کد خبر: ۳۱۴۹۴
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷
۱۷ بهمن ماه سال جاری بانک مرکزی نسبت به پیش‌فروش سکه از کانال بانک ملی اقدام کرد. در چهار روز گذشته از برگزاری این پیش فروش متقاضیان حدود ۳۶ هزار قطعه پیش خرید کرده‌اند.
پیش‌فروش ۳۶ هزار سکه
در ادامه اجرای طرح پیش فروش سکه، آخرین آمار حاکی از پیش فروش حدود ۳۶ هزار قطعه در چهار روز نخست است.

 به گزارش تجارت امروز، از ۱۷ بهمن ماه سال جاری بانک مرکزی نسبت به پیش‌فروش سکه از کانال بانک ملی اقدام کرد. در چهار روز گذشته از برگزاری این پیش فروش متقاضیان حدود ۳۶ هزار قطعه پیش خرید کرده‌اند.

جزئیات فروش از این حکایت دارد که در روز پیش‌فروش اول- سه‌شنبه‌ هفته گذشته- حدود ۱۲ هزار و ۲۰۰ قطعه سکه تمام بهار آزادی در ۶۱۸ درخواست به صورت قطعی پیش فروش شد. در دومین روز نیز درخواست پیش خرید ۱۴ هزار و ۱۰۶ قطعه سکه در قالب ۹۹۷ فقره سند ثبت شد. در  روز سوم شعب بانک ملی بیش از ۸۰۰۰ قطعه سکه پیش‌فروش کردند و در مجموع تا امروز تا حدود ۳۶ هزار قطعه رسیده است.

 با توجه به مبلغ یک میلیونی که در پیش فروش بابت هر قطعه دریافت می‌شود تاکنون حدود ۳۶ میلیارد تومان از دست مردم خارج و جذب شبکه بانکی شده است.

برای پیش فروش سکه پایانی اعلام نشده است و متقاضیان می‌توانند در روزهای کاری به بیش از ۳۰۰ شعبه بانک ملی مراجعه کرده و با ارائه کارت ملی نسبت به پیش خرید اقدام کنند. فروش سکه فقط برای قطعه تمام بهار انجام می‌شود و در ابتدا به ازای هر قطعه یک میلیون تومان دریافت و مانده در زمان سر رسید تسویه می‌شود، فروش با قیمت قطعی نیست. برای تحویل شش‌ ماهه، چهار درصد و برای سکه‌های تحویلی در سررسید یک‌ساله، ۹ درصد تخفیف از قیمت روز تحویل در نظر گرفته شده است. پیش‌بینی بانک مرکزی بر این است که در زمان تسویه تا ۱۵ درصد و حتی بیشتر برای خریدار سکه بازده وجود داشته باشد.

در جریان پیش فروش سکه، حراج آن نیز به روال حدود دو ماه گذشته سه روز در هفته در بانک کارگشایی انجام می‌شود. بانک مرکزی دلیل برگزاری حراج را اقدام برای تعدیل قیمت و خالی کردن حباب سکه در کنار حراج می‌داند. با توجه به اینکه حراج محدود به تهران بود و در شهرستان‌ها امکان آن وجود نداشت بانک مرکزی اعلام کرد که پیش فروش را نیز به طور سراسری در دستور کار قرار داده است.

سکه تمام بهار آزادی در بازار امروز تا یک میلیون و ۵۲۵ هزار تومان فروش رفته است. بانک مرکزی معتقد است اگر حراج و پیش فروش انجام نمی‌شد به طور حتم اکنون قیمت سکه در بازار بیش از ارقام فعلی بود. /ایسنا
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک و صفحه نخست روزنامه‌ها 23 بهمن
روزنامه کیهان با عنوان مهم‌ترین پیام راهپیمایی دیروز نوشت: «به‌هم ریختگی جبهه دشمن» و اثبات این ادعا که محاسبات آن‌ها گاهی، چقدر «پرت» است، یکی دیگر از برکات چهلمین سالگی انقلاب اسلامی ایران بود.
پربحث ترین