کد خبر: ۲۰۵۲۱
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵
میدان گازی پارس جنوبی به عنوان بزرگتیرن منبع انژی های فسیلی زمین، بین دو کشور ایران و قطر (گنبد شمالی) مشترک است و در حدود سی سال است که طرف قطری، استخراج از این میدان عظیم نفت و گاز را در دستور کار خود قرار داده است. جمهوری اسلامی ایران نیز با تاخیر حدودا ده ساله بهره بداری از پارس جنوبی را آغاز کرده است. با توجه به ظرفیتی که در ایران وجود دارد امکان احداث 23 فاز (هر فاز شامل تعدادی سکوی حفاری و استخراج در دریا و پالایشگاه در خشکی و ساحل عسلویه) جهت بهره برداری از این میدان عظیم وجود دارد، که با تکمیل فازهای مذکور حجم استخراج و بهره برداری جمهوری اسلامی ایران از طرف قطری بیشتر می شود.

تجارت امروز/ براساس تحقیقات صورت گرفته با بهره برداری از کل منابع گازی پارس جنوبی در مدت یک سال، ٩٠ میلیارد دلار ارزش از محل این تولیدات بدست می آید که این رقم معادل حدود کل سرمایه گذاری صورت گرفته از ابتدای توسعه این میدان تا اتمام طرح های باقیمانده خواهد بود.

پس از تحقیقات صورت گرفته توسط طرف ایرانی بر روی این میدان گازی، توسعه پارس جنوبی آغاز شد و تا پایان عمر دولت هشتم، یازده فاز این میدان به صورت کامل توسعه پیدا کرد و بهره برداری از آن ها آغاز شد. در حالی که قرار بود تا پایان سال 89 تمامی 23 فاز این پروژه افتتاح شوند، متاسفانه تا پایان عمر دولت های نهم و دهم تنها دو فاز 15 و 16 افتتاح شدند که به دلیل عدم تکمیل آن ها این دو فاز بار دیگر در سال 94 به افتتاح رسیدند و رسما وارد چرخه تولید گاز کشور شدند.

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در دولت یازدهمدر افتتاح فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی در سال ٩٤ گفته بود: قصد ما نمایش دادن نیست بلکه تکمیل پروژه‎ها هدف اصلی وزارت نفت است. این رویکرد سبب شد وزیر نفت هیچگاه برای افتتاح‌هایی که نسبت به تولید آن در یک مدت زمان معین و بدون مشکل خاص مطمئن نبود، اقدام نکند، شاهد این مدعی نیز این است که فاز ١٩ پارس جنوبی با وجود این که پیش از افتتاح رسمی وارد مدار شده و میلیون ها دلار درآمد ارزی برای کشور به همراه داشته است، هنوز به صورت رسمی افتتاح نشده است و قرار است هفته آینده به صورت رسمی همراه با چهار فاز 17، 18، 20، 21، افتتاح شوند. بخشی از فاز 12 نیز که در دولت قبل تکمیل شده بود در سال 93 توسط حسن روحانی به افتتاح رسیده بود.

فاز 19، نقطه طلاقی پارس جنوبی و گنبد شمالی

محمود خاقانی مدیرکل امور خزر و آسیای میانه وزارت نفت دولت‌های هشتم و نهم در گفت و گو با نوآوران در ابطه با افتتاح 5فاز میدان گازی پارس جنوبی در هفته آینده عنوان کرد: در این بین افتتاح سه فاز 17، 18 و 19 شاید از اهمیت خاصی نسبت به دیگران برخوردار باشد. توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی به دلیل قرار گرفتن آن در بلوک مرزی با میدان گنبد شمالی در قطر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چراکه مهاجرت گاز به سمت قطر و تاخیر در توسعه این میدان، سبب برداشت بیشتر کشور رقیب از سهم ایران می شود. این حساسیت اما نتوانست دولت قبل را مجاب کند که سرعت توسعه این فاز را که به اندازه ٢ فاز متعارف است تسریع بخشد و اولویت را به توسعه این فاز اختصاص دهد.

اغراق نیست اگر بگویم سیاست‌گذاری دولت یازدهم مبنی بر اولویت‌بندی طرح و تخصیص منابع به پروژه‌های پارس جنوبی و همچنین اجرای برجام، نقش مهمی در بهره‌برداری روزانه ٥٦,٦ میلیون متر مکعبی از این فاز داشت.

وی ادامه داد: اجرای فاز ١٩ که در دوران تحریم‌ها شروع شد، تجربه‌هایی ارزشمند را به پیمانکاران ایرانی در مورد چگونگی انتقال ارز و دریافت کالا آموخت به گونه‌ای که اکنون کمتر شرکتی را می‌توان نام برد که در شرایط استاندارد کار کند و از این تجربیات برخوردار باشد.

از افتتاح نمایشی تا واقعی فازهای 15 و 16

خاقانی با اشاره به افتتاح دوباره فازهای 15 و 16 اظهار داشت: شاید فازهای 15 و 16 پارس جنوبی را بتوان به‌واسطه افتتاح شدن توسط «دو رییس‌جمهور مختلف» در کتاب گینس به ثبت رساند. درحالی‌که محمود احمدی‌نژاد در آخرین روز دوران پر فراز و نشیب ریاست‌جمهوری‌اش این فاز را که هنوز پالایشگاه و خط لوله ای نداشت، به صورت نمایشی افتتاح کرد، و حسن روحانی این فاز را که به‌واسطه سومدیریت تیم اجرایی در دولت دهم، در هزینه و زمان 2 برابر شد، مجددا افتتاح کرد.

اعتماد به متخصصان واقعی ایرانی

قرارداد فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی که اینک در آستانه افتتاح رسمی است، حدود ١١ سال قبل، میان شرکت ملی نفت ایران به کنسرسیومی متشکل از چند شرکت متخصص در امور نفت و گاز و صنایع دریایی واگذار شد.این دو فاز که زمان ٥٢ ماه برای اجرای آن تعریف شده بود قرار بود حداکثر تا پایان دولت دهم تکمیل و به بهره برداری برسد اما به مانند بسیاری از پروژه ها در دولت نهم و دهم به دلیل تغییرات مدیریتی، شدت تحریم‌ها و کمبود منابع مالی نیمه کاره ماند و به دولت بعد منتقل شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اعتماد دولت یازدهم به متخصصان ایرانی و بها دادن به آن ها در کنار از بین بردن فضای انحصار سبب شده است تا امروز پیمانکاران ایرانی در پارس جنوبی به قدری توانمند شوند که وزارت نفت صلاحیت آنها را برای فعالیت در بخش اکتشاف و تولید تایید کرده و از این پس می‌توانند بدون نگرانی، پروژه‌های فراساحل و ساخت پالایشگاه را اجرا کنند؛ آن هم در شرایطی که کمتر شرکتی می‌تواند مگاپروژه‌هایی با این عظمت را به اجرا در آورد.

منبع: نوآوران


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
کامورو 2020 چه تغییراتی دارد؟
شورلت کامارو مدل 2020 با تغییرات کوچکی در طراحی ظاهری خود در معرض دید عموم قرار گرفت. این تغییر که در مدل SS این خودرو اعمال شده، انتقادات نسبت به مدل 2019 آن را کاهش می دهد.
پربحث ترین