‌ای برای نوسازی راه‌آ‌هن ایران امضا کرده اند. طبق این موافقت‌نامه شرکت زیمنس آلمان موظف به الکتریزه کردن قطار تهران_مشهد، ایجاد یک خط آهن سریع السیر میان تهران و اصفهان و تولید ۵۰۰ واگن قطار است. شرکت زیمنس آلمان که یکی‌ از غول‌های صنعتی آلمان نیز محسوب می‌شود، خواهان سرمایه‌گذاری مشترک با طرف‌های ایران در زمینه‌های تولید انرژی، خطوط راه آهن، قطار‌های زیر زمینی‌ و تکنولوژی پزشکی‌ است.

تولید دارو،خودرو و افزایش توریست

روزنامه هندلز بلات، از معروف‌ترین نشریات آلمان در شماره پنج شنبه،۶ اسفند ماه خود از تلاش بی‌‌وقفه شرکت‌های مرسدس بنز، فلوکس واگن، زیمنس، مرک و دیگر نوشت: مقام‌های ارشد بنز، زیمس و فولکس واگن اخیرا در تهران بوده‌اند و درباره طرح‌های مختلف با مقامات ایرانی‌ گفت و گو کرده اند.

این نشریه آلمانی‌ می‌گوید با روی کار آمدن دولت حسن روحانی در سال ۲۰۱۳ شمار توریست‌های آلمانی‌ در ایران سالانه ۵۰ هزار نفر افزایش یافته است. یک شرکت توریستی آلمانی‌ به هندلز بلات گفته است که در این سال‌ها درامد ما از فعالیت توریستی در ایران هرسال دو برابر شده است و از تصمیم آنها برای برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور با کمک شرکت‌های هواپیمایی ایران خبر داد که علاوه بر فرانکفورت، از مونیخ نیز پرواز‌های مستقیم روزانه به ایران ایجاد شود.

شرکت دارویی " مرک ” آلمان از اوایل ۲۰۱۵ در ایران دست به تولید داروی ضدّ قند خون زده است. پائولو کارلی، رئیس بخش خاورمیانه‌ای مرک در گفت و گو با این نشریه آلمانی‌ از تجربه یک سال تولید در ایران به نیکی‌ یاد کرده است.

در زمینه پتروشیمی و طرح‌های گازی و نفتی‌ نیز شرکت‌هایی همچونبی‌‌ای اس‌ اف ” و " لینده ” مذاکراتی با ایران انجام داده‌اند. شرکت BASF برای یک سرمایه گذاری ۴ میلیارد یوری در تأسیسات پارس جنوبی و دیگری سرمایه گذاری ۲ میلیارد یورویی در دیگر بخش‌های صنعت نفت و گاز ایران اعلام آمادگی کرده است و از طرف دیگر شرکت لینده آلمان نیز برای سرمایه گذاری در چندین طرح پتروشیمی در حال گفت و گو با مقامات ایران است.

کالاهای ساخت آلمان و شرکت‌های آلمانی‌ به واسطه خدماتشان شهرت خوبی‌ میان ایرانیان دارند و آلمان‌ها نیز به خوبی‌ از این شهرت آگاه هستند. ایران و آلمان دهه‌ها جزو مهمترین شرکای تجاری یکدیگر محسوب می‌شدند، اما با توجه به شرایط زمان تحریم‌ها و مسائل اداری، اقتصادی و سیاسی در ایران، طرف‌های آلمانی‌ با مشکلات زیادی برای انتقال تکنولوژیو کالاهای با کیفیت رو برو هستند، از این رو امید آن می‌رود دولت آقای روحانی با توجه به خواست حداکثری ملت برای بهتر شدن کیفیت زندگی‌ و درامدی بیشتر توأم با اشتغال زایی، سعی‌ در جذب شرکای خوشنامی همچون شرکت‌های آلمانی‌ کند.

نویسنده: امیر شریفی
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک و صفحه نخست روزنامه‌ها 23 بهمن
روزنامه کیهان با عنوان مهم‌ترین پیام راهپیمایی دیروز نوشت: «به‌هم ریختگی جبهه دشمن» و اثبات این ادعا که محاسبات آن‌ها گاهی، چقدر «پرت» است، یکی دیگر از برکات چهلمین سالگی انقلاب اسلامی ایران بود.
پربحث ترین