کد خبر: ۱۹۷۰۱
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۳
وزارت امور خارجه ترکمنستان اعلام کرد، این کشور آماده ادامه مذاکرات با ایران پس از قطع عرضه گاز به این کشور در ماه جاری میلادی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، وزارت امور خارجه ترکمنستان اعلام کرد، این کشور آماده ادامه  مذاکرات با ایران پس از قطع عرضه گاز به این کشور در ماه جاری میلادی است، اما همچنین این حق را برای خود قائل است که اختلاف بر سر پرداخت پول گاز را به داوری ببرد.

این وزارتخانه در بیانیه خود گفته که بدهی گازی ایران از عمل نکردن شرکت ملی گاز ایران به مقرره «بگیر یا بپرداز» ناشی می شود که در قرارداد گازی امضا شده بین طرفین درج شده است.

تهران در ماه دسامبر گفته بود، ترکمنستان تهدید کرده که صادرات گاز به ایران را به دلیل اختلاف موجود در پرداخت ها قطع خواهد کرد. رقم این اختلاف به 1.8 میلیارد دلار می رسد و تاریخ آن به بیش از یک دهه قبل برمی گردد. ایران خواهان ارجاع موضوع به داوری است.

ایران خود میادین گازی عظیمی در جنوب کشور دارد، اما برای توزیع گاز در استان های شمالی به ویژه در فصل سرما، از سال 1997 به این طرف از ترکمنستان گاز وارد می کند.

ترکمنستان پس از قطع خرید گاز توسط روسیه از این کشور در سال گذشته میلادی با کمبود منابع ارزی مواجه است. با توقف خرید گاز روسیه از ترکمنستان، در حال حاضر چین بزرگترین مشتری گاز این کشور به شمار می رود.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک و صفحه نخست روزنامه‌ها 23 بهمن
روزنامه کیهان با عنوان مهم‌ترین پیام راهپیمایی دیروز نوشت: «به‌هم ریختگی جبهه دشمن» و اثبات این ادعا که محاسبات آن‌ها گاهی، چقدر «پرت» است، یکی دیگر از برکات چهلمین سالگی انقلاب اسلامی ایران بود.
پربحث ترین