کد خبر: ۱۶۴۴۳
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
دستفروشی پدیده‌ای است که کم و بیش در تمام کشور‌های جهان وجود دارد ،اما تفاوت کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه اقتصادی با کشورهایی که به اصطلاح مشکل مدیریتی و اقتصادی عمیقی دارند آنجاست که کشور‌های قوی از لحاظ مدیریتی و اقتصادی کنترل ویژه‌ای بر تعداد دستفروشان، نوع کالای فروشی، مکان دستفروشان، حمایت از مغازه داران، جلوگیری از رشوه خواری مأموران برای گسترش دستفروشی و … دارند.
تجارت امروز: دستفروشی پدیده‌ای است که کم و بیش در تمام کشور‌های جهان وجود دارد ،اما تفاوت کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه اقتصادی با کشورهایی که به اصطلاح مشکل مدیریتی و اقتصادی عمیقی دارند آنجاست که کشور‌های قوی از لحاظ مدیریتی و اقتصادی کنترل ویژه‌ای بر تعداد دستفروشان، نوع کالای فروشی، مکان دستفروشان، حمایت از مغازه داران، جلوگیری از رشوه خواری مأموران برای گسترش دستفروشی و دارند.

در سال‌های گذشته به واسطه رکود اقتصادی، افزایش بیکاری، کاهش قدرت خرید مردم، تغییر الگوی مصرف جامعه، رشوه خواری ماموران دولتی و نبود عزم جدی برای مقابله با این امر نامبارک اقتصادی، موجب شده است که این شغل کاذب به شدت در کشور افزایش یابد. این افزایش قابل تأمل در پدیده دستفروشی عللت‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی فراوانی‌ دارد که باید تمام آن‌ها موشکافانه برسی‌ و تحلیل شود.

در ایران امروز کمتر خیابان و بازاری را می‌توان یافت که دست فروشی در گوشه‌ای از آن به فروش کالا مشغول نباشد. این امر نه تنها خسارت جبران ناپذیری به اقتصاد کشور، سلامت مصرف‌کنندگان، اجحاف به حقوق مغازه دارانی که انواع عوارض را پرداخت می‌کنند و زیبایی شهر می‌زند، ناتوانی دولت در حمایت از حقوق اولیه شهروندان خود اعم از مصرف کننده و کسبه را نیز می‌رساند که در بلند مدت منجر به بروز مشکلات امنیتی در کشور خواهد شد.

عوامل افزایش دستفروشی

مشکلات اقتصادی:

مشکلات اقتصادی چند سال اخیر به شکل معنا داری قدرت خرید مردم را پایین آورده است که رکود را در بازارهای عرضه کالا در پی‌ داشته و بیکاری را افزایش داده است. از این رو مصرف‌کنندگان برای تامین نیاز‌های خود با توجه به کاهش قدرت خرید به سمت کالاهای ارزان قیمت رفته‌ و افراد بیکار برای درامد زائی به دستفروشی گرایش پیدا کردند.کالای ارزان قیمت مهمترین انگیزه خریداران برای خرید از دستفروشان است که بعلت پرداخت نکردن انواع و اقسام عوارض و مالیات، جنس ارزان‌تر می‌فروشند. باور خریداران به ارزانی کالاهای دستفروشان به حدی است که بسیاری از مغازه داران نیز علاوه بر فروش در مغازه، به فروش اجناس خود توسط دست فروشان اقدام می‌کنند.کالاهای فروشی توسط دستفروشان اغلب دارای کیفیت پایین و به اصطلاح یک بار مصرف است که هیچگونه ضمانتی برای آن وجود ندارد.

کالای قاچاق:

کشور ایران به علت دارا بودن مرز‌های طولانی آبی و خاکی، نبود عزم جدی برای مقابله با قاچاقچیان سازماندهی شده و نبود ساز و کار‌های نظارتی در فروش کالاها یکی‌ از جذاب‌ترین بازار‌ها برای قاچاق کالا در منطقه و جهان است.

به گزارش تسنیم که در ۲۲ اسفند ماه منتشر شد، آقای حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی انتظامی‌ وزارت کشور گفته است: بنا بر اعلام ستاد مربوطه، جلوی ۹۸ درصد قاچاق گرفته نمی‌شود و جلوی آن ۲ درصدی که گرفته می‌شود نیز به شکل دیگری وارد جامعه می‌شود. به گفته وی کشور‌های همسایه به اندازه ایران مشکل قاچاق ندارند.

حجم کالای قاچاق در ایران بعضا به ۲۰ میلیارد دلار در سال نیز می‌رسد که این حجم عظیم کالای قاچاق نشان می‌دهد اقتصاد و امنیت کشور چه ضربه‌ مهلکی از این بابت می‌خورد و مسئولان باید به طور جدّ فکری به حال مقابله باقاچاق و قاچاقچیان کنند. دستفروشان بهترین گزینه‌ برای فروش کالاهای قاچاق به مردم هستند زیرا نظارت‌ها بر اجناس آنها بسیار ناچیز است و می‌توانند آزادانه کالای قاچاق را به فروش برسانند.

فساد مأموران ذیربط :

رشوه گیری مأموران مربوطه از دستفروشان که اغلب سازماندهی شده هستند باعث شده است برخورد با این پدیده شوم کاملا از جریان بیفتد و آنها آزادانه در مقابل مغازه‌هایی که در ماه میلیون‌ها تومان اجاره‌‌بها و مالیات پرداخت می‌کنند به فروش کالا بپردازند.

به گزارش خبرنگار ایسنا که در تاریخ ۷ آذر ۹۴ منتشر شد، دست فروشان به پرداخت پول به مأموران ذیربط برای پهن کردن بساط خود اذعان داشته اند. یکی‌ از دست فروشان با بیان اینکه برای هر قطعه‌‌ فضایی که در آن دستفروشی می‌کنیم روزانه از ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان باید به برخی‌ از مأموران شهرداری بدهیم گفت: هر قطعه فضاهای بازار ۱۵ خرداد قیمت گذاری مختلفی‌ دارد، به گونه‌ای که برای دستفروشی در حوالی مترو و سبزه‌ میدان باید مبالغ بیشتر از ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان به مأموران شهرداری بپردازیم.

این رشوه خواری مأموران باعث شده است که دست فروشی به شدت افزایش یابد و آزادانه هر نوع کالای بی‌ کیفیت و قاچاقی‌ را به فروش برسانند که مستقیم با سلامت شهروندان کشور در ارتباط است. امید می‌رود مسئولان با سازماندهی قوی تر به مقابله با این عوامل بپردازند و امنیت کسب و کار مالیات دهنده‌ها را تامین کنند و فروش کالای قاچاق را با مشکل جدی روبرو کنند.

یکی‌ از هدف‌های دولت آقای روحانی به حداقل رساندن نقش نفت در بودجه کشور است که مهمترین جایگزین آن مالیات است که تنها با افزایش کسب و کار، تولید و تجارت قانونی کشور به دست می‌آید. از این رو دولت و ارگان‌های مربوطه باید با برنامه ریزی دقیق و اصولی از لحاظ فرهنگی‌، اجتماعی و اقتصادی با پدیده دستفروشی مقابله کنند که مالیات و عوارض به دولت نمی‌دهند و کالای قاچاق را به راحتی‌ و آزادانه در کشور به فروش می‌رسانند که سلامت اقتصادی و فردی جامعه را به خطر می‌‌اندازد.

نویسنده : امیر شریفی
مطالب مرتبط
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۸
0
0
چرا مثل علمای دلسوز اصل مطلب را نمی گویند؟
آیت الله حائری شیرازی:ریشه فساد اقتصادی ایران،تحریم و سوء مدیریت نیست؛بلکه وجود بهره های بانکی بالا است.
***
آیت الله جوادی آملی:خودمان را فریب ندهیم؛مثل کسی که قلبش 80% از کار افتاده و با 20% درصد کار می کند هستیم.تعارف هم نکنیم،با 20% زنده ایم و 80% با ربا بسر می برند

***
در نظام بانکی ربوی با سود 20درصد، درآمدهای نفتی(بیت المال )سر از جیب ثروتمندان در می آورد کشور ما کشور ثروتمندی است مشکل اینجاست که ثروت ها و درآمدهای نفتی در اختیار 10 درصد قرار دارد و قرار می گیرد.
حتی در این شرایط سخت که جیب دولت خالی است دولت اعلام می کند که بخشی از سود بانکی را می پردازد. در واقع دولت به ثروتمندان در این شرایط سخت یارانه می دهد.
***
آیت الله مکارم شیرازی:سود بیش از چهار درصد حرام است.

آیت الله حائری شیرازی:ریشه فساد اقتصادی ایران،تحریم و سوء مدیریت نیست؛بلکه وجود بهره های بانکی بالا است.

آیت الله جوادی آملی:خودمان را فریب ندهیم؛مثل کسی که قلبش 80% از کار افتاده و با 20% درصد کار می کند هستیم.تعارف هم نکنیم،با 20% زنده ایم و 80% با ربا بسر می برند
آیت‌الله جوادی‌ آملی: برخی بانک‌ها فقط در ظاهر اسلامی هستند / بانک‌های ‌ربوی‌ به دنبال اختلاس هستند/ با وجود این همه استعداد و ظرفیت مادی و معنوی در کشور دست دولت برای حمایت و کمک به جوانان خالی است.
۱۳۹۴/۱۲/۱۳
http://reba.ir
منبع: خبرگزاری فارس
جالب توجه و عجیب اینجاست که با وجود خالی بودن دست دولت ،دولت بخشی از سودهای بانکی را به نام حمایت از اشتغال و تولید پرداخت می کند،(به نام مستضعفان و به کام زیاده خواهان)در واقع با وجود خالی بودن دست دولت،دولت به ثروتمندان یارانه می دهد.چرا؟اگر سود بانکی کم شود نیازی نیست از بیت المال به ثروتمندان پرادخت شود.

ممکن است بگویند همه سپرده گذاران ثروتمند نیستند البته آمارها نشان می دهد که چند درصد سپرده گذاران ثروتمند نیستند و واقعاً به سودی که می گیرند نیازمند هستند(لازم به ذکر است همانطور که یارانه نیازمندان را راحت طلب بار می آورد سود بانکی بدون زحمت و ریسک و بدون پرداخت مالیات،بی نیازان را نیز راحت طلب بار می آورد و زمانی که حرکت و تلاش و توکل نباشد خیر و برکت و باران رحمت هم قطعاً نخواهد بود)
اگر سود بانکی ریشه کن شود و بانکها فقط قرض الحسنه عمل کنند هزینه ها تولید و دولت کم می شود و درآمدهای دولت و ملت زیاد و جیب دولت پر.
در چنین شرایط حکومت به راحتی می تواند به گونه ای عمل کند و حمایت کند که آن درصد کم سپرده گذاران که ثروتمند نیستند نیازی به سودی که دریافت می کنند نداشته باشند.
با این اوصاف چرا سود بانکی کم نمی شود تا جیب دولت خالی نباشد؟اگر با شیب ملایم هم سود بانکی کم میشد تاکنون(بعد از این همه سال)باید به صفر می رسید.

نوبخت با اشاره به پرداخت تفاوت نرخ سود وام های مربوط به بخش کشاورزی افزود : با بانک کشاورزی موافقتنامه ای بالغ بر 200 میلیارد تومان امضا شده است.http://www.iribnews.ir/
نوبخت: پرداخت تفاوت نرخ سود تسهیلات ارزان قیمت با رقم سودی را که بانکها طلب می کنند در بخش مسکن و صنعت از دیگربرنامه های سازمان مدیریت وبرنامه ریزی برای رونق این دو بخش دانست.http://www.iribnews.ir
***
http://ar-rafiee.mihanblog.com/post/1021
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک و صفحه نخست روزنامه‌ها 23 بهمن
روزنامه کیهان با عنوان مهم‌ترین پیام راهپیمایی دیروز نوشت: «به‌هم ریختگی جبهه دشمن» و اثبات این ادعا که محاسبات آن‌ها گاهی، چقدر «پرت» است، یکی دیگر از برکات چهلمین سالگی انقلاب اسلامی ایران بود.
پربحث ترین