کد خبر: ۱۶۴۳۰
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۷
کره جنوبی در پنجاه سال گذشته رشد اقتصادی و سیاسی خیره کننده‌ای داشته است.
تجارت امروز: کره جنوبی در پنجاه سال گذشته رشد اقتصادی و سیاسی خیره کننده‌ای داشته است. پنجاه سال پیش کره فقیرتر از بولیوی و موزامبیک بود و امروز بنا به گزارش‌های بانک جهانی‌ در جایگاه یازدهمین کشور اقتصادی جهان قرار دارد. در سال ۱۹۹۶، کره جنوبی به سازمان همکاری اقتصادی OECD پیوست، گروهی که ثروتمند‌ترین اقتصاد‌های صنعتی جهان در آن حضور دارند. سال ۲۰۱۰، کره جنوبی نخستین کشور آسیایی و نخستین کشور خارج از گروه ۷ بود که میزبانی نشست سران گروه ۲۰ را بر عهده داشت.

ایران و کره جنوبی از گذشته روابط تجاری نسبتا گسترده‌ای در حوزه‌های نفتی‌ و غیر نفتی‌ با یکدیگر داشته اند که متأسفانه این رابطه مانند بسیاری از رابطه‌های اقتصادی ایران محدود به فروش مواد اولیه خام و خرید کالاهای صنعتی می‌شود. حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال ۱۳۵۷ از ۵۰۰ میلیون دلار به ۱.۸ میلیارد دلار در سال ۱۳۷۶ رسید و در سال ۱۳۸۹ به ۵.۱ میلیارد دلار افزایش یافت و این روند افزایشی تا سال ۲۰۱۱ ادامه داشت. اما تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه برنامه هسته‌ای ایران باعث کاهش چشمگیر مبادلات ایران و کره جنوبی شد.

طبق گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی که در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۴ منتشر شد، پیش از تحریم‌ها کره جنوبی چهارمین شریک تجاری ایران به حساب می‌‌آمد، اما با آغاز تحریم‌ها روابط دو کشور به شدت کاهش یافت. به ویژه افت قابل توجه صادرات نفت ایران به کره جنوبی کاهش چشمگیری داشت. ایران اصلی‌‌ترین صادر کننده نفت به کره جنوبی بوده است و به طور متقابل کره جنوبی اصلی‌‌ترین کشور صادر کننده تجهیزات اتومبیل سازی، ماشین سازی و صنایع الکترونیکی‌ به ایران بوده است.

با توجه به کاهش نرخ رشد جمعیت کره جنوبی، این کشور سعی‌ در سرمایه گذاری در دیگر کشور‌ها دارد تا با انتقال تکنولوژی و سرمایه سود آوری کند که نیاز به نیروی کار زیادی ندارد.کره جنوبی با توجه به ظرفیت‌های ایران با جمعیتی ۸۰ میلیون نفری و همچنین بازار پر مصرف کشور‌های همسایه ایران و منطقه، سعی‌ در سرمایه گذاری‌های مستقیم در بخش‌های مختلف دارد. هرچند در راه این سرمایه گذاری مشکلات زیادی بر سر راه وجود دارد. به عنوان مثال شرکت‌های خودروسازی کره جنوبی برای ورود به بازار خودروسازی ایران با مشکل قیمت‌گذاری دولتی مواجه هستند که این جای توجیه برای آنها ندارد. بخش پتروشیمی شرکت هیوندای کره جنوبی نیز به دنبال رقابت با شرکت‌های بزرگ اروپایی برای مشارکت در تولید و توسعه محصولات پتروشیمی ایران است.

تفاهم چندین میلیارد دلاری کره با ایران

خبرگزاری ایرنا در روز دهم اسفند ماه سال جاری طی‌ گزارشی نوشت: رسانه‌‌های کره ضمن انتشار تصویر و اخبار مربوطه، گزارش کرده‌اند که گشوده شدن بازار ایران به روی شرکت‌های کره‌ای پس از لغو تحریم‌ها، امر مبارکی است و مسئولان کشورشان باید قدر آن را بدانند. در این گزارش آمده است که ایران کشوری بزرگ، متمدن و سرشار از استعداد‌ها و منابع طبیعی است که اکنون به عرصه رقابت شرکت‌های بزرگ جهان و یکی‌ از مهمترین بازارهای نوظهور تبدیل شده است.

خبرگزاری یونهاپ، رسانه رسمی‌ و ارگان مهم خبری کره در روز ۹ اسفند ماه ضمن انتشار عکسی‌ از دیدار جو هیونگ هوان وزیر صنعت، تجارت و انرژی این کشور و علی‌ طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارائی کشورمان، خاطر نشان کرده است: این اولین بار است که پس از یک دهه کمیته مشترک همکاری‌های دو کشور برگزار می‌شود.

شرکت بیمه‌ تجاری کره جنوبی "کی‌ شور"، منابع مالی تا سقف پنج میلیارد یورو برای تامین مالی پروژه‌ها در ایران را فراهم خواهد کرد. به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی، شادا، علی‌ طیب‌نیا با بیان اینکه این دیدار گام دیگری در توسعه روابط دو کشور خواهد بود، نوشت: هدف از امضا این یادداشت تفاهم، ایجاد چارچوبی برای تعمیق همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی در حوزه اقتصادی از طریق تامین مالی پروژه‌های زیر بنایی، عمرانی و تولیدی توسط بانک‌ها و موسسه‌های مالی و شرکت‌های کره‌ای است. یادداشت تفاهم فوق توسط محمد خزاعی معاون وزیر اقتصاد و رئیس کّل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی‌ ایران، با مدیر عامل شرکت بیمه‌ کی‌ شور امضا شد.

آقای طیب نیا همچنین افزود، بانک اگزیم کره جنوبی، پیشتر در موافقت‌نامه‌ای با ایران تامین مالی طرح‌های مختلفی‌ را به ارزش ۸ میلیارد یورو بر عهده گرفته است. او افزود که کره جنوبی قرار است در مجموع تامین هزینه نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار طرح‌های تولیدی در ایران را بر عهده گیرد.

یونهاپ همچنین در بخش دیگری از گزارش خود، از توافقات اولیه حاصل شده روز گذشته میان بخش انرژی شرکت پوسکو کره به منظور ساخت یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی گازی با کشورمان خبر داد و نوشت: این قرارداد پای کره‌ای‌ها را به انرژی ایران باز می‌کند. بر اساس این قرارداد، این شرکت کره‌ای با همکاری شرکت برق دولتی کره جنوبی و واحد پشتیبانی‌ ساخت کمپانی پوسکو به طور مشترک، در کشورمان اقدامات لازم برای ساخت یک مرکز آب شیرین کن با قابلیت تصفیه ۶۰ هزار تن آب در روز را ساماندهی ‌می‌نماید.

وزیر صنعت کره جنوبی ضمن تمایل به همکاری‌های مالی، اقتصادی و تامین مالی دو کشور، افزود: جمهوری اسلامی ایران برای ما یک شریک مطمئن بوده و همانگونه که در دوران تحریم روابطمان را با ایران حفظ کردیم، این انگیزه و اراده وجود دارد که در دوران پساتحریم بتوانیم همکاری‌های اقتصادی جدیدی را آغاز کنیم. ارزش تبادلات تجاری ایران و کره در سال ۲۰۱۵ میلادی به بیش از شش میلیارد و صد میلیون دلار رسید، اما دو طرف امیدوارند که در طول سال‌های پیش رو این رقم به سرعت به حدود ۱۵ تا ۱۷ میلیارد دلار برسد.

نویسنده: امیر شریفی
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.