کد خبر: ۲۹۷۰۲
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۸
بدون تردید آنچه برای هاشمی مهم بود انقلاب و ارزش ها و آرمان های آن بود که زندگی را برای آنها گذاشت و برای حفظ و پایداری نظام از هیچ تلاشی دریغ نکرد.
هاشمی تا همیشه می ماند
به گزارش تجارت امروز؛ سلام خبر نوشت:

درست یک سال پیش در چنین روزی خبر ارتحال یار دیرین امام(ره) و رهبری، حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رسانه ای شد . خبری که همه اقشار جامعه را متاثر کرد 19 دیماه سال 1396 رد پای غم انگیزی را در تقویم به جا گذاشت که تا همیشه در خاطره ها خواهد ماند . این اتفاق تلخ از مهمترین و در عین حال غم انگیز ترین رخدادها و تحولات سیاسی در انقلاب اسلامی پس از رحلت امام خمینی(ره) است که ملت بزرگ ایران شاهد آن بوده اند.

بدون تردید هاشمی از شخصیت‌های بسیار مؤثر در انقلاب اسلامی بود که از آغازین روزهای نهضت، صمیمانه به یاری امام (ره) شتافت و در راه پیروزی و به ثمر رسیدن انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی سختی‌ها و رنج‌های فراوانی را تحمل کرد. 
همراهی عاشقانه و بی وقفه با امام خمینی(ره) در دوران مبارزه با رژیم پهلوی که زندان‌های مکرر و شکنجه‌های طاقت‌فرسا نیز باعث نشد لحظه ای از آن دست بردارد، به خوبی نشانگر نقش کلیدی هاشمی در پیروزی انقلاب اسلامی است.
این نقش آفرینی و حضور پس از انقلاب نیز ادامه یافت و در ابعاد مختلف خود را نشان داد. از جمله تلاش فراوان برای استقرار و تثبیت نظام تا فرماندهی جنگ در دوران دفاع مقدس و بر عهده گرفتن مسئولیت های مهم و کلیدی که هاشمی با تمام وجود برای انجام  آنها تلاش کرد.
روحیه بالای انقلابی و در عین حال برخورداری از ویژگی ها و شاخص های مدیریتی باعث شده بود تا هاشمی همواره در بطن و متن تحولات دیده شود و حضور او در عرصه های مختلف کاملا محسوس باشد.
او در عرصه سیاست یک بازیگر بسیار مهم و موثر بود و حضور مستمر و اثربخشی داشت. این حضور دائمی‌ و اثرگذاری مداوم ، از هاشمی شخصیت کم‌نظیری ساخته بود. به طوری که  بسیاری از کارشناسان و مردم او را به مرد پیچیده حوزه سیاست می‌شناختند.
مشی سیاسی معتدل در عین حفظ روحیه انقلابی هاشمی نه تنها در  فضای سیاسی داخل بازخوردها و آثار خاص خود را داشت و در دوره های مختلف باعث تحولاتی در فضای سیاسی شده بود، بلکه حتی در عرصه جهانی و یه ویژه نزد تئوری پردازان و تحلیلگران سیاسی زبانزد بود.
در دوره های مختلف شاهد بودیم که جریان های سیاسی مختلف در مواجهه با این چهره سیاسی توانمند دچار فراز و فرودهایی بودند؛ به نحوی که گاه او را ستایش و گاه نقدهای تندی نسبت به او داشتند. بگذریم از اینکه هاشمی همواره از ناحیه افراطیون آماج حملات همراه با تهمت ها و افتراهایی نیز بود.
نکته قابل تامل اینکه سیر تطور و تحول در اندیشه هاشمی که از ویژگی های بارز چهرهای برجسته علمی و سیاسیون است و از جمله نقاط قوت آنها به شمار می رود، باعث شده بود تا در نگاه های سطحی از آن به تغییر هاشمی تعبیر شود. در حالی که هاشمی همان هاشمی بود و به این معنا تغییر نکرده بود.
در عرصه بین المللی اما افکار عمومی با شخصیتی مواجه بودند که در عین انقلابی گری و داشتن روحیه انقلابی، از مشی اعتدالی و متعادلی برخوردار بود و همین باعث شده بود که نه تنها تحلیلگران او را در زمره شخثصیت های منحصر به فرد سیاسی قرار دهند، بلکه هاشمی با این ویژگی ها و مشی سیاسی که در مکتب امام راحل(ره) آموخته بود، به دنیا نشان داد که می توان با حفظ روحیه انقلابی و پایبندی به ارزش های انقلاب سیاست های تعاملی  را پیش برد. 
مواجهه هاشمی با تحولات و ایده ها و طرح های اثربخش و کارساز او که گاه به راه حل های مهمی در چالش های مهم سیاسی می انجامید، از او به عنوان یک پشتوانه محکم برای نظام و رهبری ساخته بود.
بدون تردید آنچه برای هاشمی مهم بود انقلاب و ارزش ها و آرمان های آن بود که زندگی را برای آنها گذاشت و برای حفظ و پایداری نظام از هیچ تلاشی دریغ  نکرد.
او در این راه چه سختی ها که تحمل نکرد. این سختی ها نه فقط پیش از انقلاب و در شکنجه‌گاه‌های طاغوت، بلکه حتی پس از انقلاب نیز بود و هاشمی از همان آغاز مورد حمله افراطیون قرار گرفت. اما صبر مثال زدنی و شجاعت کم نظیر او باعث شد تا این یار نزدیک امام(ره) هیچگاه از پای ننشیند و در مسیر انقلاب پایداری نماید.
در میان این ویژگی ها، مردم داری و با مردم بودن اما در او بسیار دیدنی بود. هاشمی بارها و بارها صادقانه و برای انقلاب و نظام خود را در معرض انتخاب مردم قرار داد. بعلاوه در تمام فراز و فرودها و تحولاتی که رقم خورد، توجه به حقوق ملت برای او یک اصل بود.
اینک یک سال از رحلت جانسوز این شخصیت بزرگ می گذرد و جای خالی او در جامعه کاملا محسوس است. اما یاد، نام و اندیشه بلند او برای همیشه در دل ها و ذهن ها باقی می ماند و ملت ایران هیچگاه این مرد بزرگ را فراموش نخواهند کرد.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: