کد خبر: ۲۵۰۶۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۶
چنین اقدامی سه پیامد بسیار مهم و خطرناک برای ایران و آمریکا و حتی منطقه و جهان خواهد داشت.
ورود سپاه به فهرست تروریستی پیامدهای خطرناک خواهد داشت
در روزهای گذشته و همزمان با اعلام انتشار قریب الوقوع استراتژی جدید دولت آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران، گمانه زنی ها درباره احتمال قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی از سوی دولت آمریکا تقویت شده است. اما معنا و پیامدهای این اقدام احتمالی دولت دونالد ترامپ چه خواهد بود؟

به گزارش تجارت امروز، مازیار آقازاده با این مقدمه در «عصرایران» نوشت: این اقدام سه پیامد بسیار مهم و خطرناک برای ایران و آمریکا و حتی منطقه و جهان خواهد داشت:

۱- همانطور که اخیرا سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با هشدار نسبت به عواقب و پیامدهای قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی تاکید کرده، در چنین صورتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه را در حکم نیروهای تروریستی مشابه داعش تصور کرده و متناسب با آن برخورد خواهند کرد. فرمانده کل سپاه به آمریکا هشدار داده در صورت قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی، پایگاه‌های نظامی خود را به منطقه‌ای دورتر از شعاع ۲۰۰۰ کیلومتری بُرد موثر موشک‌های بالستیک ایران منتقل می‌کند. در صورت قرار گرفتن نام سپاه در لیست تروریستی آمریکا، به طور متقابل سپاه نیز این حق را خواهد داشت که ارتش آمریکا را یک سازمان تروریستی تصور کرده و متناسب با آن برخورد کند. به هر روی چنین سناریویی برای آینده ثبات و صلح منطقه بسیار خطرناک بوده و احتمال یک درگیری گسترده نظامی را به شدت بالا خواهد برد.

۲- به لحاظ اقتصادی فشارهای تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران به شدت افزایش خواهد یافت و بسیاری از شرکت‌های خارجی که در بخش‌های مهم اقتصادی ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند یا قصد سرمایه گذاری دارند، با ادعای آمریکایی‌ها در مظان همکاری با یک سازمان  تروریستی قرار خواهند گرفت و از این حیث موانع جدیدی برای اقتصاد ایران پس از گشایش نسبی برجام ایجاد خواهد شد.

از سوی دیگر سپاه یک نیروی نظامی رسمی و بسیار مهم در جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و قرار گرفتن چنین سازمان نظامی در لیست تروریستی دولت آمریکا بسیاری از عملکردهای اقتصادی، جابه‌جایی‌های مالی و خریدهای سازمانی و تسلیحاتی و دیگر مراودات این سازمان عظیم نظامی - اقتصادی در ایران را مختل خواهد کرد.

۳- اما پیامد مهم دیگر قرار گرفتن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی آمریکا، مسدود شدن راه‌های تعامل نیروهای نظامی ایران و آمریکا در منطقه و بالا رفتن احتمال رویارویی نظامی دو کشور در خلیج فارس خواهد بود. هم‌اینک ایالات متحده آمریکا حضور ناوگانی گسترده‌ای در پهنه خلیج فارس و دریای عمان دارد و در ماه‌های گذشته مدعی برخوردها و مواجهه‌های «خطرناک، غیر حرفه‌ای و غیر ایمن» شناورهای سپاه با ناوگان خود در خلیج فارس و تنگه هرمز بوده است. در صورت تروریستی قلمداد شدن سپاه از سوی آمریکا، نیروهای نظامی آمریکا در مواجهه‌های احتمالی با شناورهای سپاه در منطقه، این شناورها را نه شناورهای نظامی یک دولت دارای حاکمیت در منطقه، بلکه شناورهای یک سازمان تروریستی قلمداد خواهند کرد و متناسب با آن برخورد خواهند کرد. پرواضح است که در چنین شرایطی احتمال رویارویی‌های بی‌ملاحظه‌تر بسیار بالا خواهد رفت  و ممکن است در آن صورت به جای شلیک‌های اخطار،  اقدام به شلیک گلوله‌های واقعی به سمت شناورهای سپاه کند و در چنین صورتی کمترین احتمال، وقوع یک درگیری گسترده بین ناوگان‌های سپاه و آمریکا در خلیج فارس خواهد بود.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
کونگ فو کاران معبد شائولین
دهها نفر از شائولین کاران نوجوان و جوان معبد شائولین در کوه سونگ شان چین مهارت های رزمی خود را به نمایش گذاشتند.شائولین کونگ‌فو به گروه بزرگی از هنرهای رزمی چینی گفته می‌شود که خود را وارث حقیقی هنر رزمی تأسیس‌ شده در معبد شائولین معرفی می‌کنند.
پربحث ترین