کد خبر: ۱۶۶۲۷
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۶
پس از بحران‌ها در شرق اوکراین،کشور‌های غربی و دولت اوکراین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را متهم کردند که با سیاست‌های خود از جدایی طلبان شرق اوکراین حمایت نظامی می‌کند و با ارسال اسلحه و سرباز به جنگ در این کشور دامن می‌زند.
تجارت امروز: پس از بحران‌ها در شرق اوکراین،کشور‌های غربی و دولت اوکراین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را متهم کردند که با سیاست‌های خود از جدایی طلبان شرق اوکراین حمایت نظامی می‌کند و با ارسال اسلحه و سرباز به جنگ در این کشور دامن می‌زند. اتحادیه اروپا و آمریکا برای جلوگیری از نفوذ و پیشروی روسیه در اوکراین و دیگر کشور‌های همسایه خود، کارساز‌ترین گزینه‌ را تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه و افراد مسئول این نا آرامی‌ها می‌دانستند.

اتحادیه اروپا در اواخر ژانویه سال ۲۰۱۴ برای نخستین بار تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه را تصویب کرد، این تحریم‌ها شامل صادرات و واردات تسلیحات، صنایع گاز و نفت روسیه و بانک دولتی این کشور می‌شود. اتحادیه اروپا تا کنون افرادی را که مسئولان ادامه بحران در اوکراین می‌داند بر روی فهرست تحریم‌های خود قرار داده است. این افراد اجازه سفر به کشور‌های اروپایی را ندارند و دارایی‌های آنان در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا بلوکه شده‌اند. تحریم‌های آمریکا نیز در راستا و با هماهنگی‌‌های اتحادیه اروپا باعث شده است که اقتصاد این کشور به شدت دچار مشکل شود و ارزش پول ملی‌ آنها نیز با کاهش چشمگیر مواجه شود.

در پی‌ بحران اخیر میان روسیه و ترکیه بر سر سرنگونی هواپیمای نظامی روسیه، این کشور دست به تحریم اقتصادی ترکیه زد، کشوری که یکی‌ از مهمترین شرکای تجاری روسیه محسوب می‌شد. روسیه با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی خود مجبور است بسیاری از محصولات کشاورزی مورد نیاز خود را که تا قبل از آن از ترکیه تأمین می‌کرده است از طریق دیگر کشور‌ها همچون ایران تامین کند. از طرفی‌ دیگر روسیه با وجود رکود اقتصادی سعی‌ در فروش تسلیحات جنگی خود به کشورهایی همچون هند، چین، ایران و دیگر کشورها دارد تا بتواند اقتصاد خود را سر پا نگه دارد.

توافق تاریخی‌ ایران روسیه(کریدور سبز گمرکی)

به گزارش خبرگزاری ایرنا، روز چهارشنبه ۱۲ اسفند ماه که به نقل از روابط عمومی گمرک منتشر شده است، مسئولان گمرک ایران و روسیه بر سر همکاری‌های تجاری به توافق رسیده‌اند که یکی‌ از محور‌های آن تسهیل صادرات محصولات کشاورزی است. در جریان دیدار ولادیمیر مالینین، معاون اول رئیس گمرک روسیه از تهران و مسعود کرباسیان، رئیس کّل گمرک ایران توافقی حاصل شد که " بزرگترین سند همکاری‌های گمرکی تاریخ دو کشور "محسوب می‌شود.

بر اساس این توافق، گمرک روسیه ترخیص محصولات کشاورزی فاسد شدنی ایران را در اولویت کاری خود قرار خواهد داد. به گزارش ایرنا، علاوه بر قرار گرفتن محصولات کشاورزی ایران در کریدور سبز گمرکی روسیه، گمرک ایران متعهد شده، اطلاعات و ارزش گمرکی این کالاها را به گمرک روسیه ارسال کند تا نسبت به ترخیص سریع محصولات کشاورزی ایران اقدام شود.گمرک ایران و روسیه متعهد شده‌اند در مورد کالاهای غیر از محصولات کشاورزی نیز، پیش از ورود کالاها به کشور مقابل اطلاعات لازم را ارائه کنند تا ارزش گمرکی آنها مشخص شود، لازم به ذکر است ارزش تمام کالاهای صادراتی و وارداتی‌ ایران به زبان روسی ترجمه و در سایت گمرک ایران قرار داده می‌شود تا صادرکنندگان و واردکنندگان بتوانند در جریان جزئیات مبادلات قرار گیرند.

گسترش راه‌های دریایی،ریلی و جاده ای

طبق تفاهم نامه کریدور سبز گمرکی، قرار است توسعه ترانزیت میان ایران و روسیه در بخش‌های جاده‌ای، دریایی و ریلی در دستور کار قرار گیرد. به گزارش ایرنا دو کشور همچنان توافق کردند که مسیر ریلی را از طریق کشور آذربایجان توسعه دهند و ترانزیت دریایی نیز با محوریت بندر‌های آستاراخان، ماخاچ قلعه و بندر علیا از طرف روسیه، و بندر آستارا، انزلی، امیر آباد و نوشهر در ایران توسعه یابد. مسعود کرباسیان، رئیس کّل گمرک ایران می‌گوید که با اجرای یادداشت تفاهم کریدور سبز گمرکی سطح روابط تجاری دو کشور تا ۱۰ برابر افزایش یابد. لازم به ذکر است که حجم مبادلات بازرگانی ایران و روسیه در حال حاضر حدود ۲ میلیارد دلار در سال برآورد می‌شود.

پیش‌بینی‌ می‌شود ایران با اندک هزینه‌ها بتواند تامین نیاز‌های روسیه از جمله محصولات کشاورزی، مواد غذایی و شیلات را برآورده کند و حجم مبادلات خود را با این کشور افزایش دهد، همچنین جذب میلیون‌ها گردشگر روس باید از اولویت‌های دولت مردان ایرانی‌ باشد، چون می‌تواند سرمایه‌ای عظیم را نسیب کشورمان کند.

نویسنده: امیر شریفی
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.