کد خبر: ۱۶۹۹۲
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۳
به گزارش رویترز، مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۶ فروردین در اظهار نظری گفته است: دولت باراک اوباما برنامه‌ای نداشته و ندارد تا به ایران اجازه دهد به سیستم مالی آمریکا دسترسی داشته باشد.
تجارت امروز: به گزارش رویترز، مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۶ فروردین در اظهار نظری گفته است: دولت باراک اوباما برنامه‌ای نداشته و ندارد تا به ایران اجازه دهد به سیستم مالی آمریکا دسترسی داشته باشد. این گفته‌ها در حالی‌ بیان می‌شود که رئیس جمهور آمریکا نیز در ۱۴ فروردین ماه، تصریح کرده بود که قصد ندارد مجوزی برای دسترسی‌ ایران به بازار مالی آمریکا صادر کند و بانک‌های خارجی‌ که با ایران همکاری می‌کنند می‌بایست از طریق بانک‌های اروپایی مساله خود را حل کنند.

مخالفت‌ها در آمریکا و انتقادات در ایران

پس از آنکه شماری از مقامات آمریکا از احتمال تسهیل امکانات مالی برای شرکت‌های غیر آمریکایی خبر دادند تا به وسیله آن بتوانند برای تامین دلار مورد نیاز تراکنش‌های خود با ایران، از سیستم مالی آمریکا استفاده کنند، تعدادی از سناتور‌های جمهوری‌خواه سنای آمریکا تلاش کردند با ارائه لایحه‌ای از تصویب طرح دولت اوباما برای تسهیل معاملات خارجی‌ ایران به دلار جلوگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس که در تاریخ ۱۸ فروردین منتشر شد، سناتور‌های مخالف برنامه هسته‌ای ایران، پیش‌نویس لایحه‌ای را آماده کرده‌اند که بر مبنای آن وزارت خزانه‌داری آمریکا نمی‌تواند برای تسهیل معاملات خارجی‌ ایران بر اساس دلار اقدم کند.

طبق این پیش‌نویس، وزارت خزانه‌داری آمریکا از صدور جواز برای استفاده از دلار در بانک‌های خارجی‌ برای معاملات با دولت ایران و یا هر فرد ایرانی‌ و یا از در اختیار قرار دادن دلار آمریکا به بانک‌های آمریکایی مستقر در خارج و یا دولت‌های خارجی‌ و موسسات مالی خارجی‌ برای معامله با ایران یا هر فرد ایرانی‌ منعخواهد شد.

پس از افزایش انتقاد‌ها به توافق هسته‌ای در ایران، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به این انتقاد‌ها گفت: تحریم‌های استفاده ایران از دلار در مبادلات خارجی‌ مربوط به اوایل انقلاب است و با برجام رفع نخواهد شد.

عباس عراقچی، ۱۴ فروردین ماه در گفت و گو با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: طرف‌های غربی به تعهداتی که طبق برجام روی کاغذ داشتند در خصوص لغو تحریم‌ها عمل کرده‌اند و زیر ساخت تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای کاملا برچیده شده است.

وی در ادامه افزود برخی‌ از تحریم‌ها هنوز باقی‌ مانده که ربطی‌ به برجام و هسته‌ای ندارد و ما از روز اول گفتیم که تحریم‌های اولیه آمریکا و تحریم‌های غیر مرتبط با هسته‌ای سر جای خود می‌ماند، من نمی‌‌دانم چرا برخی‌ این قدر به دلار علاقه‌مند شده اند و مدام می‌گویند چرا تحریم‌های دلار برداشته نشده است.

معاون وزیر امور خارجه همچنین اضافه کرد: استفاده از دلار یا بهره‌مندی از سیستم مالی آمریکا مشمول تحریم‌های اولیه مربوط به اوایل انقلاب است که با برجام رفع نخواهد شد و این موضوع باید در روابط دوجانبه با آمریکا مذاکره شود تا تحریم‌های مرتبط با دلار برداشته شود که خواست ما نیست و ما برای استفاده نکردن از دلار آمریکا، هیچگاه منتظر توصیه آقای اوباما نبوده‌ایم و خودمان زودتر به سراغ ارز‌های دیگر رفته‌ایم.

تلاش ایران برای باز پسگیری بازار خود

عباس عراقچی در ادامه مصاحبه خود با صدا و سیما گفته است: بازگشت به شرایط قبلی‌ زمانبر است و فروش نفت قبل از تحریم‌ها ۲.۵ میلیون بشکه بود که پس از توافق ژنو به یک میلیون بشکه رسید. خریداران نفت ما در این مدت رفته‌اند و با کشور‌های دیگر قرارداد بسته‌اند و ما باید دوباره مشتری‌های خود را پیدا کنیم و کسی‌ نمی‌تواند انتظار داشته باشد که از فردای توافق، ما به همان میزان صادرات نفت که در گذشته داشتیم بازگردیم.

معاون وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: غربی‌ها باید تعهد می‌کردند که تحریم‌های نفتی‌ را بردارند، اما تعهد نداده‌اند که برای ما مشتری خرید نفت پیدا کنند. الان حدود ۱.۷ میلیون بشکه نفت می‌فروشیم، اما بازگشت به میزان قبلی‌ قدری زمانبر است.

به اعتقاد بسیاری از سناتور‌های مخالف توافق هسته‌‌ای ایران و ۶ کشور قدرتمند جهان، تصویبطرح‌های تسهیل مبادلات مالی توسط آمریکا به معنای دادن امتیازات بیش از حد به دولت ایران است زیرا تحریم‌های آمریکا علیه ایران تنها مربوط به مناقشه هسته‌ای نیست، نقض حقوق بشر، حمایت از تروریست و برنامه موشکی ایران از دیگر مواردی است که آمریکا به واسطه آنها اقتصاد، دولت، شرکت‌ها و افراد ایرانی‌ را مشمول تحریم‌های خود قرار داده است. استفاده از دلار برای ایران که سال‌ها زیر فشار تحریم‌ها بوده بسیار حیاتی است تا بتواند گام‌های محکمی در راستای تقویت اقتصاد خود بر دارد.

نویسنده: امیر شریفی
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.