کد خبر: ۱۶۴۸۵
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۷
در سالیان گذشته کشورهایی توانستند با جذب سرمایه‌های خارجی‌ به رشد غیر قابل تصور برسند و سطح عمومی رفاه را در جامعه افزایش دهند و با استفاده از مواد اولیه و معدنی در کشور خود، دست به تولید بزنند.
تجارت امروز: در سالیان گذشته کشورهایی توانستند با جذب سرمایه‌های خارجی‌ به رشد غیر قابل تصور برسند و سطح عمومی رفاه را در جامعه افزایش دهند و با استفاده از مواد اولیه و معدنی در کشور خود، دست به تولید بزنند.کشورهایی همچون چین،کره جنوبی، هنگ کنگ و برزیل، کشورهایی که دارای نقاط مشترک بیشماری از لحاظ فاکتور‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هستند. این کشورها با به کار گیری سیاست‌هایی متفاوت سرمایه گذاران را مشتاقانه به سوی خود جذب کردند.

نقاط مشترک کشورهای سرمایه پذیر:

- دارا بودن نیروی انسانی فعال، متخصص و جوان که امروزه به یکی‌ از جدی‌ترین مشکلات کشورهای غربی تبدیل شده است.

- تغییر در سیاست‌های کلان برای حمایت از سرمایه گذاران از جمله کاهش هزینه‌های تولید در داخل، کاهش ارزش مالیات برای تولیدکنندگان خارجی‌ و تسریع در امور اداری.

- اطمینان به سرمایه گذاران برای ثبات در نوع برخورد با آنها و تغییر نیافتن شرایط با تغییر دولت‌ها در کشور.

- برقراری روابطی دوستانه با تمامی قدرت‌های اقتصادی و نظامی دنیا.

- غنی‌ بودن از لحاظ منابع طبیعی‌ و مواد اولیه.

- و شاید بتوان دور بودن از منطقه پر آشوب و همیشه نا آرام خاورمیانه را از این نقاط مشترک دانست.

راه موفقیت آمیز چین در جذب سرمایه:

امروزه به طور تقریبی کشوری در جهان وجود ندارد که علاقه و نیاز به سرمایه گذاری خارجی‌ نداشته باشد. کشوری همانند چین که از لحاظ سیاسی سوسیالیست محسوب می‌شود و هنوز هم از اقتصاد دولتی بر خوردار است، به گواه گزارش‌های صندوق بین المللی پول بعد از آمریکا در مکان دوم جذب سرمایه خارجی‌ در سال ۲۰۱۳ قرار گرفت. در گزارش دیگری از همین موسسه نیز یاد آور شد در سالیان اخیر " قدرت خرید چینی‌ها از آمریکایی‌ها بیشتر است " و این نشان از آن دارد که چین‌ با جذب سرمایه به قدرت سیاسی، نظامی و اقتصادی تبدیل شده است و در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بنا به گزارش‌های خبرگزاری رسمی‌ چین " شینهوا " به مکان اول جهان در جذب سرمایه خارجی‌ بجای آمریکا قرار گرفت. این خبرگزاری گفت با توجه به افزایش قیمت تولید و حقوق کارگران اما همچنان مقصد اول سرمایه گذاران خارجی‌ چین است، دلیل این علاقه از زبان این رسانه دولتی ثبات سیاسی و اقتصادی، منابع عظیم، نیروی کار ارزان و بهبود زیر سخت‌ها می‌باشد که با کمی‌ تحقیق و تامل می‌توان با ایران مقایسه کرد که تمامی این فاکتور‌ها را دارا هستیم اما جای سوال است چرا چینی‌‌ها توانستند، ما نتوانستیم؟کره‌ا‌ی‌ها توانستند، ما که دارای زیر سخت‌های بهتری بودیم نتوانستیم؟

کشورهای موفق در جذب سرمایه چه کردند؟

طبق مقررات سازمان تجارت جهانی‌ کشور چین تعهدات بسیاری به کشورهای خارجی‌ داده است. بنا به گزارش‌های این سازمان جهانی‌ چین جمعا ۲۳۰۰ سند قانونی را سرو سامان داده است که با تمرکز روی سه محور قانون موسسات با سرمایه چینی‌ و خارجی‌، قانون موسسات با همکاری چین و طرف‌های خارجی‌ و موسسات چینی‌ با سرمایه خارجی‌ قرار دارد که به طور کلی‌ در سالیان اخیر تغییر یافت و امروزه ۵۰۰ شرکت اول جهان در چین سرمایه گذاری کرده‌اند.

دفتر سازمان ملل در ژنو با انتشار گزارشی به خاطر حذف بسیاری از تشریفات اداری برای تولیدکنندگان و شرکت‌های خارجی‌ و رفتار یکسان و عادلانه با شرکت‌های خارجی‌ همانند شرکت‌های داخلی‌ همچنان چین را کشوری می‌داند که فرصت‌های طلائی در اختیار سرمایه گذاران خارجی‌ قرار می‌دهد. طبق این گزارش، چین به کشور نخست دنیا در جذب سرمایه مستقیم خارجی‌ تبدیل شده است.

بسیاری از کشورهای در حال توسعه که اقتصادی کاملا خصوصی ندارند از مدل کپیتالیسم دولت چین پیروی می‌کنند که تهدیدی جدی برای کاپیتالیسم غرب محسوب می‌شود. بر اساس این نظام دولت خودش مالک شرکت‌هاست یا با سایر شرکت‌ها برای تولید و خدمات همراهی می‌کند. البته این مدل مناسب بسیاری از کشور‌ها همچون ایران نیست، اما هندوستان و برزیل با الگویی اصلاح شده و بهتر در حال رشد و شکوفایی اقتصادی با نمونه برداری از این نظام در برخی‌ از بخش‌های اقتصاد خود مانند کشاورزی هستند.

کشور ایران از لحاظ منابع انسانی‌، معدنی، نفتی‌، گازی، دارا بودن وسعت زیاد و دارا بودن جمعیتی جوان و توانمند در مقیاس کوچیکتری از چین می‌تواند در جذب سرمایه، پیشرفت و رفاه عمومی موفق باشد. باید دید آیا حسن روحانی می‌تواند یک شیاوپینگ برای ایران باشد تا با سیاست‌های خود سرمایه گذاران را مشتاق بازار ایران کند یا نه.

نویسنده: امیر شریفی
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.