کد خبر: ۲۳۰۹۳
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۵
هر واحد بيت کوين يک رمز است؛ مثلا اگر ١٠ رمز داشته باشيد، ١٠ واحد «بيت کوين» داريد. هيچ چيز مادي اي مثل طلا يا نقره، پشتوانه «بيت کوين» نيست.
پول خُرد الکترونيکي (بيت کوين) امروز در بازار تهران حدود سه هزارو ٢٠٠ دلار خريدوفروش مي شود. چگونه اين پديده مي تواند به مرگ دولت مدرن بينجامد؟ 
    
«بيت کوين» چيست؟! 
هر واحد بيت کوين يک رمز است؛ مثلا اگر ١٠ رمز داشته باشيد، ١٠ واحد «بيت کوين» داريد. هيچ چيز مادي اي مثل طلا يا نقره، پشتوانه «بيت کوين» نيست. تنها چيزي که اينجا ايفاي نقش مي کند، فقط يک رمز است! پس پشتوانه مادي و شناخته شده سنتي را از مفهوم پول سلب کرده و چيزي را که تاکنون وجود داشته، زير سوال مي برد و يک اعتبار «درحال ساخته شدن» را به جاي طلا مي گذارد. افراد با خريدوفروش اين اعتبارِ مجازي، به تدريج به آن بها مي دهند و يک «برساخته اجتماعي» جديد خلق مي شود؛ يعني يک ارزش جديد از سوي افراد (و نه ضرورتا شهروندان يک کشور) به تدريج ساخته شده و مورد قبول جهانيان قرار مي گيرد؛ کمااينکه اين ارزشِ برساخته، تاکنون به تدريج جاي خود را باز کرده است. فرض کنيد همين مفهوم را به حوزه آموزش و استخدام ببريم: من يک شرکت خصوصي دارم و تنها افرادي را که يک مدرک فرضي به نام «فيباش» دارند، استخدام مي کنم. اين مدرک، حاصل آموزش هاي خاص يا بازي هاي رايانه اي در امور اداري، مديريت و استراتژي است. 
مدرک «فيباش» به تدريج در حوزه آموزش هاي اداري به وسيله چند شرکت مشابه خلق شده و يک برساخته کاملا مستقل از مدارک دانشگاهي است؛ يعني اگر دکترا از هاروارد هم داشته باشيد، استخدام نمي شويد؛ بلکه بايد مثلا مدرک «فيباش ۲» داشته باشيد تا به استخدام يک شرکت معتبر بين المللي درآييد. پس به تدريج مفهوم و مدرکي جديد در آموزش، مستقل از دولت ها، خلق شده و دولت بلاموضوع مي شود! حالا فرض کنيد شما در يک بازي رايانه اي، دوره آموزشي «سيباش» (مدرک فرضي دوره پليس کارآگاهي) را که در حوزه امنيت و کارآگاه خصوصي است، گذرانده ايد؛ يعني در اين بازي رايانه اي پرونده هايي فرضي در اختيار شما قرار گرفته و شما در مراحل (آزمون هاي) مختلف آن، امتياز کسب کرده ايد و پرونده هاي جنايي يا مالي فراواني را به سرانجام رسانده ايد. يک شرکت خصوصي امنيتي فقط مدرک «سيباش» را قبول مي کند و شما به استخدامش درمي آييد. مدرک معتبر دانشگاه دولتي را نمي پذيرد. يعني اينجا هم دولت و حکومت از حوزه امنيت تا حدودي خلاص مي شود. مردم اگر نياز داشته باشند خدمات کارآگاه خصوصي و پليس خصوصي را از آن شرکت مي خرند... . مفهوم ازدواج نيز به همين سبک مي تواند از کنترل ارزش هاي موجود و قدرت سياسي اجتماعي بيرون برود. فرض کنيد دو نفر بر سر مفهوم تقسيم اموال در ازدواج، به تفاهم برسند؛ اين يک قاعده بنياني را شکل مي دهد. سپس بر سر تقسيم کار خانگي به توافق برسند؛ بنابراين تا اينجا دو قاعده براي زوجين خلق مي شود. زوج جديدي اين قاعده را مي پذيرند و يک ارزش جديد ديگر خلق مي کنند. زوج هاي جديد که به تدريج به اين رژيم حقوقي ازدواج مي پيوندند، ممکن است قواعد جديدي را بپذيرند و عملا رژيم حقوقي جديدي را به تدريج خلق کنند؛ مثل ازدواج سفيد؛ يعني عملا يک برساخته اجتماعي جديد به وجود مي آيد که منشا يک رژيم حقوقي مي شود؛ با همه تنبيه و تشويق هاي «حکومت جديد الکترونيکي» که ساخته خود آنهاست! به همين دلايل است که مي گوييم تعميم «بيت کوين» به ديگر حوزه هاي اجتماع، مي تواند دولت مدرن را از درون تهي کند و مرگ آن را برساند! «بيت کوين» يک رمز و يک ارزش برساخته فردي و «اجتماعي» است و منشا آن هم ناشناخته است؛ يک رژيم حقوقي جديد در امور پولي است و تحول اساسي در مفهوم حاکميت... . چنين روندي مي تواند به تدريج مفهوم ارزش گذاري به همه مفاهيم و مقولات را از دولت بازپس گيرد! 
رمز هاي جديد و ارزش هاي جديدي که منشا کاملا ناشناخته اي دارند، مي توانند عالم گير شده و جاي دولت مدرن را بگيرند. /روزنامه شرق

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
دریاچه ارومیه به لطف باران های اردیبهشتی نفس کشید
دریاچه ارومیه که سالیانی است با مرگ دست و پنجه نرم می کند به لطف بارش های خاص اردیبهشت امسال نفسی تازه یافته است البته اگر مسئولان بدانند که این شرایط نتیجه عملکرد آنها نیست شاید باعث شود که در برنامه های خود تجدید نظر کنند و فرصت به دست آمده برای احیای این دریاچه را از کف ندهند.
پربحث ترین