کد خبر: ۲۰۴۹۳
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز دوشنبه در دهمین نشست خبری خود از افزایش یارانه نقدی اقشار کم‌درآمد خبردادو پرداخت یکسان یارانه به همه اقشار را اقدامی اشتباه توصیف کرد. او در این نشست که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شد، در پاسخ به سوال روزنامه «دنیای اقتصاد» که از او پرسید «وجه تمایز اولویت‌های اقتصادی شما در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری نسبت به دوره کنونی مسوولیت شما به‌خصوص در زمینه سیاست‌های رفاهی از جمله یارانه نقدی، اصلاح نظام بانکی و تسریع رونق اقتصادی چه خواهد بود؟» تاکید کرد: مساله یارانه برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر جامعه بوده و در چارچوب قانون باید دولت آن را اجرا کند و این دولت تلاش می‌کند برنامه‌ها را در چارچوب قانون اجرا کند.
تجارت امروز/ روحانی با بیان اینکه دولت بخشی از یارانه را به بخش‌های پر‌اهمیت مانند کشاورزی منتقل کرده است، گفت: در کشاورزی پولی که برای خرید گندم می‌دهیم با قیمت گندم در بازار بین‌المللی خیلی متفاوت و تقریبا چیزی حدود 2‌برابر است. رئیس‌جمهوری ادامه داد: یارانه‌ای که دولت به کشاورزها می‌دهد و نیز در زمینه درمان، مردم در بیمارستان‌ها به جای 37 درصد، 6 درصد و در روستاها 3 درصد می‌دهند، به معنای استفاده صحیح از یارانه است؛ البته یک مقدار یارانه نقدی است که پرداخت می‌شود و در این زمینه به‌طور کلی دولت باید تابع قانون باشد، چراکه معتقدیم هر آنچه در چارچوب قانون از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب شده را این دولت اجرا و عملی خواهد کرد. روحانی تصریح کرد: معتقدم با وجود یکسری اقشار آسیب‌پذیر در جامعه که بیشتر تحت‌فشار هستند اگر یارانه به‌طور یکسان به همه داده شود، مطلوب نخواهد بود، بلکه باید اقشار آسیب‌پذیر بیشتر یارانه‌بگیرند که برای رسیدن به این هدف از سال گذشته در حال برنامه‌ریزی هستیم و ان‌شاءالله طبق برنامه‌ای که دولت دارد، یارانه نقدی اقشار کم‌درآمد اضافه خواهد شد.
 

بعضی همه جارا سیاه می‌کنند

رئیس‌جمهوری در پاسخ به سوال دیگری در مورد یارانه‌ها نیزباتاکید بر اینکه ما باید به جایی برسیم که مردم نیازمند دریافت یارانه نقدی نباشند، گفت: کاری که ما در دولت یازدهم کردیم این بوده که این یارانه‌های نقدی را به‌جای اینکه اضافه کنیم، بردیم در بخش‌های تولیدی، خدمات اجتماعی و معتقدیم باید وضع زندگی مردم آنقدر خوب شود که مردم نیاز نداشته باشند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی ادامه داد: همه مردم باید مشغول به‌کار شوند و بیکار نباید داشته باشیم. وی اظهار کرد: نباید آینده را تاریک و سیاه کنیم؛ بعضی‌ها مانند ماشین دودی هستند و همین طور حرف می‌زنند و همه فضا را سیاه می‌کنند در حالی که ما یک فضای روشن و ایران آبادی داریم و حتما ایران بهتری خواهیم داشت. روحانی با بیان اینکه چرا فضا را دودآلود کرده و مردم را به تردید می‌اندازیم و این عدم قطعیت را برای چه القا می‌کنیم، افزود: باید فضا را امیدوارانه کرده و تلاش کنیم تا سرمایه‌ها جذب شوند. مثلا تعدادی هواپیما خریداری شد، نمی‌دانم چطور به بعضی‌ها خرید این هواپیماهای نو برخورد، در حالی که مردم ما در سال بیش از 4 میلیارد دلار، برای سفرشان به شرکت‌های هواپیمایی خارجی می‌پردازند و حالا این اشکالی دارد که این 4 میلیارد دلار را شرکت‌های داخلی خودمان از مردم بگیرند؟ رئیس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت تلاش برای توسعه گردشگری در کشور، تاکید کرد: این حرف بحق است و بازهم تاکید می‌کنم که کشور ما باید به روزی برسد که هیچ‌کس نیاز به یارانه نقدی نداشته باشد؛ این راه طولانی پیش‌روی ما قرار دارد و همه باید دست به دست هم دهیم؛ دستگاه اجرایی به تنهایی قادر به انجام نیست و باید قوای قضائیه و مقننه هم به میدان بیایند و این کاری است که رسالت و وظیفه همه ماست و دولت هم وظیفه دارد.
 

اداره کشور مزایده نیست

رئیس‌جمهوری درادامه در پاسخ به سوالی در مورد ادعای برخی مبنی برافزایش یارانه نقدی در صورت پیروزی در انتخابات نیز تاکید کرد: مردم‌فریبی، عوام‌فریبی و کارهای پوپولیستی در شأن ملت و کشور ما نیست. شما می‌دانید یارانه‌ای که الان پرداخت می‌شود حساب و کتاب آن مشخص است و از سخنگوی دولت سوال کنند که درآمد ما برای یارانه چه مقدار است و پول پرداختی چه مقدار است. روحانی گفت: حدود 42 هزار میلیارد تومان در سال پرداخت می‌شود. اگر کسی ادعا می‌کند که من بیشتر و کمتر از این مقدار یارانه می‌دهم، باید در نظر داشته باشد که انتخابات مزایده نیست که هر کسی بالا ببرد و فردی اعلام کند که صد تومان می‌دهم و دیگری بگوید، من 300 تومان می‌دهم. به هر حال حراج و مزایده نیست که قیمت‌ها بالا برود، بلکه اداره کشور است که قانون و مقرراتی دارد. رئیس‌جمهوری گفت: در قانون مجلس اعلام شده است که پول یارانه از کجا پرداخت شود. طبق قانون مجلس، پول یارانه باید از حامل‌های انرژی که گران می‌شود، برداشت شود. در دولت قبل 45 هزار تومان یارانه پرداخت می‌شد و بخشی از آن برخلاف قانون و از خزانه و دستگاه‌ها تهیه می‌شد. روحانی اظهار کرد: دیوان محاسبات از تخلفات دولت قبل گزارش داده و با انتشار آن همه متوجه می‌شوند که در دادن یارانه چه تخلفاتی شده است. در زمینه یارانه، معتقدم نسبت به اقشار کم‌درآمد باید توجه بیشتری شود و از سال گذشته به تیم اقتصادی برای فکر و برنامه‌ریزی روی این مساله تاکید کردم. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه باید به وضع دهک‌هایی از جامعه که خیلی خوب نیست، بیشتر رسیدگی و یارانه‌های نقدی و غیرنقدی بیشتری پرداخت شود، گفت: اما در کلیت امر حساب و کتاب و محاسبه است و هر کسی می‌گوید، یارانه بیشتری می‌دهم باید اعلام کند از چه محلی و چگونه، تا برای مردم روشن باشد که این حرف‌ها درست یا نادرست است.
منبع: دنیای اقتصاد
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: