کد خبر: ۱۶۴۳۳
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۱
نخست وزیر یونان شامگاه شنبه ۱۷ بهمن به صورت مستقیم از اتن، پایتخت یونان به اصفهان سفر کرد.
تجارت امروز: نخست وزیر یونان شامگاه شنبه ۱۷ بهمن به صورت مستقیم از اتن، پایتخت یونان به اصفهان سفر کرد. وی در اصفهان علاوه بر دیدار با استاندار اصفهان، از آثار تاریخی‌ و فرهنگی‌ این شهر نیز دیدن کرد. سیپراس روز یکشنبه‌ ۱۸ بهمن از اصفهان به تهران آمد و در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران قرار گرفت. هیأتی ۵۰ نفره شامل نیکوس کوجی یاس، وزیر امور خارجه، اسکورلتیس وزیر محیط زیست و انرژی، استاساکیس وزیر دارائی، گردشگری و توسعه، مرداس معاون وزیر امور خارجه و گروهی از صاحبان صنایع و تجار، سیپراس را در این سفر همراهی کرده‌اند.

به گزارش صندوق بین‌المللی پول، یونان یکی‌ از بزرگترین مقروضان اتحادیه اروپاست. اقتصادی راکد و زمین‌گیر که بسیاری از کارشناسان یکی‌ از دلایل افت ارزش یورو در برابر دلار را اقتصاد ضعیف، بدهی‌ها و قرض‌های عضوی مثل یونان در اتحادیه اروپا می‌داند. اختلاف بر سر برنامه کمک مالی اتحادیه اروپا به یونان از طرفی‌ و نیاز مبرم اقتصاد یونان به انرژی و مبادلات تجاری با روسیه، دولتمردان آن کشور را در جهت تغییر در گرایش ژئو استراتژیک به سمت قدرت‌های شرق همچون روسیه، چین و ایران قرار داده است. روی خوش نشان ندادن کشور‌های قدرتمند اتحادیه اروپا به اقتصاد ورشکسته یونان برای نجات مالی این کشور، دولت چپگرای یونان را بر آن داشته است که بیشتر به شرکای شرقی‌ خود نزدیک شود.

به گزارش ایرنا، شرکت هلنیک پترولیوم پیش از آغاز تحریم‌ها،۲۰ درصد نیاز نفت خام خود را از راه واردات از ایران تامین می‌کرد. یونان براساس قرارداد جدید با ایران، قرار است ۲۵ درصد نفت خام مورد نیاز خود را از ایران بخرد. در همین زمینه امیرحسین زمانی‌‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت ایران اعلام کرد که در سفر مقامات یونانی به ایران، تفاهم نامه‌های انرژی امضا خواهد شد. وی با اشاره به سفر نفتی‌ ایران به یونان افزود: تفاهم‌نامه‌ای میان دو کشور در زمینه پرداخت بدهی این کشور و شرکت هلینک پترولیوم، همچنین خرید نفت این کشور اروپایی از ایران به دست آمد و همزمان با سفر نخست وزیر یونان به تهران، مذاکرات نفتی‌ میان دو کشور نهایی شد.

نباید این واقعیت را نادیده گرفت که در شرایط فعلی، یونان به هیچ وجه نمی‌تواند ایران را در بهبود زیرساخت‌های اقتصادی کمک کند و چه بسا که دولتمردان یونانی به فکر کمک خواستن از ایران هم هستند. یونان به شدت با زیرساخت‌های اقتصادی فرسوده و ناکارآمد مواجه است تا جایی که دولت این کشور را بر آن داشته است فرودگاه‌ها و شبکه‌های برق کشور را به فروش بگذارند. در سال ۲۰۰۹ شرکت کاسکو تحت حمایت دولت چین، کنترل یک سوم بزرگترین بندر یونان را در دست گرفت. در طی‌ سفر اخیر مقامات یونان به پکن، از شرکت کاسکو برای کنترل دو سوم باقیمانده این بندر نیز دعوت به عمل آمد. دولت چین به سرعت برای نشان دادن حسن نیت خود سرمایه گذاری بالغ بر ۱۰۰ میلیون یورو در یونان را در دستور کار قرار داد.

حفظ بالکان و اروپای شرقی‌ از لحاظ استراتژیک برای روسیه و چین از اهمیت قابل ملاحظه‌ای بر خوردار است. با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی یونان، می‌توان این کشور را بهترین گزینه در این منطقه برای انتخاب دانست.

گئورگس سیپراس دبیر کّل وزارت خارجه یونان روز جمعه در گفت گو با خبرگزاری اتن‌-مقدونیه گفت: هدف، ارتقاء روابط سیاسی و اقتصادی بین یونان و ایران است.

وی افزود تحریم‌ها برداشته شده‌اند و ایران اکنون بعد از یک دوره طولانی انزوا در دست کم جامعه اقتصادی بین‌الملل، در حال ظهور است. کشور‌های دیگر مانند ایتالیا و اسپانیا پیش از ما برای بهره بردن از منافع خود، عصر پس از رفع تحریم ها، به تهران شتافتند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، سیپراس در دیدار از ایران اعلام کرد که یونان و ایران خواهان همکاری استراتژیک هستند، یونان همچون پلی‌ میان ایران و اروپا عمل خواهد کرد. وی تاکید کرد که ایران شریک سیاسی مهمی‌ برای یونان به شمار می‌آید.

به گفته نخست وزیر یونان این سفر آغاز فصل جدیدی در روابط دو کشور است. سیپراس " ایران را کشوری با ثبات در منطقه‌ای بی‌ ثبات خواند " و با اشاره به مشکل پناهجویان سوری به نقش ایران در حل این بحران اشاره کرد. وی افزود دو کشور در زمینه مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله داعش نیز می‌توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند.

چندی قبل مجید مطلبی شبستری سفیر ایران در یونان، اتن را دروازه‌ای به بالکان و اروپای شرقی‌ توصیف کرده بود.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: