کد خبر: ۲۷۸۵۸
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۶
با مصوبه شورای عالی بیمه و از اول دی ماه به اجرا در می‌آید.
حذف  پوشش بیمه داروهای پر مصرف
به گزارش تجارت امروز؛ شورای عالی بیمه در تازه‌ترین مصوبه خود، پوشش بیمه‌ای داروهایی را که امکان دریافت بدون نسخه نیز دارند، حذف کرد. این مصوبه در راستای تقویت منابع صندوق‌های بیمه‌ای، بعد‌ از تصویب در شورای عالی بیمه، از سوی دولت ابلاغ شده است و آن‌طور که رئیس‌ سازمان غذا و دارو خبر داده حذف پوشش بیمه‌ای داروهای OTC از اول دی‌ماه سال‌جاری اجرا می‌شود. داروهای «او‌تی‌سی» یا بدون نسخه داروهای ساده و معمولی هستند که مردم می‌توانند این داروها را بدون تجویز پزشک و ارائه نسخه از داروخانه‌ها تهیه کنند.

بنا به اعلام وزارت بهداشت، کل اعتبار بیمه‌ای داروهای بدون نسخه حدود 140 میلیارد تومان است که گفته می‌شود زین‌ پس این اعتبار برای حمایت بیشتر از داروهای بیماران صعب‌العلاج تخصیص داده خواهد شد. خبر حذف پوشش بیمه‌ای داروهای OTC کمتر از یک ماه پیش از سوی سخنگوی وزارت بهداشت اعلام شد. ایرج حریرچی حدود دو هفته پیش در نشست خبری با خبرنگاران گفته بود، به‌دنبال افزایش بدهی سازمان‌های بیمه‌گری شرکت‌های دارویی قرار است داروهای بدون نسخه از فهرست بیمه‌ها حذف شوند. شورای عالی بیمه در حالی این مصوبه را تصویب کرده که هزینه‌های طرح تحول نظام سلامت به‌طور کامل در اختیار وزارت بهداشت قرار نگرفته است به‌این مفهوم که از یکسو سازمان‌های بیمه‌گر همچنان 130 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار هستند و از سوی دیگر همین سازمان‌ها 2600 میلیارد تومان باید بابت بدهی‌‌هایشان به وزارت بهداشت و شرکت‌های دارویی پرداخت کنند. به‌دنبال آزادسازی قیمت داروهای پر مصرف OTC و پرداخت از جیب مردم، قرار است از افزایش این بدهی‌ها جلوگیری به‌عمل آمده و منابع بیمه‌ای تقویت شوند.
دکتر غلامرضا اصغری بدون اینکه اشاره‌ای به تعداد و نام داروهایی که قرار است به‌صورت آزاد به فروش برسند داشته باشد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا خبر مصوبه شورای عالی بیمه برای حذف داروهای بدون نسخه از فهرست داروهای تحت پوشش بیمه را تأیید کرد و گفت: این مصوبه خوبی است که براساس آن داروهای معمولی (OTC) مثل سرماخوردگی و استامینوفن از پوشش بیمه‌ای حذف می‌شوند و اعتبار پوشش بیمه‌ای این دارو‌ها برای داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج هزینه می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو البته به این نکته هم تأکید کرد که یارانه داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج همچنان به‌ قوت خود باقی است و هیچ مشکلی در این رابطه ایجاد نخواهد شد. به‌عبارتی دولت همچنان یارانه 1600 میلیارد تومان داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج را طبق روال در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌دهد. آخرین گزارش‌های رسیده از وزارت بهداشت بابت پرداخت بدهی‌ سازمان‌های بیمه‌گر به حوزه سلامت نشان می‌دهد هم اینک با پرداخت حدود 700 میلیارد تومان از سوی سازمان بیمه سلامت و سازمان تأمین اجتماعی بدهی‌های داروخانه‌های خصوصی تا اردیبهشت 96 و هزینه‌های بیمارستان‌های دانشگاهی تا آذر 95 پرداخت شده است.

نیم نگاه
داروهای فاقد پوشش بیمه
دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به اینکه آیا داروهای آنتی بیوتیک نیز از تحت‌پوشش بیمه‌ای حذف شدند به «ایران» گفت: توجه داشته باشید به هیچ وجه داروهای آنتی بیوتیک که گاهی بدون نسخه از سوی داروخانه‌ها به فروش می‌رسد از تحت پوشش بیمه حذف نشده‌اند بلکه در این فهرست برخی انواع آنتی‌هیستامین‌ها مانند کلوفنیل‌امین و قرص‌های سرماخوردگی معمولی بزرگسالان، مسکن‌های ضعیف و خفیف که کاربرد کاهنده درد دارند و روی جعبه این داروها با خط درشت OTC نوشته شده از فهرست بیمه‌ها حذف شده‌اند. دکتر جهانپور به این نکته هم تأکید کرد که داروهای «او‌تی‌سی» همچنان با پوشش بیمه برای کودکان زیر ١٢سال تجویز می‌شود و این مصوبه تنها متوجه بیماران بالای سنین نوجوانی و بزرگسالی است. او افزود: با تو جه به اینکه این داروها ارزان‌ترین داروها هستند شرکت‌های دارویی می‌توانند مبادلات نقد انجام دهند و مصوبه مورد رضایت نسبی داروخانه داران است. به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو در اغلب کشورهای دنیا داروهای پرمصرف و بدون نسخه تحت پوشش بیمه‌ها نیستند./ روزنامه ایران
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین