کد خبر: ۱۹۴۸۹
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۱
نام پارک مرکزی یا همان سنترال پارک ( Central Park ) آمریکا حتما به گوشتان رسیده است، این پارک بزرگ ترین پارک آمریکا و همچنین جزو پربازدیدترین مکان های جهان است. مسلما در این مکان تفریحات و مراکز گردشی مدرن و با امکاناتی قرار دارد اما امروز می خواهیم با یکی از تکنولوژی های جدید این پارک که به تازگی راه اندازی شده و نظیری ندارد آشنا شویم.

پوکمون در پارک مرکزی ، این نامی است که برای افتتاحیه ی این تکنولوژی جدید نهاده اند، پوکمون یک شخصیت انیمیشنی و کارتونی است که محبوب جوانان است ، سنترال پارک هم از این  شخصیت محبوب استفاده کرده است تا جوانان و گردشگران را به سوی خود بکشد.

با کارناوال همراه باشید تا به میان سنترال پارک و دیدار پوکمون ها برویم.

بازی پوکمون گو

 پوکمون در سنترال پارک

به تازگی افتتاحیه ای بزرگ که بیشتر شبیه به فستیوال بود در توکیو برگزار شد که توجه همه را به خود جلب کرد، در این افتتاحیه پر بود از آدم هایی که لباس های شبیه به پوکمون شخصیت کارتون دی جی مون به تن کرده بودند و گردشگران را به سوی خود می کشاندند.

کم کم با جمع شدن مردم معلوم شد که برنامه ای با عنوان پوکمون گو طراحی شده است ، این برنامه در واقع یک بازی است که برخلاف دیگر بازی ها نمی توان بر مبل و صندلی لم داد و لذت برد، برای برنده شدن در این بازی باید بلند شد و به طبیعت و سنترال پارک رفت!

در این بازی باید به دنبال کاراکتر ها و کشف آن ها در کوه و دشت و خیابان رفت تا مراحل بازی طی شود ، این بازی با هدف کشاندن بازیکنان به خارج از خانه و قدم زدن در پارک و طبیعت طراحی شد اما با دانلود سرسام آور این بازی در سراسر جهان چند کشور دیگر هم در لیست این بازی قرار گرفته اند کشورهایی مثل آلمان، کاستاریکا و انگلستان ،مهندسان در تلاش هستند کشور های بیشتری را به این چرخه اضافه کنند، پس از چهار روز گذشت از رونمایی از این بازی آن قدر از آن استقبال شده که کاربرانش از توییتر هم بیشتر شده اند.

اما چگونه؟

شعار این بازی همه ی پوکمون ها را بگیر است و بازی کنان باید پوکمون ها را پیدا و در گوی های خود ذخیره کنند، پوکمون گو طوری طراحی شده که همه ی مذاهب اسلام، مسیحیت، یهودی و… در کنار هم بازی و تفریح کنند و با تاریخ ، فرهنگ و اماکن دیدنی اطرافشان آشنا شوند ، کمپانی سازنده ی این بازی کمپانی نینتندو #توکیو است اما هیجان انگیزترین مکان این بازی را سنترال پارک ها و مخصوصا پارک مرکزی آمریکا قرار داده است.

بازی پوکمون گو
بازی پوکمون گو
بازی پوکمون گو

بازی پوکمون گو در سنترال پارک نیویورک

پوکمون در توکیو

تکنولوژی #ژاپن در دنیا حرف اول را می زند و همیشه در پردازش ایده های نو پیشگام هستند، در سال ۲۰۱۵ میلادی یک سال قبل از وارد شدن این بازی به بازار در این کشور فستیوالی برپا شده بود که با پوشیدن لباس پوکمون ها و رقص و آواز این ایده و کاراکتر بامزه ی کارتنی را در ذهن بینندگان جای می کردند، همچنین پارک، مرکز خرید وتفریح هم به نام پوکمون در توکیو راه اندازی شده است و در ۱۳ ژانویه ی ۲۰۱۶۶ میلادی هم از این بازی رونمایی کرد.

بازی پوکمون گو
بازی پوکمون گو

بازی واقعی پوکمون

در این بازی پرطرفدار بازی کنان باید به دامان طبیعت و مکان هایی که بازی برای آن ها تعیین می کند بروند و در آن جا با هیجان و کاراکترهای جدید مواجه شوند، به محض رسیدن بازی کنان به مکان های مورد نظر کاراکترهای انیمیشنی در موبایل های آن ها ظاهر می شود .

بازی پوکمون گو تنها یک بازی ساده نیست این بازی راهنمای شهر هم هست و به نوجوانان و جوانان راه های مختلف شهر را آموزش می دهد و آن ها را مجبور می کند شهر را بگردند و از امکانات آن استفاده کنند همین باعث می شود نوجوانان و جوانانی که غرق در تکنولوژی شده اند به خارج از منزل قدم بردارند و تجربه های جدید به دست آورند.

شاید به نظر بیاید که دیدن دنیای واقعی از درون گوشی موبایل متضاد با لذت بردن و دیدن طبیعت باشد و اغلب مسافرت رفتن بدون گوشی و تبلت ها را بهترین راه لذت بردن از طبیعت بدانند اما مساله این است که در دنیای کنونی و فرزندانی که وابسته به تکنولوژی شده اند این اتفاق تا چه حد ممکن است.

اما این بازی در شهرهایی که قابل اجرا است طرفداران بی شماری پیدا کرده و در سراسر شهر مردم به دنبال این کاراکترهای کوچک می گردند تا آن ها را شکار کنند، این بازی نه تنها هیجان دارد بلکه چشم اندازی کامل از شهر و دنیای اطراف را به بازیکن نمایش می دهد.

بازی پوکمون گو
بازی پوکمون گو

چگونگی بازی پوکمون گو را تماشا کنید

سنترال پارک و پوکمون

ایده ی طراحی این بازی از نونتندو با همکاری گوگل و به مرکزیت سنترال پارک بوده است و این مکان هم محبوب ترین مکان بازی پوکمون گو است و در سراسر پارک نوجوانان گوشی به دست مشاهده می شوند تا کاراکتر های محبوب را شکار کنند.

برای این بازی بازیکنان مجبورند در پارک پیاده روی، دوچرخه سواری و صخره نوردی کنند و به دشت ها و مزارع و درختان بلند سر بزنند و از امکانات پارک استفاده کنند در همان حال بازیکنان ناخودآگاه هوای تمیز تنفس می کنند و با امکانات پارک و تفریحات واقعی آشنا می شوند، در این پارک ۴۰۰ مکان برای یافتن پوکمون ها در نظر گرفته شده که روزانه گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند، آنها باید خوب حواسشان باشد تا ایمنی لازم را در حال حرکت و بازی داشته باشند و آسیبی نبینند.

بازی پوکمون گو
بازی پوکمون گو

مقاصد سفر در پوکمون گو

اگر از علاقمندان بازی پوکمون گو هستید به این کشورها سفر کنید.

نیوزلند: پیش از بازی پوکمون گو دو بازی دیگر که شبیه به آن بودند هم در نیوزلند جریان داشتند و همین هم کار را آسان تر کرد و نیوزلند هم به یکی از مقاصد مسافرتی بازی پوکمون گو تبدیل  شد، در این مرحله بازی کنان باید به نیوزلند بروند و در مکان های مشخص شده از خود عکس بگیرند.

استرالیا: بنادر و سواحل زیبا و درخشان استرالیا هم در این بازی لحاظ شده اند ، البته برای دشواری مسیر لازم نیست حتما به استرالیا سفر شود اما بازی به طور مجازی کاملا بنادر را معرفی می  کند.

شهرهای مختلف Hمریکا: بازی کنان امریکایی باید به شهرهایی مثل سیاتل ( Seattle )، بوستون ( Boston ) ، سن فرانسیسکو San Francisco ) و نیویورک ( New York ) بروند و تجربه  های جدید به دست آورند و پوکمون ها را شکار کنند.

هلند: در آلمان و انگلستان بازی پوکمون منتشر شده است اما به دلیل ازدیاد طرفداران بازی در هلند و مواجه شدن با این مشکل که هلندی ها خوب بازی را متوجه نمی شوند پارک زودرZuiderpark ) هلند هم به لیست مکان های گردشگری این بازی اضافه شد و لقب پیکاچو ( Pikachu Park ) پارک را گرفت.

کانادا: کانادایی ها هم مانند هلندی ها راهی پیدا کردند تا بتوانند این بازی را انجام دهند، بازی تورنتو ( Toronto ) که بازی پیدا کردن رستوران و غذا بود در کانادا از قبل روج داشت و طرفداران  زیادی پیدا کرده بود و بازی کنان کانادائی بسیار حرفه ای بودند به همین دلیل کانادا هم در لیست مقاصد پوکمون گو قرار گرفت و همه روزه هم بر ببازیکنانش افزوده می شود.

 متاسفانه پوکمون گو در ایران هنوز قابل بازی نیست اما امکان دارد در آینده ای نزدیک در ایران هم با همان هیجان کشورهای دیگر طراحی شود.

بازی پوکمون گو
بازی پوکمون گو

نمی توانید به مکان های دور سفر کنید؟

هیجان و شگفتی برنامه ی پوکمون گو به سفر در محیط پیرامون و مکان هایی است که فکر می کنیم می شناسیم، اما و قتی در این بازی با آن ها مواجه می شویم می بینیم که بسیار حیرت انگیز هستند ، علاوه بر این که مکان های این بازی حقیقی است طوری طراحی شده که بازی کنان را بسیار علاقه مند می کند تا به مکان های اطرافشان بروند.

اما شاید همه نتوانند در محیط قدم بزنند یا به مسافرت بروند ، این مشکلی بود که طراحان این بازی با ارائه ی یک راه حل ساده آن را حل کردند، بازیکنانی که نمی توانند به نقاط مختلف شهر یا کشور های مشخص #سفر کنند این انتخاب را دارند که محله های نزدیک به خود را بگردند و این بازی هم چنان قابلیتی دارد که خیابان و حتی مکان هایی که بارها دیده ایم را زیبا و هیجانانگیز طراحی می کند، البته استفاده از این تکنولوژی تنها آمریکا ، آلمان، کاستاریکا امکان پذیر است و بازیکنان دیگر کشوها تنها مجازی می توانند این بازی را انجام دهند که اصلا هیجان و زیبایی بازی حقیقی را ندارد، فرض کنید در مکانی مانند پارک مرکزی آمریکا همراه با موبایلتان و این بازی قدم می زنید که ناگهان موجودی فضایی و کاراکترهای پوکمون رو به رویتان ظاهر می شوند، مسلما این تجربه با بازی کاملا مجازی قابل مقایسه نیست.

بازی پوکمون گو

آیا پوکمون می تواند مردم را به سنترال پارک ببرد؟

از ابتدا پارک مرکزی آمریکا با هدف جذب جوانان و نوجوانان به این منطقه از این بازی حمایت کرد اما این سوال مطرح می شود که پوکمون گو توانسته بازی کنان را به این مکان بیاورد؟

باید گفت پوکمون گو در تحقق این هدف تا حد زیادی موفق بوده و در عرض تنها چند هفته افراد زیادی انجام این بازی به سنترال پارک رفته اند و همراه با گوشی های هوشمندشان در پارک مرکزی قدم می زنند.

بازی پوکمون گو
بازی پوکمون گو

ویژگی های شاخص پوکمون گو

بازی پوکون گو اولین برنامه ی بازی است که کاربرانش را مجبور به تعامل با محیط و سفر می کند به همین دلیل کاربران زیادی را به خود جلب کرد، تا اندازه ای که فقط ۴ روز از پخش آن نگذشته بود که رکورد پرطرفدارترین بازی جهان را شکست ، قبل از پوکمون گو بازی کندی رنگارنگ (  candy ) بیشترین بازی کن را در جهان داشت که پوکمون گو رکورد آن را شکست.

این بازی آن قدر مورد توجه جهانیان قرار گرفته که ناسا هم در حال بررسی است که توانایی بازی پوکمون گو در فضا را هم ایجاد کند !

همچنین این بازی باعث شد کمپانی نینتندو سازنده ی این بازی رکورد پرفروش ترین سهام دنیا را بشکند، پیش از آن سونی رکورد دار پرفروش ترین سهام بود. 

ناسا و پوکمون گو

پوکمون گو باعث مرگ نوجوان شد

بازیکنان پوکمون گو در نیویورک به مردگان متحرک معروف شده اند آن ها تنها در محیط پرسه می زنند و فقط گوشی هایشان را نگاه می کنند اما کسی فکر نمی کرد پوکمون گو در واقعیت هم باعث مرگ کسی شود.

داستان از این قرار است که پوکون نوجوانی در خانه ی همسایه قرار می گیرد و نوجوان کنجکاو به آرامی داخل خانه ی همسایه می شود که فقط عکسی از محیط بگیرد و باز گردد که ناگهان همسایه متوجه حضور او می شود و فکر می کند دزدی وارد خانه اش شده است و با تفنگ به او شلیک می کند و نوجوان ۱۵، ۱۶ ساله جان می دهد .

در طول تاریخ این اولین مرگی بوده است که بازی علت اصلی و فیزیکی آن بوده است.

تا به امروز چند تصادف هم که ناشی از بازی پوکمون گو حین رانندگی بوده است گزارش شده به همین دلیل برخی این بازی را تهدیدی برای امنیت ملی دانسته اند.

مرگ بازیکن پوکمون گو

پوکمون گو در آینده

 به دلیل استقبال زیادی که از این بازی شده است طراحان آن به فکر هستند تا روزانه ورژن های جدید با قابلیت های بیشتر را وارد بازار کنند ، در حال حاضر قرار است ورژن جدیدی به نام پوکمون گو پلاس وارد بازار شود که در این به روز رسانی وقتی که فرد بازیکن اتفاقی در حال گذر از مناطقی است که در آن پوکمونی کمین کرده به بازیکن هشدار دهد یا پوکمون واچ هایی طراحی شده است که بازی کردن را آسان تر کنند.

بازی پوکمون گو
بازی پوکمون گو

توصیه کارناوال

تکنولوژی کار و زندگی انسان را بسیار آسوده تر کرده است اما استفاده ی بیش از حد از بازی های کامپیوتری و موبایل و تبلت چالشی را در جهان برپا کرده است که جامعه ی بین الملل را نگران کرده است، بهتر است با استفاده ی بجا و درست از تکنولوژی زندگی واقعی را تجربه کنیم.

بازی پوکمون گو
بازی پوکمون گو
photo by fabien recoquill

کلام آخر

بازی پوکمون گو راهی را ایجاد کرده تا در دامان طبیعت و مکان های دیدنی بتوانیم بازی کنیم و در واقع زندگی مجازی و واقعی را در هم آمیخته است می توانید پوکمون گو را از وبسایت اصلیش  دانلود کنید. اگر این بازی را می شناسید یا از بازیکننان آن هستید تجربیات و اطلاعاتتان را با ما در میان بگذارید.

منبع: کارناوال

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: