کد خبر: ۲۹۹۹۲
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۷
حریق آنقدر شعله کشید که همه طول سانچی را در آغوش گرفت و در نهایت موجب غرق شدن کامل آن شد.
سانچی؛ نادرترین و مرگبارترین حادثه دریایی
به گزارش تجارت امروز؛ سلام خبر نوشت: از صبح امروز سرنوشت دریانوردان سانچی وارد فاز دیگری شد. حوالی صبح خبری کوتاه منتشر شد که دل خانواده‌ها و همکاران دریانوردان سانچی که هنوز کورسوی امیدی برای بازگشت آن‌ها داشتند، را بازهم خالی کرد: انفجاری دیگر در سانچی؛ شعله‌ها بازهم زبانه کشیدند.

اعلام این خبر از سوی «محمد راستاد» مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، خانواده‌های منتظر دریانوردان را که نُه روز تمام در انتظار و نگرانی به سر برده بودند، در اندوهی عمیق فروبرد.
به‌نظر می‌رسد توقف عملیات خنک‌سازی و مهار آتش در شب گذشته موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق‌شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.

نفتکش ایرانی پس از حدود 8 روز سوختن به‌روی آب، ساعاتی  پیش به‌طور کامل در آبهای چین غرق شد.
عملیات مهار آتش این نفتکش که از چند ساعت پس از وقوع حادثه آغاز شده بود، طی روزهای اخیر بارها از سوی آتشخوارهای چینی متوقف شد و تیم عملیاتی چین به‌بهانه‌های مختلف اعم از احتمال بروز انفجار جدید و انتشار گازهای سمی، از نزدیک شدن به نفتکش برای مهار کامل آتش آن جلوگیری کرده‌اند.

شرکت ملی نفتکش ایران طی روزهای اخیر و در حالی که 3 روز از بروز این حادثه می‌گذشت با یک شرکت ژاپنی به‌منظور همکاری در مهار آتش نفتکش ایرانی به توافق رسید و تجهیزات این شرکت 5 روز پس از بروز حادثه به محل رسید اما همکاری ژاپنی‌ها هم تحت لوای مدیریت عملیات چینی‌ها به نتیجه نرسید و در نهایت شب گذشته چینی‌ها دستور توقف عملیات خنک‌سازی سطح نفتکش را که برای جلوگیری از تسرّی آتش انجام می‌شد صادر کردند.

دلیل توقف خنک‌سازی کشتی نفتکش، بدی آب‌وهوا و وزش باد عنوان شد اما به‌نظر می‌رسد همین توقف عملیات، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.

حادثه برای کشتی نفتکش «دریم ۲»

حادثه همواره در کمین کشتی‌ها و البته نفت‌کش‌هاست. گرچه امروز نفت‌کش‌ها با رعایت تمام موارد ایمنی امکان حادثه را به حداقل رسانده‌اند اما تصادم یا انفجار اتفاقی است که حوزه کشتیرانی آن را کم‌وبیش تجربه کرده است. ازجمله حادثه‌‌ای که برای یکی از این کشتی‌ها در تنگه مالاکا واقع در کشور سنگاپور که یکی از مهم‌ترین گلوگاه‌های نفتی جهان است، رخ داد و البته این حادثه هیچ تلفاتی نداشت.

در این حادثه که در مرداد ماه سال گذشته رخ داد، کشتی نفتکش «دریم ۲» متعلق به شرکت «ان. آی. تی. سی» بزرگترین شرکت مدیریت نفتکش‌های ایران و کشتی کانتینربر «ام. اس. سی الکسندرا» متعلق به مجموعه «ام. اس. سی» سوئیس (دومین مجموعه بزرگ کشتی‌های کانتینر بَر در جهان) در تنگه سنگاپور با هم برخورد کردند. همان زمان، هیات بنادر سنگاپور و مجموعه "ام. اس. سی" اعلام کردند که در نتیجه این برخورد چند کانتینر در دریا و یک کانتینر در داخل کشتی دریم ۲ افتادند. هیات سنگاپوری اعلام کرد که کشتی نفتکش "دریم ۲" در نتیجه این برخورد خسارت‌هایی در بخش پیشانی خود متحمل شده است.

سانچی؛ مرگبارترین حادثه‌ تا امروز

حوادث قبلی هیچکدام به بزرگی حادثه سانچی نبودند؛ حادثه انفجار سانچی، مرگبارترین حادثه‌ای بود که تاکنون برای دریانوردان نفت‌کش‌های تجاری ایران رخ داده‌است. اما بدون در نظر گرفتن این حوادث مرگبار و اتفاقی که در روزهای اخیر رخ داده‌است، دریانوردی همواره مقرون با خطر و حادثه است؛ ماهها دور از خانه و خانواده به‌سر بردن و کار روی عرشه کشتی‌های تجاری و یا نفت‌کش، دشواری‌های خاص خود را دارد.

در کشور ما؛ در مجموع ۳ هزار کارگر دریانورد در مشاغل مختلف همچون کاپیتان، افسر، مهندس، ملوان، سرملونان، تعمیرکار، روغن‌کار سرآشپز، مهماندار بر روی کشتی‌های نفت‌کش تجاری کار می‌کنند. ترکیب عموم کشتی‌ها به این شکل است که در هر کشتی تجاری به‌طور میانگین ۲۰ الی ۳۰ نفر مشغول خدمت هستند که به بخش‌های کادر عرشه، کادر موتورخانه، نیروهای مشغول در بخش آشپزخانه و کادر نظافت تقسیم می‌شوند. همه این کارگران بدون درنظر گرفتن گستره‌ی متنوع شغلی، در سختی‌ها و خطرات کار شریک هستند.

قاعدتا با پیش آمدن حوادث این چنینی، کارگران دریانورد هر روز بیشتر نگران ایمنی خود می‌شوند؛ هرچند به اذعان دریانوردان شرکت ملی نفت‌کش، نفت‌کش‌هایی که به کار گرفته شده‌اند، تقریبا مدرن و ایمن هستند و با استاندارهای جهانی کشتی‌های نفت‌کش‌ مطابقت دارند.

در ویدیو هی متعددی که پخش شد می شنویم ؛ دریانوردانی که روی کشتی‌های نفت‌کش کار می‌کنند، در ارتباط با ماهیت شغلی خود می‌گویند: انگار روی بمب زندگی می‌کنیم و قاعدتا باید شغل ما در ردیف مشاغل سخت و زیان‌آور قرار گیرد؛ با این حال به نظر نمی‌رسد تاکنون در این زمینه کاری انجام شده باشد؛ گرچه این کارگران دریانورد یک تشکل صنفیِ قانونی دارند، اما بازهم مطالبه سخت و زیان‌آور محسوب شدن شغلشان هنوز برآورده نشده‌است.

انجمن صنفی کارگری دریانوردان تجاری ایران، نهادی کارگری صنفی است که در سال ۱۳۸۵ طبق قوانین جاری کشور در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ثبت رسید و در سال ۲۰۱۲ میلادی با اخذ تاییدیه فدارسیون جهانی کارگران حمل و نقل (ITF) به عنوان نماینده این فدراسیون در ایران، نسبت به عقد پیمان جمعی (مطابق با استانداردهای بین‌المللی معیشتی دریانوردان روی شناورهای تجاری و براساس قوانین جاری کشور) با شرکت‌های کشتیرانی و تامین نیرو در ایران و نظارت بر حُسن اجرای مفاد پیمان اقدام نمود. اما علیرغم متشکل شدن، دریانوردان هنوز نمی‌توانند از مزایای بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند.

در سانچی چند نفر غرق شدند ؟

از ۳۲ پرسنلی که در این حادثه مفقود شدند، ۳۰ ایرانی و دو بنگلادشی، تنها پیکر سه پرسنل پیدا و برای تشخیص هویت به شانگهای منتقل شد. البته عملیات تشخیص هویت هنوز انجام نشده است. پیکر یکی از پرسنل داخل دریا و پیکر دو پرسنل دیگر در جریان جست و جوی نیم ساعته تیم چینی به همراه جعبه سیاه کشتی پیدا شد.

جعبه سیاه این کشتی  برای بازخوانی فعلا به بندر شانگهای چین منتقل شده است. البته جعبه سیاه سانچی با توجه به قوانین ثبت شده در کنوانسیون‌های بین‌المللی مبنی بر اینکه جعبه سیاه موجود در کشتی‌ها و شناورهای موجود در فضای بین‌المللی به کشوری که کشتی در آن به طور رسمی ثبت شده تحویل داده شود، با  توجه به اینکه شناور مذکور در یکی از بنادر پاناما به ثبت رسیده است باید به این کشور تحویل داده شود.البته مسئولان پاناما طبق قوانین موظفند که اطلاعات ثبت شده در این جعبه را به طور کامل به ایران ارائه کنند و در این زمینه تردیدی وجود ندارد.این احتمال وجود دارد که این جعبه در شانگهای بازخوانی شود.

با اینکه عملیات اطفای حریق سانچی با حضور تیم های ژاپنی و چینی در سه الی چهار روز اخیر تسریع شده بود اما شدت آتش با جرقه ای روی سطح کشتی بیشتر می شد و به درجه ای رسید که با اینکه ۱۲ تکاور ایرانی برای تجسس مفقودین به منطقه اطفای حریق اعزام شده بودند هرگز نتوانستند وارد آن شوند. آخرین اخبار و تصاویر حاکی از آن بود که آتش همه طول سانچی را در بر گرفته و باعث غرق شدن تدریجی آن شد.

در این حادثه آنچه از همه دردناک تر است دستیابی به تنها سه جسد از 32 خدمه غرق شده است و هنوز از سرنوشت اجساد تمامی 32 خدمه این نفتکش خبری نیست.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک و صفحه نخست روزنامه‌ها 23 بهمن
روزنامه کیهان با عنوان مهم‌ترین پیام راهپیمایی دیروز نوشت: «به‌هم ریختگی جبهه دشمن» و اثبات این ادعا که محاسبات آن‌ها گاهی، چقدر «پرت» است، یکی دیگر از برکات چهلمین سالگی انقلاب اسلامی ایران بود.
پربحث ترین