کد خبر: ۲۲۰۲۶
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷
معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد؛
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به صادرات ۵۰ میلیارد دلاری کالا گفت: بخش عمده‌ای از این صادرات، کالاهای نفتی است و رد پای ارزش افزوده در آن محدود است.

به گزارش تجارت امروز، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری در مراسم افتتاح موزه بانک ملی گفت: اولویت اول کشور امروز بدون تردید اقتصاد است که به صورت مکرر گفته شده که مسئله‌ای همچون بیکاری و معیشت مردم، باید مورد توجه قرار گیرد. البته اقتصاد ایران باید بزرگ شود و قادر باشد که سالانه حداقل یک میلیون شغل برای جوانان خود ایجاد کند.

معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: باید رشد دو رقمی مستمر را برای چند سال تجربه کنیم. این در حالی است که ایران می‌تواند یک کشور بزرگ باشد. اما اینکه چرا نمی‌شود باید مدام از سوی اقتصاددانان مورد سوال واقع شود.

جهانگیری گفت: باید از این رنج برد که مردم ایران از زندگی اقتصادی خود ناراضی هستند. افتخار به کسی نیست که به ماده قانونی سد راه کسی شود که می‌تواند شغل ایجاد کند. این روزها وقتی قرارداد توتال به امضا رسیده، باید به این فکر کرد که همه مردم ایران باید خوشحال باشند، اما متحیر می‌مانیم که چرا عده‌ای به هم ریخته‌اند.

وی افزود: عده‌ای با دولت یا فردی در آن مخالفت دارند، اما نباید با مردم ایران مخالفت داشت، چرا که این طور کارها از قبیل توتال در جهت حمایت از مردم ایران است، در حالی که مقام معظم رهبری اعلام کرده‌اند که باید ۲۰۰ میلیارد دلار در بخش نفت و گاز سرمایه‌گذاری شود، در حالی که قرارداد توتال شکست آمریکایی‌ها و تحریم‌هایی است که می‌گفت پول نباید به سمت ایران برود.

جهانگیری ادامه داد: هنوز هم ۱۹۵ میلیارد دلار باید در بخش نفت و گاز سرمایه‌گذاری شود، این در حالی است که ۵ میلیارد دلار سرمایه توتال در این پروژه است، در حالی که عایدی مردم ایران در این پروژه بسیار بیش از این است، اگر چه توتال در مدت ۲۰ سال ده میلیارد دلار عایدی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: باید از مدیران کشور حفاظت کرد؛ البته راه بزرگی پیش ما است که ما مطمئنیم با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با اجماع و وحدت، کشور را از مشکلات عبور دهیم، ضمن اینکه ما کشور بزرگی داریم که ثروتمند است، ضمن اینکه نیروی انسانی و افراد تحصیل‌کرده زبده داریم که باید به آن اتکا کرد. این در حالی است که ایران ذخایر اول نفت و گاز دنیا را دارد؛ پس موقعیت ما مهم و استراتژیک است که می‌توان خود را از مشکلات عبور داد، ولی به شرط اینکه توسعه و پیشرفت ایران برای ما اصلی‌ترین مسئله باشد.

جهانگیری با اشاره به صادرات ۵۰ میلیارد دلاری کالا گفت: بخش عمده‌ای از این صادرات، کالاهای نفتی است و رد پای ارزش افزوده در آن محدود است.

وی افزود: ایران کشور بزرگ و متمدنی است که آثار طبیعی و تاریخی زیادی دارد که هر یک از بناها باعث افتخار است، از همین آثار است که می‌شود به تمدن یک کشور دست یافت.

جهانگیری گفت: اکنون ششصد موزه در کشور داریم که تعدادی از آن متعلق به بخش خصوصی است.

وی اظهار داشت: ما در دولت اختلاف نظر پیدا می‌کنیم، فکر می‌کنیم که باید از هم انتقام بگیریم، در حالی که نمی‌توانیم انتقام بگیریم به سمت مسیرهایی می‌رویم که مانع ایجاد کنیم.

به اعتقاد جهانگیری، بانک‌ها در توسعه اقتصادی ایران نقش اول را دارند، البته دفاع ما از بانک‌ها به معنای این نیست که در جریان مشکلات بانک‌ها نیستیم، ما این مشکلات را می‌دانیم ولی گاهی اوقات جفا است که حجم خدمات و زحمات این مجموعه‌ها را در سراسر کشور نادیده گرفت و تنها نقطه‌ضعف‌ها را بزرگ کرد و دل مدیران را لرزاند.

وی اظهار داشت: همواره به بانک‌ها توصیه کرده‌ایم که اگر مسئولیت قبول کرده‌اند، باید جرات تصمیم‌گیری داشته باشند و گره از کار بگشایند، کسی که نمی‌تواند این کار را انجام دهد، نباید مسئولیت قبول کند. نظام بانکی باید مدیران و کارکنان تصمیم‌گیر داشته باشد و مشکلات را حل کند.

جهانگیری گفت: ما نیاز داریم ده ها میلیارد دلار پول از خارج به صورت سالانه جذب کنیم، این کار فقط از طریق بانک‌ها عملیاتی است و بنابراین بانک‌ها باید از تولید داخلی برای سرمایه‌گذاری حمایت کنند. نیاز داریم نرخ سود بانکی حتما کاهش یابد تا انگیزه سرمایه‌گذاری افزایش یابد.

وی تصریح کرد: باید متناسب با نیازها تامین مالی کرد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از دل بانک ملی بیرون آمده که این حائز اهمیت است. حتما یکی از سیاست‌های اصلی دولت توجه به گردشگری است؛ بر این اساس موزه بانک ملی می‌تواند یکی از اقداماتی باشد که منجر به جذب گردشگر شود.

وی افزود: در شورای اقتصاد برای اولین بار تصویب شد که شرکت‌های بزرگ دولتی باید هزینه‌های اجتماعی مرتبط با کارهای خود را پرداخت کنند که بر این اساس، وقتی که یک کار میلیاردی در یک منطقه اجرایی می‌شود، باید نسبت به مسائل اجتماعی آن هم توجه داشت. در این میان، یکی از کارهای اجتماعی مهمی که مراکزی مثل بانک‌ها می‌توانند انجام دهند، حمایت از جامعه هنرمندان کشور است که با زحمت یک اثری را خلق می‌کنند و منتظر می‌مانند اثر را در مزایده‌ای در داخل و خارج شرکت دهند./مهر

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: