کد خبر: ۱۶۷۳۱
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۴
کاهش نرخ تورم و در پی‌ آن کاهش سود سپرده و تسهیلات بانکی‌ یکی‌ از برنامه‌های دولت یازدهم بوده است که اجرای کامل آن به خاطر مشکلات عدیده‌ای با کندی پیش می‌رود.
تجارت امروز: کاهش نرخ تورم و در پی‌ آن کاهش سود سپرده و تسهیلات بانکی‌ یکی‌ از برنامه‌های دولت یازدهم بوده است که اجرای کامل آن به خاطر مشکلات عدیده‌ای با کندی پیش می‌رود. مشکلات مادی دولت قبلی‌ و هم چنین همکاری نکردن برخی‌ بانک‌های خصوصیو مؤسسات مالی و اعتباری مهم‌ترین مشکلات دولت آقای روحانی برای اجرایی کردن طرح‌های خود است.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه، ۲۶ بهمن گزارش داد که مدیران عامل بانک‌ها و مسئولان بانک مرکزی برای تغییر میزان سود بانکی‌ به توافق رسیدند. بر اساس این گزارش در پی‌ جلسات هماهنگی‌ مشترک مدیران عامل نظام بانکی‌ و مقام‌های بانک مرکزی که روز شنبه در محل بانک پارسیان تشکیل شد، در فاصله یک ماه مانده به پایان سال بر سر کاهش نرخ سود توافق شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی‌ ریاست جمهوری، آقای روحانی در تاریخ ۲۴ بهمن ماه سال جاری در پنجاه و پنجمین مجمع سالانه بانک مرکزی تاکید کرد که بانک مرکزی باید بر فعالیت بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری نظارت داشته باشد. وی در این نشست از بانک‌ها خواست بنگاه‌داری را کنار گذاشته و منابع خود را در خدمت فعالیت‌های تولیدی قرار دهند. آقای روحانی در ادامه افزود، وقتی‌ دولت تورم را مهار و تک رقمی‌ می‌کند، سود بانکی‌ بالا نادرست است و به اقتصاد لطمه می‌زند اما در عین حال دولت با کاهش نرخ سود سپرده دستوری مخالف است و باید سود بانکی‌ را با ابزار اقتصادی کاهش داد.

باید توجه داشت که برای روشن کردن موتور تولید کشور نیاز به وام‌های تولیدی است، و ام‌هایی با باز پرداخت کم و مناسب و تا وقتی‌ که نرخ سود سپرده‌ها متناسب با تورم نباشد امکان پذیر نیست. از طرفی‌ انباشت پول در بانک‌ها عاملی برای کاهش سرمایه‌گذاری در بخش تولید کشور محسوب می‌شود.

مفاد توافق

کاهش نرخ سود علی‌ الحساب سپرده‌های سرمایه گذاری از حداکثر ۲۰ درصد به کمتر از ۱۸ درصد برای سپرده‌های یک ساله و متناسباً کاهش نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت کمتر از سه ماه به کمتر از ۱۰ درصد ضروری است. زمان آغاز اجرای طرح کاهش سود بانکی‌ اول اسفند ماه امسال اعلام شده و قرار است بانک مرکزی بر نحوه اجرای این توافق نامه نظارت کند.

سپرده‌های بانکی‌

با توجه با کاهش نرخ تورم به پایین تر از۱۵درصد، سود سپرده‌های بانکی‌ نیز باید متناسب با آن کاهش پیدا کند. با تسهیلات که بانک‌های خصوصی و دولتی برای تولید و کار آفرینان با بهره‌های بالای ۲۸ درصد ارائه میدهند در بسیاری از موارد صرف فعالیت‌های سوداگرانه‌ای می‌شود که در اشتغال و رونق اقتصادی نقشی‌ ندارند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی باید در کاهش دستوری نرخ سود سپرده افراد کم‌توان و ناتوان جامعه را در نظر گرفت. افرادی در جامعه هستند که به دلیل سن و یا مشکلات جسمانی قادر نیستند در بخش‌های پر ریسک اقتصاد ایران همچون تولید وارد شوند و حتّی پول آنها برای این بخش نیز بسیار کم و محدود است، پس بانک مرکزی باید حداقل سپرده را مستثنی از این کاهش سود سپرده بداند تا افراد کم توان نیز ضرر نکنند، بطور مثال تعیین حداقل ۷۰ میلیون تا ۸۰ میلیون مستثنی از کاهش سود روز شمار و بلند مدت می‌تواند این اطمینان را به افراد کم توان بدهد که نگرانی برای آینده خود نداشته باشند و افرادی که پول‌های زیادی در بانک‌ها دارند دست از تنبلی بر دارند و پول خود را در بخش تولید سرمایه گذاری کنند.

نرخ سود سپرده بالاتر از تورم، اقتصاد کشور را دچار مشکلات عدیده‌ای می‌کند ولی‌ اگر زمینه مناسب برای پول‌های بلوکه شده در بانک‌ها را ایجاد نکنیم اقتصاد ضرر‌های بیشتری خواهد دید. با کاهش نرخ سود سپرده‌ها مردم با مناسب ندیدن و پر خطر بودن بازار تولید ترجیح می‌دهند سرمایه‌های خود را به بازار‌های موازی از جمله طلا، ارز و مسکن ببرند که با افزایش قیمت در بازارها تورم به اقتصاد باز می‌گردد. پس دولت باید ابتدا زمینه‌های تولید را فراهم سازد و نرخ تسهیلات بانکی‌ را کاهش دهد تا سرمایه‌گذاری در بخش تولید معنای واقعی‌ خود را پیدا کند.

اگر پول‌های خارج شده از بانک‌ها کنترل و مدیریت نشود، ممکن است باعث افزایش سفته بازی، افزایش چشمگیر تورم در بازار مسکن و همچنین سرگردانی پول‌های آزاد شده در بازار شود و کاهش میزان سود سپرده‌ها معضلات بخش تولید را که به خروج از رکود وابسته است بر طرف نمی‌کند.

با وجود هزاران شعبه از مؤسسه‌های مالی و اعتباری غیر مجاز در ایران و پیروی نکردن آنها از دستور العمل‌های بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار، دولت باید با مدیریت کردن آنها از سرازیر شدن سپرده‌ها به سوی این بنگاه‌های غیر مجاز جلوگیری کند تا مشکلاتی مانند مؤسسه میزان و ثامن الحجج برای مردم و بانک مرکزی بوجود نیاید

نویسنده:امیر شریفی
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.