کد خبر: ۱۹۹۰۶
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۱
تعداد نظرات: ۶ نظر
سپرده‌گذاران موسسه اعتباری مجاز کاسپین همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند و این بلاتکلیفی سپرده‌گذاران سایر موسسات مالی و بانک‌ها را هم نگران کرده است.
به گزارش تجارت امروز به نقل از صبحانه آنلاین، بعد از مسدود شدن سپرده‌های تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج و تعطیل شدن بیش از 400 شعبه این تعاونی و سرگردانی بسیاری از سپرده‌گذاران، مسؤولان بانک مرکزی ادعا کردند این تعاونی غیرمجاز بوده و از بانک مرکزی مجوز نداشته بنابراین نباید سپرده‌گذاران ریسک کرده و پول خود را در این تعاونی می‌گذاشتند اما از آذرماه صف جدیدی مقابل یک موسسه اعتباری دیگر تشکیل شد ولی این بار از موسسه غیرمجاز خبری نبود؛ این بار سپرده‌گذاران موسسه مجاز کاسپین که اسفند سال پیش از بانک مرکزی دولت یازدهم مجوز دریافت کرده بود خواهان سپرده خود بودند و پولی هم در میان نبود.

این موضوع همزمان شد با زیان‌ده شدن بانک‌های بزرگ؛ صورت‌های مالی بانک‌هایی همچون ملت و تجارت نشان می‌داد سهامداران این بانک‌ها هم زیان فراوانی متحمل شده‌اند و همین امر موجب شده اعتماد عمومی به بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز هم تا حدود بسیار زیادی کاهش یابد. البته موضوع تجمعات گاه و بیگاه و اظهارات سپرده‌گذاران موسسه مجاز کاسپین این نگرانی‌ها را تشدید کرده است. سپرده‌گذاران کاسپین می‌گویند ما به اعتبار مجوز بانک مرکزی در این موسسه سپرده‌گذاری کردیم اما حالا سپرده‌های ما بلوکه شده و پولی به ما پرداخت نمی‌شود.

این موضوع موجب شده علی لاریجانی، رئیس‌مجلس نماینده خود را به ملاقات سیف رئیس‌کل بانک مرکزی بفرستد و از او درخواست کند هرچه سریع‌تر و تا قبل از دیر شدن، مشکل سپرده‌گذاران را حل کند. نادر قاضی‌پور، عضو کمیسیون صنایع مجلس به نمایندگی از لاریجانی به ملاقات سیف رفت و خواهان حل مشکلات سپرده‌گذاران کاسپین و ثامن‌الحجج شد.

قاضی‌پور در این باره به «وطن‌امروز» گفت: بنده با دلیل و مدارک به آقای سیف گفتم این موسسه مجاز بوده و به اعتبار این مجوز خیلی‌ها سپرده‌گذاری کرده‌اند و شایسته نیست بعد از چند ماه اعلام شود پول مردم پرداخت نمی‌شود.

قاضی‌پور افزود: آقای سیف در این جلسه اعلام کرد موسسه اعتباری کاسپین از 8 تعاونی تشکیل شده که 6 تعاونی آن در موسسه ادغام شده‌اند اما 2 تعاونی اعتبار یعنی فرشتگان و بدرتوس مشکل دارند و از لحاظ قانونی ادغام آنها فعلا امکان‌پذیر نیست، چرا که مدیران آن هم‌اکنون در بازداشت به سر می‌برند. نماینده رئیس‌مجلس در امور کاسپین افزود: در این جلسه مشکلات سپرده‌گذاران را اعلام کردم و گفتم این مسائل نباید موجب شود مشکلی برای مردم به وجود‌ آید و نباید اعتماد عمومی به نظام بانکی کم‌شود. رئیس‌کل بانک مرکزی قول داد در این باره هفته آینده گزارشی مبسوط ارائه دهد و هفته آینده نتایج این جلسات را اعلام می‌کنم.

نامه به سیف

 نادر قاضی‌پور غیر از جلسه با رئیس‌کل بانک مرکزی نامه‌ای هم نگاشته و از سیف خواسته اصل سپرده و سود سپرده‌گذاران موسسه اعتباری کاسپین پرداخت شود. در نامه قاضی‌پور که به‌عنوان نماینده علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به امور مؤسسات اعتباری انتخاب شده، آمده که مؤسسه اعتباری کاسپین مجوزهای لازم را دارد و باید سپرده سپرده‌گذاران و سود آنها پرداخت شود. همچنین نماینده ویژه مجلس برای رسیدگی به پرونده کاسپین در نامه خود به رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرده است: با توجه به مجوزدار بودن مؤسسه باید بانک مرکزی در این زمینه پاسخگو باشد و اقدامات عاجل را انجام دهد. نکته‌ای که مؤسسه کاسپین را از داستان سایر مؤسسات غیرمجاز جدا می‌کند، مجوزی است که بانک مرکزی در اسفندماه سال گذشته برای این مؤسسه صادر کرده و در پلاکاردهای تجمع اخیر سپرده‌گذاران کاسپین نیز به چشم می‌خورد: «من به مجوز بانک مرکزی اعتماد کرده‌ام».

اگرچه سرمایه‌گذاری در مؤسسه‌های غیرمجاز همواره با ریسک بالایی همراه بوده و بانک مرکزی بارها نسبت به این امر هشدار داده اما شاید کمتر کسی تصور می‌کرد مؤسسه‌ای که مجوز بانک مرکزی را دریافت کرده نیز سرانجام به سرنوشت مؤسسات غیرمجاز دچار شود. با گذشت 3 ماه ماجرای مؤسسه اعتباری مجاز کاسپین به یک کلاف سردرگم تبدیل شده است و به نظر می‌رسد سیاست‌های بانک مرکزی در رابطه با این مؤسسه مجاز جای تردید و سوال ایجاد می‌کند. همه اینها در حالی است که ایران در یک‌سالگی برجام به‌سختی دنبال ترمیم اعتماد جهانی نسبت به شبکه بانکی خود است و تلاش می‌کند جای خود را هرچه بیشتر در مراودات مالی بین‌المللی و پای بانک‌های مهم و بزرگ جهان را به نظام بانکی خود باز کند اما بروز چنین اختلال‌هایی مثل تجمع چندباره سپرده‌گذاران مؤسسه مالی مجاز کاسپین که مؤسسه‌ای با مجوز دولت تدبیر و امید است، می‌تواند این روند را متوقف کرده و اعتماد جهانی نسبت به شبکه بانکی و پولی ایران را خدشه‌دار کند. اما پرسش مهم آن است: «آیا سرنوشت هزاران سپرده‌گذار مؤسسه «مجاز مالی کاسپین» همانند مؤسسات غیرمجاز رقم خواهد خورد؟!»

نکته قابل تأمل در ماجرای سپرده‌گذاران کاسپین آنجاست که بانک مرکزی 27 اسفند سال قبل به موسسه کاسپین مجوز قطعی و غیرمشروط  داده بود و همین اعلام رسمی مجوز از طریق سایت این بانک و قرار گرفتن نام این موسسه به عنوان پنجمین موسسه مالی و اعتباری مجاز موجب افتتاح صدها هزار سپرده جدید از سوی مردم در اقصی‌نقاط کشور نزد آن موسسه شد.

اما حال و بعد از آنکه ورق ارائه مجوزهای رسمی برگشت و روی دیگر سکه نمایان شد مردمی که سرمایه‌های خود را در کاسپین گذاشته‌اند و چند ماهی است دنبال برداشتن سپرده‌های‌شان در این موسسه هستند خود را این‌بار فریب‌خورده توسط مجوز بانک مرکزی می‌دانند که با بازی‌های پشت‌پرده و بی‌تدبیری موجب آسیب‌های مالی و معنوی به آنها شده است. آنطور که در تجمعات اعلام می‌شود تصور عمومی مردم متضرر در اقصی‌نقاط کشور از این حادثه تلخ آن است که سرمایه و پول‌شان به واسطه مجوز بانک مرکزی مورد سوءاستفاده قرار گرفته و  آنها فریب داده شده‌اند؛ حال به دلیل غفلت آگاهانه یا ناآگاهانه مسؤولان امر در بانک مرکزی.

سوال اصلی مردم و البته رسانه‌ها از بانک مرکزی این است که چرا از همان ابتدای امر اعلام نکرد مردم در موسسه کاسپین سپرده‌گذاری نکنند و در کنار نام این موسسه در سایت خود درج نکرد که مجوز این موسسه مشروط است تا برای مردم «سوءتفاهمی ایجاد نشود؟»

قطعا ورود موسسه مالی و اعتباری مجاز کاسپین به نقطه بحران آن هم با گذشت تنها 10 ماه از صدور مجوزش انتقادات بسیار بیشتری را بر می‌انگیزد، چرا که این موسسه با مجوز رسمی بانک مرکزی تاسیس شده است و لاجرم بانک مرکزی باید با وسواس و دقت نظر مضاعف و همچنین استفاده از تجربه‌های حاصل از شکست‌های پیشین، گام‌به‌گام تحولات را رصد می‌کرد که بعد از مدت کوتاهی به مردم اعلام نکند باز پول و سرمایه‌تان در معرض خطر قرار گرفته است.

منبع: صبحانه آنلاین
مطالب مرتبط
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۷
1
1
"قاضی‌پور افزود: آقای سیف در این جلسه اعلام کرد موسسه اعتباری کاسپین از 8 تعاونی تشکیل شده که 6 تعاونی آن در موسسه ادغام شده‌اند اما 2 تعاونی اعتبار یعنی فرشتگان و بدرتوس مشکل دارند و از لحاظ قانونی ادغام آنها فعلا امکان‌پذیر نیست، چرا که مدیران آن هم‌اکنون در بازداشت به سر می‌برند".
این متن کلاً توسط قاضی پور رد شده است.
تجارت امروز جامعه و سپرده گزاران به آرامش نیاز دارد لطفاً مطالب غیر واقعی را قبل از شکایت حذف کنید
پاسخ ها
تجارت امروز:
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۷
آقای قاضی‌پور این مطلب را به هیچ عنوان تکذیب نکرده. بلکه فقط به خاطر اینکه طرح این مطلب از قول آقای سیف باعث نگرانی سپرده‌گذاران این دو تعاونی شده بود؛ یک توضیح به آن اضافه کرده که متن کامل آن را در این لینک از خبرگزاری تسنیم مشاهده می‌کنید:
https://goo.gl/U7Pt3s
لطفاً ابتدا فحوای کلام را متوجه شوید و سپس اظهار نظر کنید.
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۷
0
0
توصیه میکنم نگاهی به سایت اصلی کاسپن بیندازید.
ظاهراً نظر ثبت شده در سایت اصلی باید فصل الخطاب باشد.
قبلنا که اینجور بود!!
پاسخ ها
تجارت امروز:
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
«ظاهراً نظر ثبت شده در سایت اصلی باید فصل الخطاب باشد.»
منظور شما را از این عبارت متوجه نمی‌شویم.
اگر مطلب مستندی دارید لطفاً لینک بدهید.
سپرده گذار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۷
0
0
با سلام
من به مجوز بانک مرکزی اعتماد کردم و درمؤسسه کاسپین( فرشتگان )سپرده گذاری کردم.حالا چرا باید رفتاری بامشتریان مؤسسه بکنند که باعث دردسر زیادی بشود. وقتی به بانک مرکزی جمهوری اسلامی نشود اعتماد کرد .که بالاترین درجه اعتبار رادارد .چگونه میشود به بقیه اعتماد کرد . مردم چگونه اعتماد کنند . وفعالیت کسب وکار کنند شما بااین کارتان مردم را بی اعتماد به یکدیگرمیکنید مردم ازکارهای شما الگو میگیرن .بااین بدبختی که برای مؤسسه کاسپین بوجود آوردین افراد زیادی رادرگیر مسائل حاشیه ای کردین بی ثباتی در کار وزندگی در گیری خانوادگی ودیگرمشکلات اضافی .وحالا هم که مردم را بازیچه قردادین وهر روز یک پیغامی ویک داستانی ویه جوری خودتان را توجیح میکنید .واین مسئله که مردم به بانک مرکزی اعتماد کردن چه خلافی کردن که جلو سپرده مردم گرفته بشه ونتوانن پولی دریافت کنن؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
0
0
4 ماه است که مردم را بدبخت کرده اند مسئولین سکوت کرده اند چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
واقعا چطور انتظار دارید مردم به مسئولین اعتماد کنند وقتی تنها کاری که میکنند افزودن مشکلات مردم و بازی با کلمات است
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
با لندور دیفندر 2020 آشنا شوید
پس از سال‌ها نسل جدید لندرور دیفندر معرفی شد. این مدل همچنین پس از 20 سال غیبت به صورت رسمی به بازار خودروی آمریکای شمالی قدم می‌گذارد.
پربحث ترین