کد خبر: ۲۲۱۷۷
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۳
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری گفت: سالانه 30 هزار فقره پرونده قاچاق چوب و زغال در کشور تشکیل می شود که حدود 70 درصد آن مربوط به تصرف اراضی و منابع طبیعی است.
به گزارش تجارت امروز؛ سرهنگ قاسم سبزعلی همچنین درخصوص آتش سوزی در جنگلها افزود: سالانه نزدیک به 15هزار هکتار از اراضی و مراتع دچار حریق می شود که 70 درصد این آتش سوزی ها در مراتع رخ می دهد.
وی در پاسخ به پرسشی درمورد اقدامات حمایتی دولت از این بخش گفت: دولت نگاه ویژه به این بخش داشته است و سال گذشته نزدیک به 30 میلیارد ریال تجهیزات خودرویی و اطفای حریق و 30 میلیارد ریال تجهیزات انفرادی برای مقابله با آتش سوزی خریداری شد.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، ایجاد پایگاه های اطفای حریق در کنار جنگلها و منابع طبیعی را از دیگر برنامه های این سازمان برای جلوگیری از آتش سوزی جنگلها و مراتع دانست.
وی در خصوص مقابله با پدیده زمین خواری، جنگل خواری و کوه خواری در کشور نیز افزود: در این زمینه اقدامات مطلوبی صورت گرفته و در قوه قضاییه نیز تشکیلات خاصی در این زمینه تشکل شده است.
به گفته وی، توانمند سازی اقتصادی و معیشتی جوامع محلی یکی از مهمترین راهکارهای حفاظت از منابع طبیعی است.
وی دست اندازی به طبیعت، منابع طبیعی یا محیط زیست را به دلیل مشکلات اقتصادی جوامع محلی دانست.
سبزعلی یادآور شد: یکی از برنامه سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری ایجاد فرایندی است که در آن جوامع محلی با بهره مندی از ظرفیت منابع طبیعی بدون ایجاد خسارت، خود، محافظ و نگهبان منابع طبیعی باشند.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: با اجرای طرح کشت گیاهان دارویی و بهره گیری از ظرفیت منابع طبیعی، می توان به اقتصاد جوامع محلی کمک و مردم را در راستای حفاظت از منابع طبیعی حساس کرد.
جنگلهای ایران حدود 8.8 درصد مساحت کشور را تشکیل می‌دهند که از نظر مدیریتی به دو گروه جنگلهای شمال و خارج از شمال تقسیم می‌شوند.
جنگلهای شمال به تمام ناحیه رویشی هیرکانی و خزری اطلاق می‌شود و جنگلهای خارج از شمال نیز در 4 ناحیه رویشی دیگر قرار دارند.
حجم سرپای جنگلهای شمال کشور حدود 400 میلیون مترمکعب و جنگلها‌ی خارج از شمال حدود 200 میلیون مترمکعب است. 
سرانه جنگل در کشور 17 صدم درصد در هکتار و سرانه جهانی جنگل 62 صدم درصد در هکتار است. /ایرنا

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
عکس معنادار برای اصلاح طلبان
عکسی جالب از گفت و گوی اسحاق جهانگیری با مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام منتشر شده است.