کد خبر: ۲۵۶۵۹
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۷
روز گذشته خبر درگذشت سرمایه گذار نام و نشان دار همدانی خبر ساز شد. علاقبندیان از جمله صاحبان سرمایه کلان در همدان به عنوان خطه پول ساز در کشور بود که سرمایه گذاری های بزرگی نیز در سطح کشور داشته است.
به گزارش تجارت امروز ، بیشتر این سرمایه گذاری ها اما علیرغم همدانی بودن علاقبندیان در استانهای دیگر کشور بوده و به عبارتی خیر آن به دیگر نقاط رسیده است.
در نگاه نخست این نظر مطرح می شود که اگر این سرمایه گذار فقید چنین ابزار مهمی را در دست داشته چرا در استان و منطقه خود منشا اثر نشده و عامل ثروت سازی و افزایش رشد اقتصادی همدان نشده است.
این نظر در شرایطی اهمیت طرح پیدا می کند که خروج سرمایه هنگفت علاقبندیان از همدان در زمانی بوده که استان نیاز مبرمی به سرمایه گذاری برای رفع محرومیت ها و رسیدن به استانهای رشد یافته در کنار خود داشته است.
پاسخ به این نظر را باید در رفتارهای جامعه شناختی و تاریخی استان پیجویی کرد. علاقبندیان فرزندی از دل این آب و خاک بوده که اتفاقا در عرصه های غیر انتفاعی و عام المنفعه نام درخشانی از خود در استان به جای گذاشته است. این نشان می دهد که بالندگی استان همواره یکی از دغدغه ها و آرمان های او بوده و حتی برخی کارهای اثر بخش وی هنوز برای عموم پنهان مانده است.
علاقبندیان حتی در سرمایه گذاری ها نیز منشا اثر بوده و سرمایه گذاری هزار میلیاردی وی به تنهایی نیمی از اهداف همایش بزرگ سرمایه گذاری در سال 93 را اختصاص به خود داده است.
علاقبندیان فرصتی که از دست رفت+عکس
اینکه چنین شخصیتی با این ویژگی و ابزارها چرا آنچنان که باید و شایسته بوده در استان همدان به کار گرفته نشده و از سرمایه های وی برای توسعه استان بهره نبرده نشده را باید در پس رفتارشناسی سیستمی و جامعه همدان شناخت.
رفتارهای جامعه همدان – اعم از مدیران و ذی نفوذان- در قبال صاحبان سرمایه- چه بومی و چه غیر بومی- از عارضه هایی رنج برده که تنگ نظری و نچسب بودن یکی از آنهاست. این عارضه های نام آشنا در سالهای گذشته بارها به عنوان یکی از عمده ترین دلایل رویگردانی و دلسردی سرمایه گذاران از همدان آورده شده است.
علاقبندیان به عنوان شخصیتی شناخته شده و صاحب سرمایه هر چند که خود نیز در این دلسردی بی تاثیر نبود اما عامل اصلی نوع برخوردها و واکنش هایی بوده که این مرد صاحب سرمایه همدانی به خود دیده بود.
رفتارهایی خلاف رویکرد اصولی که باید رها نکردن سرمایه گذاران و جذب حداکثری آنها باشد موجبات مهاجرت سرمایه علاقبندیان به خارج از استان را فراهم کرد که البته این به دوره اخیر حاکمیت دولت برگرفته از اعتدال باز نمی گردد. چه اینکه در دولت سابق مدیران اجرایی بیشترین تلاش را برای جذب سرمایه علاقبندیان داشتند و نام او را پای بزرگترین سرمایه گذاری  در استان نشاند هر چند که تا کنون بی نتیجه مانده است.
ماحصل بحث آنکه پرونده علاقبندیان ها در استان مختص به این سرمایه گذار نمی شود و همدان از دیرباز مملو از صاحبان سرمایه و ثروت بوده اما در بیشتر برهه با کوزه شکسته آب خورده و سودش به بلاد دیگر رسیده است.

منبع : همدان پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین