کد خبر: ۱۷۴۶۲
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۸
بازار دیروز، پرحجم و منفی کار خود را به پایان برد. اگر سناریوی تکراری انتقال بلوک برای حفظ شاخص صورت نمی‌گرفت، آنگاه قرمزی شاخص پررنگ‌تر جلوه می‌کرد. نماد شرکت مخابرات ایران پس از برگزاری مجمع فوق‌العاده مبنی بر ...
بازار دیروز، پرحجم و منفی کار خود را به پایان برد. اگر سناریوی تکراری انتقال بلوک برای حفظ شاخص صورت نمی‌گرفت، آنگاه قرمزی شاخص پررنگ‌تر جلوه می‌کرد. نماد شرکت مخابرات ایران پس از برگزاری مجمع فوق‌العاده مبنی بر افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهام‌داران به میزان ٣١ درصد سرمایه فعلی و همچنین مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده جهت انتخاب اعضای هیأت‌مدیره، گشایش یافت.

 اخابر در دقایق پایانی و با وجود فرصت اندک معاملاتی، با حجم معاملاتی ٢,٧‌ میلیون سهم به ارزش٦.٤‌ میلیارد ریال، باعث شد تا شاخص ١٠٢ واحد کمتر افت کند. همچنین معامله بلوک فارس و تاپیکو نیز ٩٧ واحد دیگر به شاخص کمک کرد. در معامله فارس طرفین معامله حقوقی بودند و در تاپیکو، معامله با خرید حقوقی از حقیقی‌ها صورت پذیرفت. گروه خودرو و ساخت قطعات با اختصاص ٣٠ درصد ارزش معاملات نشان داد در روزهای منفی با کاهش قیمت‌های قابل ملاحظه، باز هم صنعت لیدر تالار شیشه‌ای است. چند هفته‌ای است که صنعت خودرو درجا می‌زند؛ هیچ صنعت دیگری نتوانسته است نقشی لیدری این صنعت را بازی کند.

 حالا این روزها دوباره صنعت خودرو با همان اخبار و شایعات قبلی مانند افزایش سرمایه، حضور شرکت‌های خارجی و تجدید ارزیابی دارایی‌ها به دنبال جایگاه قبلی خود است و یکه‌تازی می‌کند. در پیش‌بینی‌های سال گذشته بسیاری صنعت بانک و خودرو را توأم با هم به عنوان پیشروان بازار سرمایه معرفی می‌کردند؛ ولی بانکی‌ها پس از رشد در مقطعی کوتاه و معاملات بسیار پرحجمی که بسیاری از نگاه‌ها را به سمت خود جلب می‌کرد، مجددا وارد روندی فرسایشی شده است. در بسیاری از گروه‌ها هم شاهد معاملات کم‌حجم هستیم.

 شاخص کل هم در هشت روز معاملاتی اردیبهشت ماه درجا زده و فقط رشدی ناچیز را تجربه کرده است. با توجه به تنگنای مالی شدید دولت، مشکلات سیاسی پیش‌رو و تغییرات اساسی در مجلس شورای اسلامی، باید دید فضای کلان اقتصادی و بازار سرمایه کشور چگونه مسیر خود را تا پایان سال ادامه خواهد داد.


*سیدعلی سیدخسروشاهی . تحلیلگر بازارهای مالی
منبع: شرق
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
دریاچه ارومیه به لطف باران های اردیبهشتی نفس کشید
دریاچه ارومیه که سالیانی است با مرگ دست و پنجه نرم می کند به لطف بارش های خاص اردیبهشت امسال نفسی تازه یافته است البته اگر مسئولان بدانند که این شرایط نتیجه عملکرد آنها نیست شاید باعث شود که در برنامه های خود تجدید نظر کنند و فرصت به دست آمده برای احیای این دریاچه را از کف ندهند.
پربحث ترین