کد خبر: ۲۰۵۸۶
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸
پاسخی که در آن، عامل فیلتر کردن این قابلیت اپراتورهای ایرانی معرفی شده‌ تا بتوان با توجه به انحصاری که در این زمینه در دست ایرانسل، همراه اول و یکی دو شبکه دیگر قرار گرفته، منشأ درخواست برای فیلتر کردن قابلیت تماس رایگان تلگرام را حدس زد؛ موضوعی که به نوعی پیشتر نیز مورد تأکید قرار گرفته بود.
تماس صوتی تلگرام که چندی پیش صحبت راه اندازی آن در برخی کشورها مطرح شده بود، سرانجام برای کشورمان هم فعال شد، غافل از آنکه پیش از فعال شدن، فیلتر شده است!
 
به گزارش «تجارت امروز»؛ ساعاتی پیش، فعال شدن قابلیت تماس صوتی تلگرام در کشورمان اعلام شد؛ اما هرچه کاربران پرشمار این نرم افزار ارتباطی کوشیدند از قابلیت تماس رایگان آن بهره ببرند، موفق نشدند؛ وضعیتی که به سرعت به رونق گرفتن برخی شایعات دامن زد و به ساعت نکشیده، کلاهبرداری به کمک آن آغاز شد.

به این صورت که برخی کانال ها پست هایی در خصوص چگونگی فعال سازی این قابلیت جدید در تلگرام منتشر کردند و برخی دیگر، پیشنهاد چند هزار تومانی به متقاضیان این امر ارائه دادند تا این پرسش به وجود آید که آیا اصلا تماس صوتی تلگرام برای کشورمان فعال شده یا خیر؟

پرسشی که بسیاری از یکدیگر می‌پرسیدند و تلاش داشتند پاسخش را بیابند تا اینکه سرانجام دقایقی پیش، پاسخ رسمی به آن منتشر شد؛ پاسخی کوتاه که بنیانگذار و مدیر تلگرام در یکی از شبکه های اجتماعی در پاسخ به سؤال کاربران ایرانی نوشت و مضمون آن، فعال شدن قابلیت تماس رایگان صوتی در ایران و فیلتر شدن این قابلیت است!

پاسخی که در آن، عامل فیلتر کردن این قابلیت اپراتورهای ایرانی معرفی شده‌ تا بتوان با توجه به انحصاری که در این زمینه در دست ایرانسل، همراه اول و یکی دو شبکه دیگر قرار گرفته، منشأ درخواست برای فیلتر کردن قابلیت تماس رایگان تلگرام را حدس زد؛ موضوعی که به نوعی پیشتر نیز مورد تأکید قرار گرفته بود..
 
همرانسلی ها تماس صوتی تلگرام را فیلتر کردند! 
کافی است یکی دو، هفته به عقب تر بازگشته و سخنان وزیر ارتباطات در این خصوص را مرور کنیم تا دریابیم وی از صحبت های وزارت خانه متبوع خود با اپراتورهای تلفن همراه در کشورمان سخن به میان آورده بود تا دریابیم فیلتر شدن این قابلیت با اطلاع و احتمالا همکاری وزارت ارتباطات بوده است.

نکته ای قابل تأمل که مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص آن به ایسنا می‌گوید: «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، هیچ محدودیت و فیلترینگی برای تماس صوتی تلگرام اعمال نکرده است؛ هرچند وزارت ارتباطات محدودیتی برای تماس صوتی تلگرام اعمال نکرده، اپراتورها و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی ثابت و همراه در ارائه‌ی سرویس‌های خود مختار هستند.»

این در حالی است که پیشتر محمود واعظی درباره آن گفته بود: «سیاست ما همواره این بوده که خدماتی که مورد نیاز مردم است و به لحاظ اقتصادی لطمه‌ای به کار دیگران نمی‌زند، آزاد بگذاریم. تعداد کاربران تلگرام در ایران قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست؛ بنابراین، تلگرام آرام آرام خدماتش را در ایران توسعه می‌دهد.»

وی همچنین خاطرنشان کرده بود: «این‌گونه خدمات از طریق شبکه‌هایی که اپراتورها در آن‌جا سرمایه‌گذاری کرده‌اند ارائه می‌شود، یعنی اگر اپراتورها راضی به ارائه خدمات نباشند ارائه این سرویس‌ها با مشکل روبه رو می‌شود. ما اکنون اجازه داده‌ایم اپراتورها بررسی کنند که سرویس‌های جدید تلگرام چه تأثیری بر وضعیت اقتصادی آنها می‌گذارد. ما دنبال اقدامی هستیم که هم مردم راضی باشند و هم اپراتورها، البته ما نمی‌توانیم اپراتورها را اجبار کنیم که صوت را سرویس کنند.»

اظهار نظری عجیب که ظاهرا حکم مجوزی یافته که اپراتورهای ایرانی به مدد آن، تماس صوتی تلگرام را از دسترس کاربران ایرانی خارج کرده‌اند تا این پرسش پیش آید که مگر در زمان راه اندازی تماس رایگان صوتی در نرم افزارهایی مانند واتس اپ یا امثال آن، کسی از اپراتورهای ایرانی اجازه خواست یا عنان امور را به دست ایشان سپرد که این بار این اتفاق رخ داده است؟!

منبع: تابناک
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک و صفحه نخست روزنامه‌ها 23 بهمن
روزنامه کیهان با عنوان مهم‌ترین پیام راهپیمایی دیروز نوشت: «به‌هم ریختگی جبهه دشمن» و اثبات این ادعا که محاسبات آن‌ها گاهی، چقدر «پرت» است، یکی دیگر از برکات چهلمین سالگی انقلاب اسلامی ایران بود.
پربحث ترین