کد خبر: ۲۰۳۰۵
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۴
چرا صنعت و تولید مشکل دارد؟
مشکل اصلی تولید در کشور ما اقتصادی نیست، حتی اداری هم نیست، حتی قوانین هم نیست. با توجه به نامگذاری امسال به نام «اقتصاد مقاومتی تولید – اشتغال» در این نوشتار می خواهیم اصلی ترین مشکل اقتصاد کشور را معرفی کنیم مشکلی که اگر روزی آن را حل کنیم بقیه مشکلات نیز با سرعت حل خواهد شد.
تجارت امروز تصور کنید تمام اعضای یک خانواده برای یک هدف قابل دسترس به توافق برسند، اما آن هدف با وجود تمام تلاش ها محقق نشود، اعضای آن خانواده طبعا اولین سوالشان همین خواهد بود که چرا آن هدف به نتیجه نرسید؟

ما در کشوری زندگی می کنیم که رهبر و رئیس جمهور و تمامی اعضای کابینه و سایر مسئولان دولتی سال هاست که بر حمایت از تولید در کشور تاکید دارند و از سویی منابع عظیم انسانی و مادی و معنوی کشور نیز نشان می دهد این هدف به راحتی قابل دسترس است اما چرا تولید و صنعت در کشور ما هر سال نحیف تر از سال قبل می شود؟
به باور نگارنده اصلی ترین مشکل تولید در کشور ما به فرهنگ غلط ما ایرانیان بر می گردد که در نظام اداری و ساختار اقتصادی ما به مانند سرطانی تمامی منابع را در خود می بلعد و نه تنها اجازه سرازیر شدن منابع به سمت تولید را نمی دهد بلکه حتی منابع تولید کنندگان را هم در سبد مصارف خود قرار داده است.

تولید کنندگان اگر روزی به درآمد سرشار برسند از نگاه ما ایرانیان لابد خون کارگران و قشر زحمت کش را به در شیشه کرده اند والا چطور می شود به پول هنگفت رسید؟ اگر شما صاحب یک کارخانه بسیار موفق را ببینید اولین چیزی که به ذهن شما می رسد این است که او با استفاده از رانت و به اصطلاح پارتی بازی و «مال مردم خوری» به اینجا رسیده است. در حالی که این نباید اولین نگاه و اولین ذهنیت باشد، اگر کارخانه نباشد کارگری نمی تواند کار کند. اگر کارخانه و سرمایه گذار آن نباشد، تولیدی در کشور به نتیجه نمی رسد.

ما معتقدیم این بزرگترین مشکل است چرا که در زمینه های دیگر، وقتی توانستیم فرهنگ لازم را ایجاد کنیم سایر مشکلات به سرعت حل شد، مثال روشن آن، در فوتبال است. هم اکنون تمامی انرژی ورزشی کشور در راستای موفقیت تیم ملی فوتبال هدفگذاری شده است. در حالی که همه می دانند کادر رهبری تیم ملی با مخالفان بسیار جدی و منتقدان بسیار پرقدرتی روبروست. اما حتی مخالفان هم نمی توانند کاری از پیش ببرند. رمز این تمرکز روی تیم ملی ، فشار افکار عمومی است که روی تیم ملی حساس شده است.

حال تصور کنید اگر مردم روی سودآوری کارخانه های اصلی کشور این حساسیت را داشتند ما این قدر مشکل داشتیم؟ در سال های گذشته چه بسیار برندهای بزرگ ایرانی که یا نابود شدند یا آخرین نفسهای خود را می کشند و افکار عمومی اصلا از حال آنها خبر ندارد؟ برند پارس الکتریک کجاست؟ ارج الان در چه شرایطی است؟ آزمایش چطور؟ اگر ما به اندازه ای که روی پیروزی تیم ملی به کره جنوبی حساس هستیم همان قدر حساس بودیم که مثلا کارخانه ارج ما در برابر دووی کره جنوبی کم نیاورد، امروز شرایط اقتصادی مان چطور بود؟

البته نمی خواهیم بگوییم مشکل ما در تولید همین یکی است مشکلات دیگری هم هست که به امید خدا در روزهای آینده یک به یک آنها را واکاوی خواهیم کرد. و البته در همان ابتدا به سراغ همین مشکل اصلی که امروز اشاره ای به آن کردیم می رویم. باشد که بتوانیم نقش هر چند اندک خود را در کمک به صنعت و تولید در کشور ایفا کنیم.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: