کد خبر: ۱۶۶۱۶
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۲
کشور هندوستان پس از چین دومین خریدار نفت ایران است. هند از معدود کشورهایی بود که پس از تحریم‌های غرب علیه برنامه هسته‌ای ایران نیز روابط تجاری خود با ایران را ادامه داد، اما این روابط تنها برای هندوستان پرسود بود.
تجارت امروز: کشور هندوستان پس از چین دومین خریدار نفت ایران است. هند از معدود کشورهایی بود که پس از تحریم‌های غرب علیه برنامه هسته‌ای ایران نیز روابط تجاری خود با ایران را ادامه داد، اما این روابط تنها برای هندوستان پرسود بود. در زمان تحریم‌ها هندوستان به دلیل دسترسی نداشتن ایران به سیستم بانک‌های جهانی‌ بخشی از پول‌های ایران را به روپیه پرداخت می‌کرد و بخش دیگرش را با مبادله کالا به کالا، مثلا نفت به جای داروهای بی‌ کیفیت و محصولات کشاورزی صنعتی.

پاکستان کشوری در همسایگی ایران که همواره روابط سیاسی تاریکی‌ با هند داشته است که در مواقعی منجر به وقوع جنگ بین این دو کشور نیز شده است و هندوستان همواره سعی‌ در رقابت‌های سیاسی و اقتصادی با این کشور دارد که می‌تواند منجر به منفعت کشور‌های منطقه شود. بندر‌های ایران، منابع طبیعی ایران از جمله نفت و گاز، بازار پر مصرف کشاورزی از جمله برنج و همچنین بخش‌های صنعتی ایران برای کشور هند بسیار مهم است. تحریم‌های ایران به حدی برای هندوستان و بازرگانان این کشور سود آور بود که خبرگزاری آلمان در گزارشی که طی‌ مصاحبه با تاجران هندی در روز توافق هسته‌ای‌ ایران و ۵+۱ انجام داده بود نوشت: روی کار آمدن دولت حسن روحانی و احتمال لغو تحریم ها، خواب و خوراک تاجران هندی که با ایران رابطه اقتصادی داشته‌اند را گرفته است.آنها نگران بازگشت ایران به بازارهای جهانی‌ بودند که دیگر حاضر به دریافت روپیه هندوستان در ازای نفت، دور زدن تحریم‌ها از طریق این تاجران و دریافت کالاهای بی‌‌کیفیت هندی نخواهد بود.

ایران جذابیت‌های بی‌نظیری برای سرمایه گذاری دولتی و خصوصی هند دارد.

توسعه بندر چابهار

چابهار در جنوبی‌ترین نقطه استان سیستان و بلوچستان قرار دارد که یک مرکز حیاتی در حوزه تلاش‌های هند برای عقب راندن رقیب دیرینه‌ خود پاکستان محسوب می‌شود و راهی‌ مطمئن به سوی افغانستان است که مناسبت امنیتی و اقتصادی نزدیکی‌ با دهلی‌ نو دارد. چابهار می‌تواند به عنوان مسیری برای تجارت با کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد که برای هند بسیار اهمیت دارد از این رو هندوستان سعی‌ در سرمایه گذاری مستقیم در این بندر گران بها دارد.

خبرگزاری رویترز در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۴، در گفت و گو با غلامرضا انصاری، سفیر ایران در هند نوشت: در جریان دیدار رئیس جمهور ایران و نخست وزیر هند در نشست روسیه و پیش از رسیدن به توافق اتمی‌، ایران به هندوستان پیشنهاد کرده است که در عملیات زیر ساخت و گسترش بندر چابهار، نقش بزرگتری عهده دار شود.

خبرگزاری فرانسه روز چهار شنبه، پنجم اسفند ماه نوشت، دولت هند با انتشار بیانیه‌ای تصویب طرح ۱۵۰ میلیون دلاری توسعه بندر استراتژیک چابهار در جنوب شرقی‌ ایران را تصویب کرد که شامل توسعه یک جاده ترانزیتی به افغانستان نیز می‌شود.نارندرا مودی، نخست وزیر هند شخصاً ریاست هیأت دولت را بر عهده داشته است. در بیانیه دولت هند آمده است: سرمایه گذاری در چابهار فرصت‌هایی برای شرکت‌های هندی فراهم می‌کند تا حضور و جای پای خود را در منطقه تقویت کنند. هند در حال مذاکره درباره این پروژه برای گسترش روابط رو به رشد و سرمایه گذاری با ایران ‌و سایر کشور‌های منطقه و به طور مشخص افغانستان است.

ایران و هندوستان در سال ۲۰۰۳ برای گسترش بندر چابهار به توافق رسیدند اما با اعمال تحریم‌ها علیه ایران، این پروژه خیلی‌ کند دنبال شد. توسعه بندر چابهار همچنین باعث رقابت هندوستان با چین خواهد بود که در بندر گواتر پاکستان سرمایه گذاری گسترده کرده است.

سرمایه گذاری سه میلیارد دلاری هند در پتروشیمی ایران

بلومبرگ در گزارش روز دوشنبه نهم شهریور ماه خود نوشت: شرکت نفت هند، بزرگترین شرکت پالایشی این کشور برای سود آوری بیشتر تمایل دارد با سرمایه گذاری سه میلیارد دلاری، یک مجتمع پتروشیمی در ایران احداث کند. به نقل از این خبرگزاری این مجتمع ظرفیت تولید سالانه ۱ میلیون تن محصولات پتروشیمی را دارد.

سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری هندوستان در ایران

وزیر امور حمل و نقل و کشتیرانی هند روز چهار شنبه، اول مهر که خبرگزاری رویترز آن را منتشر کرده، گفته است:کشورش آماده سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در ایران است، مشروط به این که ایران شرایط بهتری برای دهلی‌ نو در نظر بگیرد، از جمله این که گاز ارزان‌تر به آن بفروشد. سرمایه گذاری ما به طور عمده بستگی به قیمت پیشنهادی ایران برای فروش گاز دارد، قیمت گاز یک مساله اساسی‌ است.

آقای گاد کاردی همچنین افزود: احداث واحد تولید کود اوره در ایران و وارد کردن آن به هند، باعث صرفه جویی ۱۲ میلیاردی در یارانه خواهد شد و قیمت محصولات کشاورزان هندی نصف خواهد شد و اگر قیمت گاز ایران معقول شود، در نتیجه همه بخش‌های دولتی هند می‌توانند پروژه‌ها را در یک بخش ویژه اقتصادی در ایران متمرکز کنند و سرمایه گذاری صورت گرفته بیش از یک تریلیون روپیه خواهد بود.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.