کد خبر: ۱۶۴۲۳
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۰
با وجود اجرایی شدن برجام و لغو تمامی تحریم‌های اقتصادی علیه برنامه هسته‌ای ایران، همچنان بانک‌های بزرگ غربی از معامله با ایران واهمه دارند و در ارائه خدمات به بانک‌ها و دولت ایران تعلل می‌کنند.
تجارت امروز: با وجود اجرایی شدن برجام و لغو تمامی تحریم‌های اقتصادی علیه برنامه هسته‌ای ایران، همچنان بانک‌های بزرگ غربی از معامله با ایران واهمه دارند و در ارائه خدمات به بانک‌ها و دولت ایران تعلل می‌کنند. پس از آنکه در سال ۱۳۹۳ بانک " ب آن پ پریبا " به خاطر معاملاتش با ایران ۹ میلیارد دلار جریمه به دولت آمریکا پرداخت کرد، موجی از ترس تمام بانک‌های غربی را فرا گرفت که مبادا مجبور به پرداخت چنین غرامت‌های سنگینی‌ برای معامله با ایران شوند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در تاریخ ۲۴ بهمن ماه به نقل از مقامات سیاسی و بانکی‌ آمریکا می‌نویسد: هرچند تحریم‌های اتمی‌ ایران رفع شده‌اند، اما ایران همچنان از محدوده فعالیت‌های بانک‌های آمریکایی دور نگه داشته می‌شوند. در این گزارش به نقل از جان اسمیت مدیر دفتر کنترل دارایی‌های خارجی‌ در وزارت خزانه‌داری آمریکا که در کنگره این کشور صحبت می‌کرده است می‌گوید: به طور کلی‌، تحریم‌های اولیه آمریکا علیه ایران در جای خود قرار دارند.

تحریم افراد و شرکت‌های ایرانی‌

خبرگزاری رویترز در گزارش ۲۵ بهمن ماه خود گفته است: تحریم‌ها علیه فهرستی بالغ بر ۲۰۰ فرد حقیقی‌ و حقوقی از بلوکه شده‌ها، همچنان در جریان است. بسیاری از این افراد در فعالیت‌های اقتصادی ایران نقش عمده‌ای دارند. یک مقام رسمی‌ بانکی‌ بزرگ در نیویورک که نامش فاش نشده، به رویترز گفته است رفع تحریم‌های اتمی‌ هیچ تاثیری بر ما نمی‌گذارد و بجز برخی‌ فعالیت‌های بسیار محدود، ما همچنان از داد و ‌ستد با ایران منع شده‌ایم. بانک‌های غیر آمریکایی قادر نخواهند بود در داد و ‌ستد‌های مربوط به ایران، از طریق سیستم بانکی‌ ایالات متحده، دست به نقل و انتقال دلار بزنند.

نظر بانک‌های اروپایی

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌های مالی و بانکی‌ اروپا در ۱۳ بهمن ماه می‌گوید: با وجود لغو تحریم‌های اتمی‌، وضعیت روابط میان بانک‌های اروپایی و ایران همچنان مبهم است و محتاط در انتظار روشن شدن اوضاع هستند. ماتیاس فکل، وزیر بازرگانی خارجی‌ فرانسه از واشنگتن خواسته است تا در ارتباط با لغو تحریم‌های ایران، پارامترها و جدول زمانی‌ موجود، شفاف‌سازی کند.

یک منبع بانکی‌ فرانسه در ۱۳ بهمن ماه به خبرگزاری فرانسه گفته است درک واحدی از شرایط موجود میان آن کشور و آمریکا وجود ندارد، ما در شرایط این چنینی نباید دست به ابتکار عمل بزنیم. سخنگوی " دویچه بانک " بانک بزرگ آلمانی‌ نیز به این خبرگزاری می‌گوید: این بانک متوجه کاسته شدن تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه ایران شده است اما همچنان تا اطلاع ثانوی گروه دویچه بانک، در تصمیم خود در مورد عدم داد و ‌ستد مالی با ایران صرف نظر نمی‌کند.

تیره کاویل، از مدیران ارشد مرکز مطالعات و تحقیقات مسائل بین‌المللی و راهبردی در فرانسه به خبرگزاری آن کشور می‌گوید: ممکن است این بخشی از سیاست آمریکا باشد که بگوید مراقب باشید، شرایط پیچیده است. در نتیجه مردم نمی‌فهمند چه خبر است و فکر می‌کنند تحریم‌ها هنوز به قوت خود باقیست.

درخواست ایرباس از بانک ها

روز چهار شنبه ۲۸ بهمن خبرگزاری رویترز به نقل از نایجل تیلر یکی‌ از معاونان ارشد ایرباس نوشت: با وجود تمایل دولت‌ها به از سرگیری تجارت با تهران، از بانک‌های اروپایی خواست تا بر ترس و نگرانی خود از سرمایه‌گذاری در ایران غلبه کنند. وی از بانک‌های اروپایی خواست احتیاط و نگرانی‌ها نسبت به تعامل تجاری با ایران را کنار بگذارند و تراکنش‌های مالی با این کشور را تسهیل کنند، تا تجارت کمپانی‌های اروپایی با ایران نیز روان‌تر انجام شود.

آقای تیلر در گفت و گو با رویترز گفته است که دولت‌های اروپایی و آژانسهای تامین اعتبار صادرت آن‌ها از لغو تحریم‌ها و از سرگیری روابط تجاری با ایران حمایت می‌کنند و در چنین شرایطی نمی‌توان فهمید که چرا بانک‌ها به ما پشت کرده اند. این گفته مقام عالی‌ رتبه ایرباس در حالی‌ گفته می‌شود که این شرکت یکی‌ از بزرگترین قراردادهای تجاری خود با ایران را در ماه جاری به امضا رسانده است.

ماری آن بربت لینی، مدیر فدراسیون بانکداری فرانسه که در کنار آقای تیلور حضور داشت، در واکنش به صحبت‌های این مقام شرکت ایرباس گفت: چارچوب قانونی آمریکا درباره تحریم‌ها علیه ایران، همچنان مبهم است و بانک‌ها برای این که قادر به تعامل باشند، نیاز به شفافیت و امنیت قانونی دارند و تغییرات مهم هنوز رخ نداده است تا در پی‌ آن معاملات با ایران تسهیل شود.

این اظهار نظر‌ها بار دیگر بر ترس و واهمه موجود در دل بانک‌ها و موسسات مالی اروپا برای مبادلات تجاری با ایران حتّی بعد از اجرا شدن برجام تاکید می‌کند.

نویسنده: امیر شریفی
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.