کد خبر: ۲۲۰۸۸
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۴
مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه اعتبار مربوط به مابه التفاوت حقوق فروردین ماه مستمری بگیران این سازمان ٤٢٠ میلیارد تومان است، گفت: با توجه به اینکه اعتبار مورد نیاز تأمین شده است، ما به التفاوت حقوق فروردین ماه مستمری بگیران تا پایان تیر پرداخت می شود.
به گزارش تجارت امروز، دکتر تقی نوربخش در پاسخ به سوالی درباره همسان سازی حقوق مستمری بگیران، گفت: منشاء همسان سازی بگونه‌ایست که حداقل حقوق و دستمزد طبق قانون تامین اجتماعی برابر با افزایش شاغلان است. در سال‌های دولت آقای روحانی این همسان سازی از تورم هم بیشتر افزایش یافته است.

نوربخش ادامه داد: امسال این رقم بین ۱۴/۵ درصد تا ٢١ درصد افزایش تعیین شده است. در مورد مطالبه به حق مستمری بگیران در بعضی از مقاطع و چند سال یکبار اعمال می شود که در برنامه ششم توسعه پرداخت مطالبات پیش بینی شده و سازمان مکلف است طی برنامه آن را اعمال کند و اولین مرحله آن تا پایان سال ٩٧ انجام خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه منابع این همسان سازی توسط دولت تامین خواهد شد، تصریح کرد: در دولت قبل این منابع تامین نشد. حفظ تعادل میان همه سطوح پرداختی و انجام همسان سازی بسیار پیچیده است، اما با همه پیچیدگی‌های موجود پرداخت مطالبات مستمری بگیران در برنامه ششم پیش بینی شده است.

وی در مورد افزایش سن بازنشستگی گفت: تغییرات پارامتریک برای استمرار منابع صندوق‌های بازنشستگی یک الزام است، اما در برنامه ششم توسعه افزایش سن بازنشستگی پیش بینی نشده است. ولی عکس آن اتفاق افتاده و ما حدود ٢٥ درصد مستمری بگیران‌مان از مشاغل سخت و زیان آور یا پیش از موعد هستند و با ٢٠ سال خدمت بازنشسته می شوند. این موضوع باعث عدم پایداری در منابع صندوق‌ها شده مگر اینکه آن منابع از پیش تامین شود.

نوربخش افزود: به گفته مقام معظم رهبری منابع صندوق‌های بازنشستگی حق الناس است. البته در دنیا نیز همین شیوه وجود دارد. صندوق‌های ما هم صندوق بین نسلی هستند، یعنی یک نسل سرمایه گذاری می کند و نسل بعدی از مزایای آن بهره می برد. در ایران سهم کارفرما ٢٠ درصد و سهم بیمه شدگان هفت درصد و سهم دولت سه درصد است و منابع این صندوق‌ها بصورت سه جانبه تامین می‌شود.

فراموش نمی کنیم که در گذشته چگونه با سرمایه‌های ما بازی شد

محمدرضا مرتضوی دبیرکل خانه صنعت و معدن ایران در ادامه در ارتباط اسکایپی با برنامه گفت و گو ویژه خبری گفت: تا امروز آنطور که باید و شاید هر کدام از شرکای سه گانه اجتماعی در مدیریت و تصمیم گیری‌های کلان به نسبت دارایی‌شان از صندوق بازنشستگی نتوانستند استفاده کنند. ما فراموش نمی‌کنیم که در گذشته چگونه با سرمایه‌های ما بازی شد و به شرکت‌های تامین اجتماعی چوب حراج خورد.

وی ادامه داد: ما باید صندلی بیشتری در میان تصمیم گیران داشته باشیم و نقش تشریفاتی ما تبدیل به نقش عملیاتی شود.

نوربخش نیز در پاسخ به سخنان مرتضوی اظهار کرد: این صندوق‌ها متعلق به بیمه شدگان، کارفرمایان و مستمری بگیرانی است که سرمایه گذاری کرده‌اند، اما باید در نظر داشت که ما صندوق بین نسلی هستیم و ضمانت این صندوق‌ها بر عهده دولت است در این صندوق‌ها مدیرعامل سازمان توسط هیات امنا تعیین می‌شود که متشکل از نمایندگان کارفرمایان و کارگران هستند، هر چند نمایندگان کارگران کمترند.

همچنین مرتضوی در ادامه گفت: به دلیل این که این صندوق‌ها بین نسلی است، ما نقش پررنگ‌تری به اندازه مشارکت خودمان در صندوق می‌خواهیم. ما با مدیریت کاملا دولتی مخالفیم. واگذاری‌های شرکت‌های سازمان تامین اجتماعی به آقای بابک زنجانی بیانگر خیلی از تصمیمات نادرست دولت بود. این تصمیمات نشانگر این است که چقدر یک فرد می‌تواند در فروپاشی یا تضمین سرمایه‌ها موثر باشد. نباید سلیقه‌ها و دسته‌های سیاسی حاکم بر سرمایه‌های ما باشند. خودمان باید به‌عنوان یک NGO بالغ، در کنار دولت برای تضمین سرمایه‌هایمان نقش پررنگ‌تری داشته باشیم. تغییرات مدیریتی این سازمان نباید دستخوش بالا و پایین های زودهنگام باشد. اگر ما نخواهیم سرمایه‌هایمان را به دولت قرض دهیم باید چه کار کنیم.

بدهی دولت در مدت ٨ سال ١٤ و نیم برابر شد

نوربخش نیز در پاسخ به سخنان مرتضوی اظهار کرد: همه بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی از سال ٥٤ حدود ٤٢٠٠ میلیارد تومان بوده که در سال ١٣٩٢ این رقم به عدد ٦٠ هزار میلیارد تومان رسید. یعنی ٥٦ هزار میلیارد تومان  بدلیل مصوباتی که تعهد بدون منابع برای سازمان ایجاد کرد افزایش یافت و بدهی دولت در مدت  هشت سال ١٤ و نیم برابر شد.

رئیس سازمان تامین اجتماعی گفت: دولت در سال گذشته ٩٢٠٠ میلیارد تومان از بدهی‌هایش را با این سازمان تهاتر کرده است. البته با شرایط اقتصادی کشور، هزار میلیارد تومان اوراق و ٨٢٠٠ میلیارد تومان هم اموال گرفتیم.

وی ادامه داد: البته دولت سعی کرده بود در سال ٩٤ حدود شش هزار و پانصد میلیارد تومان و در سال ١٣٩٥، ۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و در بودجه سال ٩٦ پیش بینی شده که پنج هزار میلیارد تومان را پرداخت کند، ولی طبیعتا این بدهی‌ها قابل پرداخت نقدی در یک مرحله نیست. طبق مستندات موجود تا سال ٩٤، ٨٠ هزار میلیارد تومان مجموع بدهی‌های دولت است.

مرتضوی دبیرکل خانه صنعت و معدن ایران در ادامه گفت: اگر در بدنه دولت و در سطوح تصمیم گیران حضور پر رنگ‌تری داشتیم شاید نمی‌گذاشتیم بدهی‌های دولت افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز پاسخ داد: اگر مدیریت صندوق‌ها به گونه‌ای باشد که ما قبل از نقطه سر به سری بایستیم، منابع مالی پایداری خواهیم داشت و در حال حاضر از نظر تعهدی قبل از نقطه سر به سری هستیم زیرا تابع قانون اعداد و ارقام بزرگ هستیم. مصارف سازمان ماهیانه ۶۲ هزار میلیارد تومان و منابع ۵۲ هزار میلیارد تومان بوده است، اما منابع ما فقط حق بیمه‌ها نیستند. منابع دولتی هم در این صندوق دخیل است. سال گذشته به شکل‌های گوناگون از دولت پنج هزار میلیارد تومان گرفته‌ایم. بعلاوه سود ناشی از اندوخته‌های سازمان که حدود جهار هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود. البته بنا نیست ما همه سرمایه‌هایمان را بفروشیم یا تقسیم کنیم ولی با این حال توانسته‌ایم همه تعهداتمان را پرداخت کنیم.

نوربخش ادامه داد: در زمان شروع دولت آقای روحانی ما با ١٠ ماه معوقه همراه بودیم که توانستیم در بازه زمانی یکساله این معوقات را به روز کنیم، اما در بحث طرح تحول سلامت برخی از منابع می‌بایست از محل تامین دولتی می‌آمد و بخشی هم از محل مدیریت بر مصارف تامین می‌شد.

در ادامه این گفت و گو محمد حسین قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس نیز در ارتباط تلفنی با گفتگوی ویژه خبری گفت: آنچه از سازمان تامین اجتماعی توقع داریم، صرف هزینه‌های درمانی در جای درست و مشخص خود است نه در بخش سرمایه گذاری. سهم درمان از منابع تأمین اجتماعی به طور کامل و حتی بیش از نه بیست و هفتم هزینه شده است.

نوربخش نیز تصریح کرد: طبق قانون ما باید نه بیست و هفتم منابع را به بخش درمان تخصیص دهیم و به این منظور حساب جداگانه‌ای افتتاح کردیم تا منبع نه بیست و هفتم را تامین کنیم. در سال ۹۵ هزار و  ۵۰۰میلیارد تومان بیش از  نه بیست و هفتم دارایی‌هایمان را در بخش درمان هزینه کردیم. یعنی رقمی حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان.

براساس گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی،  نوربخش در گفت و گو ویژه خبری گفت: تاکنون پرداختی‌های متفاوتی در مورد مشاغل گوناگون داشته‌ایم در مورد داروخانه ها تا بهمن ماه ٩٥ پرداخت بدهی داشتیم، در مورد پزشک خانواده هزینه‌های خرداد ماه ٩٦ را پرداخت کرده‌ایم و در مورد بیمارستان‌های دانشگاهی با تاخیر روبرو هستیم ولی تلاش می کنیم تا این مشکل را هم مرتفع کنیم. /ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
پایان دوران کاستروها در کوبا
به نظر می رسد کاسترو همچنان قدرتمندترین مرد کوبا، دست کم برای مدتی، باقی بماند. از حدود شش دهه پیش، برادران کاسترو قدرت را در کوبا در دست داشته اند.
پربحث ترین