کد خبر: ۲۵۱۰۸
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۶
یکی از دلایل آن می‌تواند کاهش نرخ سود بانکی و خروج سپرده‌های بانکی و خرید دلار از سوی مردم باشد.
چرا دلار به کانال ۴ هزار تومان رسید؟
به گزارش تجارت امروز؛ روز یکشنبه، شانزدهم مهرماه شاهد افزایش بهای دلار و عبور آن از مرز ۴هزار تومان بودیم که یکی‌از دلایل آن می‌تواند کاهش نرخ سود بانکی و خروج سپرده‌های بانکی و خرید دلار از سوی مردم باشد.

همه کارشناسان اقتصادی و سیاسی متفق‌القول برتک نرخی‌کردن ارز تأکید دارند و بر این باورند تخصیص بهینه منابع در اقتصاد با تک نرخی شدن ارز به نحو بهتری صورت می‌گیرد البته تأکید بر ارز تک نرخی‌ از ماه‌های اول دولت یازدهم و زمستان ۹۲ از سوی نوبخت معاون رئیس‌جمهور مطرح شد.

بر این اساس روز یکشنبه شانزدهم مهرماه شاهد افزایش بهای دلار و عبور آن از مرز ۴ هزار تومان بودیم، در این راستا عبادالله محمدولی، رییس انجمن صنفی‌کارفرمایان صنعت طلا و جواهر گفت: به نظر می‌رسد این اتفاق حرکتی باشد به سمت تک نرخی شدن ارز و مطمئنا با ساماندهی بازار ارز و شفاف‌سازی در این بازار، صادرکنندگان و تولیدکنندگان ما افق روشن‌تری پیش رو خواهند داشت.

وی با اشاره به علت رشد بهای دلار گفت: یکی از دلایل آن می‌تواند کاهش نرخ سود بانکی و خروج سپرده‌های بانکی و خرید دلار از سوی مردم باشد.

محمدولی خاطر نشان کرد: البته بحث‌های سیاسی و خط و نشان کشیدن‌های ترامپ و تنش‌های منطقه نیز‌ در افزایش نرخ دلار بی‌تاثیر نبوده اما شرایط کنونی دلار مانند چند سال پیش نیست و وضعیت به گونه‌ای شده که دیگر شاهد نوسان صد تا سیصد تومانی نرخ دلار در یک روز در بازار نیستیم.

همچنین احمد وفادار، رییس اسبق اتحادیه طلا و جواهر تهران در اینباره گفت: دلیل اصلی افزایش بهای دلار صحبت‌های اخیر ترامپ و واکنش برخی مقامات کشورمان به این سخنان است.

وفادار خاطر نشان کرد: البته نرخ‌هایی که این روزها اعلام می‌شود اغلب کاذب هستند.

وی ادامه داد: موضوع دیگری نیز وجود دارد و آن خروج نقدینگی از بانک‌ها و وضعیت بد مؤسسات مالی است که باعث اضطراب مشتریان شده است.

آنچه مسلم است این است که نرخ ارز باید با توجه به نرخ تورم داخلی و خارجی به صورت سالیانه  از تعدیل‌هایی برخوردار باشد و اصرار بر وجود نرخ های اسمی به بهانه‌هایی مانند صیانت از ارزش پول ملی و مانند آن دیگر اهمیتی ندارد و دولتمردان نیز بر آن تاکید دارند. /ایلنا
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
کونگ فو کاران معبد شائولین
دهها نفر از شائولین کاران نوجوان و جوان معبد شائولین در کوه سونگ شان چین مهارت های رزمی خود را به نمایش گذاشتند.شائولین کونگ‌فو به گروه بزرگی از هنرهای رزمی چینی گفته می‌شود که خود را وارث حقیقی هنر رزمی تأسیس‌ شده در معبد شائولین معرفی می‌کنند.
پربحث ترین