کد خبر: ۲۷۳۸۰
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
پرونده کاسپین، تعاونی های منحل شده ای است که قرار بود موسسه ای دیگر مسئولیت را قبول کند و کاسپین ایجاد شد. برخی افراد از هشت شرکت تعاونی منحل شده بازداشت هستند.
تعیین تکلیف ٩٨ درصد سپرده گذاران موسسات اعتباری /واکنش تند به تحرکات احمدی‌نژاد
به گزارش تجارت امروز؛ سخنگوی قوه قضاییه در واکنش به سخنان اخیر محمود احمدی نژاد رئیس دولت های نهم و دهم گفت: راجع به این فرد فقط یک مصاحبه را نگاه کردم که در آن دهها دروغ، گنده گویی و توهین به این و آن بیان شده است.

به گزارش تجارت امروز؛ حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز سه شنبه در صد و بیست و یکمین نشست خبری، درباره اظهارات محمود احمدی نژاد رییس دولت نهم و دهم علیه قوه قضاییه گفت: برخی افراد خود بزرگ بینی دارند و فکر می کنند هر چه می گویند حق مطلق است و نمی دانیم راجع به این افراد چه تعبیری باید داشت.

وی ادامه داد: راجع به این فرد فقط یک مصاحبه را نگاه کردم شاید اعتباری به آن نباشد که بخواهم وقت صرف کنم؛ این مصاحبه حدود ٤٠ دقیقه بود و در این زمان یا کمتر و بیشتر، دهها دروغ خلاف واقع، گنده گویی و توهین به این و آن بیان شده است.

سخنگوی دستگاه قضا با ذکر حکایتی، گفت: لاتی مدت ‌ها از چشم افتاده بود و از این رنج می‌ برد، روزی در یکی از میادین شهر آمد و شروع به فحش دادن کرد، برخی از مردم ایستادند و نگاه می کردند؛ همراهان حکیمی که از راه رد می شد، به او گفتند بایستیم تا ببینیم چه می‌گوید، حکیم پاسخ داد که این فرد همه این کارها را می‌ کند تا دیده شود، بیایید برویم.

محسنی اژه ای با ذکر چند نمونه ادامه داد: او (احمدی نژاد) می گوید در کل دنیا دادسرا، زندان ، پزشکی قانونی و ثبت در دولت است و باید پرسید آیا تو رفتی تحقیق کردی؟ بی پایه حرف زدن ایشان شهره عام و خاص است.

وی افزود: او در بخش دیگری از سخنانش آورده که البته اینها خلاف قانون اساسی به قوه قضاییه وصل شده است. شما که تحصیلات تان راه و ساختمان است اینها به مجلس رفته و تصویب و وضع شده و چگونه می توانید ادعا کنید خلاف فانون اساسی است و این حرف ها یعنی مجلس و شورای نگهبان بیخود کرده است.

محسنی اژه ای با قرائت بخش دیگری از اظهارات احمدی نژاد مبنی بر اینکه ٣٨ سال است از قوه قضاییه نقد نشده است، اضافه کرد: در همان مصاحبه مجری از او می پرسد از قوه قضاییه نقد شده است و او پاسخ می دهد بله اون موقعی که قوه قضاییه خوب بود نقد می شد.

وی افزود: ما همه نقدها را می پذیریم و چرا مسایل شخصی خود را مسایل عمومی و مملکتی قرار می دهد باید برای شعور مردم احترام قائل شویم؛ به او می گویند چرا قبلا انتقاد نکردی می گوید چون آن موقع خوب بود و باید پرسید حالا که از مجموعه شما چند نَفَر دادگاه دارند ، قوه قضاییه بد عمل می کند؟

محسنی اژه ای اضافه کرد: او می گوید امور زندان ها چه ربطی به قوه قضاییه دارد و اول انقلاب شورای انقلاب بدون توجه به مسایل حقوقی یک مصوبه ای داشت که همانطور مانده است و یعنی امور زندان ها به خاطر این مصوبه وصل سازمان زندانها است که باید بگویم سازمان زندانها در بهمن سال ٦٤ طبق مصوبه مجلس و تایید شورای نگهبان با این عنوان درآمد و قبل از آن یک شورای سرپرستی بود و مصوبه شورای انقلاب هم از جایگاه حقوقی بالایی برخوردار است و وزن آن کمتر از قانون نیست.

وی ادامه داد: می گوید خود قوه قضاییه می گوید ٩٠ درصد دادگاه غیرعلنی است که این هم دروغ است؛ زمانی قانون اجازه نمی داد مجموعه محتوای دادگاه علنی پخش شود و خودم بارها اعلام کردم که معتقدم غیر از موارد خاص، اگر دادگاه علنی برگزار و پخش شود، بازدارندگی دارد و منافع آن بیش از مضرات آن است.
به گفته محسنی اژه ای، موضوعاتی که ملی می شود و دادستان تشخیص دهد و مورد موافقت قوه قضاییه قرار بگیرد علنی پخش شود که دادگاه بابک زنجانی چنین بود. بسیاری از دادگاه ها علنی برگزار می شود اما همه دادگاه ها که مورد توجه همه نیست تا بروند در جلسه دادگاه شرکت کنند. 

وی اضافه کرد: اصل قانون اساسی سه چیز را استثنا کرده و یکی این است که خلاف نظم عمومی باشد نه اینکه خلاف امنیت ملی باشد و او که هشت سال رییس جمهور بوده و می گوید خلاف امنیت ملی دادگاه علنی برگزار نمی شود، یا ندیده این موضوع را یا نمی دانست.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه رییس دولت دهم در یک صفحه ١٢ دروغ و خلاف های متعدد بیان کرد، اضافه کرد: او می گوید ١٧ میلیون پرونده قوه قضاییه است که با احتساب دو طرف پرونده می شوند ٣٤ میلیون و آیا ٣٤ میلیون نفر متخلف هستند و تو بزنی تو سرشان؟ که باید بگویم تعداد پرونده ها ١٧ میلیون نیست و بارها عرض کردم ١٦ میلیون پرونده برای ١٦ میلیون نَفَر نیست و بلکه ١٦ میلیون نقطه ای است که در حال رسیدگی هستند ممکن است یک پرونده ١٠ بار مربوط به یک نَفَر باشد. پرونده ای کیفرخواست می خورد و به دادگاه می رود می شود ٢ پرونده و اگر دادگاه نقص گرفت و به دادسرا برگشت می شود سه پرونده و بعد از رفع نقص به دادگاه برگشت می خورد می شود ٤ پرونده و الی آخر. یا نمی فهمند و یا خود را به نفهمی می زنند ١٦ میلیون پرونده نه اینکه ١٦ میلیون ورودی پرونده باشد.بسیاری از پرونده ها، حقوقی است و تخلف و جرم نیست.

**حکمت صبر قوه قضاییه در آینده بر مردم روشن می شود
معاون اول قوه قضاییه گفت: بعضی ها می پرسند این مواردی که از سوی دولت دهم بیان شده دروغ ، نشر اکاذیب و بعضا افترا و توهین است البته نه صرفا به قوه قضاییه و اینکه چرا برخورد نمی شود، که باید بگویم حکمت صبر قوه قضاییه در آینده ای نه چندان دور برای شما روشن می شود.
وی افزود: او (احمدی نژاد) می گوید نزدیکان من ٨٠ میلیون هستند چون من خادم ملت هستم؛ در حالیکه برخی موارد مطرح شده جنبه عمومی دارد و مردم انتظار برخورد دارند و صبر ما حکمتی دارد که در آینده ای نه چندان دور روشن می شود.

**تشکیل ١٣٥ جلسه دادگاه مطبوعات در دو سال نخست ریاست آیت الله آملی لاریجانی بر قوه قضاییه 
معاون اول قوه قضاییه با نقل به مضمون از رییس دولت دهم گفت: او می گوید رییس قوه قضاییه با هیات منصفه مطبوعات مخالف است و تا دوسال بعد از آمدنش، دادگاه با حضور هیات منصفه تشکیل نشد، گفت: این هم دروغ و خلاف است. رییس قوه قضاییه سال ٨٨ آمد و از همان سال هم هیات منصفه بود و از مهر ٨٨ تا مهر ٩٠ جمعا ١٣٥ جلسه دادگاه مطبوعات با حضور هیات منصفه برگزار شد.
وی ادامه داد: رییس قوه قضاییه گفتند این هم نظر من و هم نظر شورای نگهبان است که قاضی ملزم نیست در هر صورت نظر هیات منصفه را بپذیرد و این موضوع خلاف است و مجلس هم این ایراد را اصلاح کرد.

** جلسه ای با ترکیب اعلام شده در دولت که سکه گرفتند، تشکیل نشد
سخنگوی قوه قضاییه درباره این اظهارات بقایی که در جلسه ای با حضور سردار جعفری ، سردار فیروزآبادی، حجت الاسلام طائب و غیره جلسه ای در دولت دهم تشکیل شده و به هر کدام پنج سکه داده شده است، گفت: جلسه ای با این ترکیب در دولت دهم تشکیل نشد ) البته در زمان احمدی نژاد در دولت نهم که بودم به مناسبت اعیاد ، واقعا سکه می داد ، نیم، یک و حتی سکه های دو ونیم هم می داد. اگر اینها را جمع کرده، شده پنج تا را نمی دانم و شاید درست باشد.

**٩٨ درصد سپرده گذاران موسسات اعتباری تعیین تکلیف می شوند
سخنگوی قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه به سپرده گذاران موسسه فرشتگان یا کاسپین تا سقف ٢٠٠ میلیون تومان و سپرده گذاران أفضل توس، وحدت و البرز ایرانیان تا ١٠٠ میلیون تومان پرداخت می شود، گفت: با این پرداخت ٩٨ درصد سپرده گذاران تعیین تکلیف می شوند.
وی اظهار کرد پرونده کاسپین، تعاونی های منحل شده ای است که قرار بود موسسه ای دیگر مسئولیت را قبول کند و کاسپین ایجاد شد. برخی افراد از هشت شرکت تعاونی منحل شده بازداشت هستند.
محسنی اژه ای با بیان اینکه این پرونده دو بخش تعقیب متهمان ، شناسایی اموال و رسیدگی در دادسرا و پیگیری با سه قوه دارد، گفت: با توجه به اموالی که تاکنون شناسایی شده و ارزیابی اموال و احتمال شناسایی اموال در آینده قرار شد خط اعتباری در اختیار سپرده گذاران قرار دهند تا سپرده گذاران به کل یا بخشی از سپرده هایشان برسند که رسیدن به کل سپرده فعلا ممکن نیست. افضل توس، وحدت و البرز ایرانیان فعلا تا ١٠٠ میلیون تومان به سپرده گذاران پرداخت شود.
معاون اول قوه قضاییه اضافه کرد: تعداد زیادی از این سپرده گذاران با این کار تعیین تکلیف می شوند که وضعیت ٩٨ درصد سپرده گذاران مشخص می شود نه ٩٨ سپرده.

** آزادی مشروط ١٠ هزار مددجو در هشت ماهه امسال
محسنی اژه ای با ابراز تاسف از افزایش کشفیات مواد مخدر ، اظهار کرد: کشفیات همچنان رو به افزایش است از اول سال تا پایان آبان بیش از ٢٢١ هزار کیلو مواد مخدر کشف شده است.
وی ادامه داد: از اول سال تا پایان آبان ، ١٠ هزار و ٩ نَفَر با آزادی مشروط و ١٠ هزار و ٧٤ نَفَر ، محکومیت کاهش پیدا کرد و ٣ هزار و ٤٠٠ نَفَر مشمول عفو آزاد شده اند .
معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: از طریق تلفن گویا تماس ها همچنان بالا است که برخی سئوال، برخی انتقاد و برخی هم پیشنهاد دارند که مجموع تماس ها رو به افزایش است. ١٣٦ هزار تماس از طریق تلفن گویا و وب در آبان امسال داشتیم که عمده تماس ها مربوط به مسایل خانواده بود.
محسنی اژه ای در پاسخ به سئوالی در باره دستگیری شهردار یا اعضای شورای شهر طالقان گفت: اگر منظور نظر آباد است، پرونده کیفرخواست خورده و به دادگاه رفته است.
محسنی اژه ای درباره آخرین وضعیت پرونده جهانگیری برادر معاون اول رییس جمهور نیز گفت: این فرد همچنان در بازداشت به سر می برد و پرونده او در مرحله دادسرایی در حال رسیدگی است. /ایرنا 
مطالب مرتبط
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۸
0
0
با سلام و سپاس

چند سوال ساده در بحث موسسه مالی مجاز کاسپین مطرح است که امیدواریم ان شاء الله معاون اول محترم قضاییه در نشست خبری بعدی خود پاسخ به آنها را هم مطمح نظر قرار دهند:
1) چرا در تعارض با قانون، سایت بانک مرکزی نام کاسپین را در حالیکه صدها شعبه فعال در کشور داشت، به عنوان مجاز اعلام کرد و بعد از دو سال انکار کرد؟
2) چرا در تعارض با قانون، رسیدگی به اتهامات بانک مرکزی در وارد آوردن خسارت به مردم طی اعمال ماده 236 اینقدر به کندی پیش می رود و به جای دادگاه به دادسرا ارسال شده است؟
3) چرا در تعارض با قانون، طرح سوال از رییس جمهور در مجلس معلق شده است؟ آیا امکان ورود مدعی العموم به این نقض قانون وجود دارد؟
4) چرا در تعارض با قانون، قرارداد سپرده را برای سود مبنا قرار نداده اند و سود را از شهریور 94 به بعد حذف کرده اند؟
5) چرا در تعارض با قانون، مبالغ بالای 200 را هم به همان نسبت پرداختی پایین 200 ، بازپرداخت نمی کنند؟
6) چرا برابر گزارش حسابرسی فهرست کسانی را که از کاسپین یا فرشتگان تسهیلات کلان بدون وثیقه گرفته اند اعلام نمی کنند؟
7) چرا بانک مرکزی به موسسات ورشکسته مجوز داده تا مردم به اتکای این مجوز سپرده گذاری کنند؟
8) چرا بانک مرکزی گزارش حسابرسی این موسسات را مبنی بر نرمال بودن وضعیتشان برای پذیره نویسی و صدور مجوز، تایید کرده و در سایت کدال قرار داده؟
9) کسی که مثلا در فروردین 95 در سایت بانک مرکزی، نام کاسپین را مجاز دیده است، بعد در شعبه ای با تابلوی کاسپین سپرده گذاری، در دستگاه پوز بانکی با رسید کاسپین پول پرداخت و دفترچه کاسپین را دریافت نموده است، چرا باید سودشان صفر محاسبه شود؟ آیا این عادلانه است؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین