کد خبر: ۱۶۶۸۲
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۰
فساد اداری، پدیده‌ای است که کم و بیش در همه کشورهای جهان وجود دارد. اما نوع، شکل، میزان و گستردگی آن در هر کشور متفاوت است.
تجارت امروز: فساد اداری، پدیده‌ای است که کم و بیش در همه کشورهای جهان وجود دارد. اما نوع، شکل، میزان و گستردگی آن در هر کشور متفاوت است. فساد اداری سازمان یافته، توسعه یک کشور را به طور چشمگیری با مشکل رو برو می‌سازد. فساد اداری میتواند به عنوان سوء استفاده از جایگاه اداری مانند رشوه‌گیری و پنهان کاری و یا هرگونه ارتباط، رد و بدل کردن منابع و امکانات برای انجام امور غیر قانونی باشد. فساد اداری هنجار شکنی و تخطی از هنجارهای اخلاقی‌ و قانونی در عملکرد اداری و سازمانی است.

وجود فساد گسترده در یک کشور دلایل گوناگونی دارد، از جمله فقر اقتصادی، فقر فرهنگی‌، عدم وجود باور‌های استوار در حفظ منافع ملی‌ توسط افراد و نبود قوانین و مقررات سر سخت نظارتی. امروزه فساد اداری و مالی به یک معضل فرهنگی‌ و اجتماعی تبدیل شده است که روند توسعه کشورهای در حال توسعه را به شدت تهدید می‌کند. کاهش فساد اداری از لحاظ ثبات و امنیت جامعه، ارزش‌ها و حاکمیت قانون بسیار مهم است و تمام کشور‌ها برای کاهش این خطر تلاش می‌کنند.

فساد اداری در ایران

در همایشی به عنوان " مبارزه با فساد و ارتقا سلامت اداری " که ۱۷ آذر ماه در تهران برگزار شد، رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: وجود فساد اقتصادی و رانت در ایران یکی‌ از مهمترین دغدغه‌های شرکت‌های خارجی‌ است که قصد دارند در کشور سرمایه گذاری کنند. آقای جلال پور افزود، سرمایه گذاران خارجی‌ و داخلی‌ یک مطالبه جدی دارند و آن مقابله با فساد و رانت در سازمان‌ها و ادارات دولتی است.

معاون فرهنگی‌ قوه قضائیه ایران در سخنرانی‌ خود عنوان کرد که در شرایط فعلی عشوه و رشوه پیرامون قوه قضائیه افزایش یافته است. این گفته‌ها نشان از درک مسئولان رده بالا برای وجود فساد گسترده در ادارات دارد. رشوه خواری به شکل مبادله خدمات که در اصطلاح عامیانه معروف به پارتی بازی‌ است شایع‌ترین نوع فساد اداری در ایران است و تقریبا درصد بالایی از افراد جامعه ایران به این اعتقاد دارند برای پیشرفت علاوه بر داشتن توانی‌‌های فردی به پارتی هم نیاز است.

رشوه خواری در ایران مشروط به دو عامل مهم است، نخست فرصت رشوه خواری که کاملا مدیریتی است و دولت نقش مستقیم در ایجاد این فرصت دارد و دومین عامل، انگیزه برای رشوه خواری است که آن نیز غیر مستقیم با دولت و سیاست‌های کلی‌ آن در ارتباط است. نداشتن امید به آینده، ترس از دست دادن کار، نبود فرصت‌های شغلی زیاد، ندیدن فعل شایسته سالاری در ادارات و مشکلات اداری انگیزه‌های رشوه خواری را در افراد افزایش می‌دهد.

حجم گسترده دخالت دولت در بازار، نبود آزادی اقتصادی و اقتصاد غیر رقابتی نیز از عوامل ایجاد انگیزه در سطح کلان است که کشور‌های پیشرفت سعی‌ در بهبود شرایط خود در این زمینه‌ها کرده‌اند. بانک جهانی‌ و مؤسسه بین‌المللی شفافیت، به این نتیجه رسیده‌اند که دسترسی‌ به اهداف توسعه اقتصادی بلند مدت بدون کاهش فساد اداری امکان پذیر نیست.

ایران دستگاه اداری طویلی دارد که برای مهر کردن کوچک‌ترین سند یا اعطای یک مجوز باید راه طولانی طی‌ کرد که اغلب به صورت دستی‌ و شیوه‌های سنتی‌ انجام می‌پذیرد،از این رو برای تسریع و تسهیل در امور، رشوه مطالبه می‌شود وگرنه کار به تعویق می‌‌افتد. یکی‌ از مهم‌ترین قدم‌های دولت برای از بین بردن فساد گسترده تسهیل در کارها و کوتاه کردن مراحل اداری است، مکانیزه کردن در کنار این عوامل می‌تواند تا حد زیادی فساد را کاهش دهد.

سازمان شفافیت بین‌المللی، ایران را از لحاظ درجه فساد در میان ۱۷۵ کشور بررسی‌ شده در سال ۲۰۱۵ در رتبه ۱۳۶ قرار داد، امری که سرمایه گذاران خارجی‌ قطعا آن‌ را مورد بررسی‌ و توجه قرار خواهند داد زیرا هرجا که فساد اداری وجود دارد جرائم اقتصادی بیشماری از جمله پول شویی، مافیا، رقابت نا سالم و حذف رقبای ضعیف مالی هم وجود دارد. جرائم اقتصادی معمولا به شکل شبکه‌ای از جرائم ظاهر می‌شوند و بحثی‌ تک منظوره نیست. برای مثال رشوه خواری همانند فعالیت مجرمانه اقتصادی بخشی از بخش سیاهه اقتصاد بوده و دارای رابطه مستقیم با فرار مالیاتی و پول‌شویی است.

بیژن نامدار زنگنه در گفت‌وگو با صدا و سیما در مورد دلال‌های بازار ایران از شرکت‌های خارجی‌ خواسته به جای مراجعه به دلالان، مستقیماً با مسئولان کشور تماس بگیرند. حتّی به این شرکت‌ها هشدار داده شده که در صورت مراجعه به واسطه ها، اسمشان در فهرست سیاه قرار خواهد گرفت. این بدین معنا است که ایران سعی‌ در کوتاه کردن مراحل اداری خود دارد که باعث به وجود آمدن پدیده‌ای بنام دلال شده است.

اقتصاد ایران برای فرار از رکود بی‌‌سابقه اقتصادی و بازگشت به عرصه کشورهای در حال توسعه با رشد خوب اقتصادی، باید جذب سرمایه گذاری خارجی‌ و داخلی‌ را از مهم‌ترین برنامه‌های خود قرار دهد که این امر بدون بهبود در شرایط فساد اداری، کوتاه کردن مراحل اداری، مکانیزه کردن اداره‌ها و نظارت‌های سرسختانه در این بخش امکان پذیر نیست.

نویسنده: امیر شریفی
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.