کد خبر: ۳۲۶۲۴
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۷
در صنعت مواردی مشاهده می‌شود که حتی تشک‌های دسته دوم را از مصرف کنندگان عمده و خرد اعم از بیمارستانی و یا غیره خریداری کرده با تغییرات کمی نظیر تعویض روکش و پارچه به عنوان محصول تازه و نو به مردم ارائه می‌دهند که این اتفاق جدای از ضررهای صنفی می‌تواند سلامت جامعه را نیز تهدید کند.


به گزارش تجارت امروز، به نقل از تلنگر، مهندس احمد قیصری‌نیا رئیس هیئت مدیره شرکت تشک رویا گفت:
شرکت تشک رویا از سال1362 در کارخانه ای در استان قم ، با تعداد محدودی کارگر شروع به کار کرد. با تلاشها و زحمتهای شبانه روزی پرنسل فهیم و زحمتکش این مجموعه و حمایتهای سهامداران امروز با بیش از 350 نفر پرسنل مستقیم و به‌همچنین ایجاد فضای کسب و کار به صورت غیر مستقیم سهم معقولی در اشتغالزایی در شهر قم و البته سراسر میهن اسلامیمان داشتیم.

در زمانی که ایده تشکیل شرکت تشک رویا ایجاد شد، بازار صنعت تشک در کشور به نوعی انحصاری بود و فقط یک مجموعه در این صنعت فعالیت داشت. شرکت تشک رویا با ایده ایجاد بازار رقابتی و تولید محصول با کیفیت وارد عرصه رقابت در این صنعت شد.

در چند سال اخیر نیز شرکتهایی به حوزه رقابت در این صنعت وارد شدند.

شرایط اقتصادی کشور در سالهای جنگ و شروع کار مجموعه

در سالهای جنگ تحمیلی به رغم بحرانهایی که به واسطه هجوم ناجوانمردانه عراق به ایران وجود داشت، شرایط اقتصادی مردم و کشور قابل قبول بود و زندگی عادی جریان داشت و می‌شود گفت که اوضاع خوب بود ، کارخانجات در حال کار بودند و بازار به روند طبیعی کار خود مشغول بود.

فضای اقتصادی امروز ایران 
فضای اقتصادی فعلی کشور از نگاه یک تولید کننده مطلوب نیست . از مشکلات فعلی کشور کم بودن و یا عدم نظارت بر تولیدات و کیفیت محصولات است. می‌شود به جرات گفت تولیدات زیر پله‌ای و یا به طور کلی فاقد مجوزهای کافی ضمن آسیب به بازار اعتماد مردم به تولید کنندگان واقعی را نیز از بین می‌برد.

وی افزود اتفاقی که باعث نگرانی صنعت تشک می باشد . ورود تشک‌های با بی نام و نشان و مجهول با علائم تجاری غیر معتبر به بازار است که ضمن خراب کردن بازار با جان و مال و سلامت مردم بازی می کنند!

این مجموعه ها هم تشکهای بی کیفیت تولید می کنند و هم موارد بهداشتی را رعایت نمی کنند و الان به دلیل همین ایجاد آشفتگی شرایط بازار این صنعت بهم ریخته است.

در همین صنعت مواردی مشاهده شده که حتی تشک‌های دسته دوم را از مصرف کنندگان عمده و خرد اعم از بیمارستانی و یا غیره خریداری کرده با تغییرات کمی نظیر تعویض روکش و پارچه به عنوان محصول تازه و نو به مردم ارائه می‌دهند که این اتفاق جدای از ضررهای صنفی می‌تواند سلامت جامعه را نیز تهدید کند.
ضمن همه اینها به دلیل نبود ساز و کار قانونی از جمله مالیات ، بیمه و استاندارد لازم و هزینه‌های پرسنلی عملا بدون انجام هزینه‌هایی که به شرکتهای تولید کننده تحمیل می‌شود ، به سود غیر منطقی و سرشاری دست پیدا می‌کنند.
قیصری با اشاره به عدم توجیه واردات تشک خواب به دلیل هزینه‌ها و حجیم بودن این کالا گفت: موارد کمی وجود دارد که شاهد واردات تشک خواب باشیم . متاسفانه بیشتر تشک‌های موجود در بازار که به اسم کالای خارجی با قیمت‌های نجومی عرضه می‌شود، در حقیقت تولیدات داخلی است که فرقی با تولیدات شرکتهای معتبر در این صنعت ندارد و تنها فرق آن استفاده از پارچه‌های خارجی است که ضمن از بین بردن اشغال داخلی صدمه جدی به اعتماد مردم و البته صنعت تولید تشک خواب زده است.

وی با اشاره به مکفی نبودن قوانین و مقررات حاکم بر تجارت و عدم اجرای دقیق قوانین موجود با اشاره به این مورد که شرکتها و سایتهاای اقدام به جعل عنوان نموده‌اند و از نام تجاری و علامت تجاری این شرکت، سوء استفاده نموده اند بیان داشت: برای مقابله با این معضل این مجموعه اقدام به ایجاد سیستم یکپارچه خرید آنلاین نموده است و در اقدامی قضایی دست به شکایت از سایتها و شرکتهای متقلب زده است. 
وی ضمن تشکر از تلاشهای ارگانهای ذی‌ربط برای جلوگیری از این اتفاقات، این تلاشها را کافی ندانست و گفت: امکان برخورد با سایتهایی از این دست که به راحتی وارد کار می‌شوند وجود دارد اما مراجعی که باید اقدام به پیشگیری و اعلام جرم نسبت به این تخلفات کنند با عدم توجه کافی نسبت به خطری که سلامت مردم را تهدید می‌کند اقدام موثری در این زمینه انجام نمی‌دهند. ضمن اینکه نظارت کافی بر فروش اقلام ضایعاتی در این حوزه وجود ندارد.
رقابت در سطج جهانی
قیصری افزود ما در رقابت با کشورهای صاحب صنعت از نظر علمی ، فنی و سخت افزاری چیزی کم نداریم و آمادگی کامل جهت رقابت در بازارهای خارجی را داریم.
وی با اشاره به اینکه بیشتر مواد اولیه این صنعت در داخل کشور موجود است گفت: به دلیل آنکه مواد اولیه را اکثرا در خود کشور تولید می کنیم و یا از داخل تامین می‌کنیم توانسته‌ایم قیمت محصول خود را در حد امکان پایین نگه داریم.
رئیس هیئت مدیره شرکت رویا در پاسخ به سوال تاثیرات دلار بر صنعت با توجه به تامین مواد از داخل کشور گفت: بخشهایی از مواد اولیه مورد نیاز که امکان تامین و یا تولید در داخل را ندارد به صورت ارزی خریداری می‌شود، جدای از آن بیشتر مواد اولیه مورد نیاز علل‌خصوص مواد پتروشیمی به دلیل مقایسه با قیمتهای جهانی، عملا با قیمت متناسب با قیمتهای جهانی ارائه می‌شود.

تاثیرات تصمیمات دولتها بر صنعت:

بعد از انقلاب در ادوار مختلف بنا بر سیاست‌های دولتهای خارجی و یا سیاستهای داخلی، بازار با تنش و فراز و نشیب‌هایی روبرو شده است. صنعت ما نیز از این از این قاعده مستنا نیست. به عنوان مثال قیمت ارز روی قیمت تمام شده تولید کننده تاثیر می‌گذارد و به دلیل عدم افزایش دسمزدها توان خرید مردم کاهش می‌یابد.

ایشان در پاسخ به سوالی در خصوص مشکلات پیش روی صنعت گفت: مشکلی که همیشه بوده و اکنون نیز وجود دارد و به آن نیز زیاد پرداخته شده، عدم حمایت از تولید کننده است. تصمیمات خلق الساعه ، واردات بی‌رویه و قوانین دست و پاگیر باعث شده است که یک وارد کننده بسیار راحت‌تر از یک تولید کننده امکان عرضه محصول خود را به بازار داشته باشد. کسانی که می خواهند وارد صنعتی شوند وقتی با حجمه این قوانین مواجه می‌شوند یا منصرف می‌شوند و یا عملا امکان شروع به کار را ندارند.

ما در همین منطقه دولت‌هایی را می‌بینیم که به شدت از تولید کننده خود حمایت می‌کنند. به عنوان مثال کشور ترکیه حمایت‌هایی جهت صادرات، شرکت در نمایشگاه‌های بین المللی و حتی حمایتهای معنوی نسبت به آنالیز بازارهای کشورهای هدف ، ارائه اطلاعات مربوط به بازار هر کشور توسط سفارت‌خانه، پیگیری مطالبات و شناخت بازارها و معرفی توانمندی‌های صنعت کشور در کشورهای هدف به شدت کار می‌کند. نمونه آن ورود شرکتهای ترک به صنعت مبلمان و پوشاک ایران است.

تحریم‌ها چقدر بر صنعت شما تاثیر گذاشته است؟
واقعیت این است که شرکت‌های تولید کننده قطعات و ماشین آلات به دلیل آنکه عمدتا دارای شرکای امریکایی می‌باشند، در زمان تحریم به دلیل عدم فروش مستقیم به ایران مشکلاتی را برای صنعت ایجاد کردند. ما مجبور بودیم برای حل این مشکل هزینه‌های زیادی را بپردازیم که بتوانیم یک قطعه مورد نیاز مجموعه را وارد کشور کنیم. همین مشکل در زمان خرید مواد مورد نیاز از خارج کشور نیز وجود دارد.

جدای از تحریم‌های خارجی در داخل کشور نیز در خریدهای عمده، متاسفانه بحث کیفیت همیشه تحت الشعاع قیمت قرار می‌گیرد. نهادهای خریداری کننده نیز یاتوجهی به ظرفیت تولید و یا استانداردهای تولید ندارند و یا این توجه کم رنگ است. بعضی موارد نیز مشاهده شده است که افراد از طریق روابطی که دارند پروژه‌های بزرگ را می‌گیرند. اینها باعث دلسردی تولید کنندهای واقعی و سالم کشور می‌شود. 
پیش بینی از آینده صنعت
متاسفانه با وضعیت موجود امکان برنامه‌ریزی بلند مدت در صنعت ایران وجود ندارد. 

به گزارش تلنگر، این شرکت یکی از بزرگترین تولید کنندگان صنعت تشک در ایران است و اکنون با بیش از 100 نمایندگی فروش در کشور یکی از تاثیرگذارترین مجموعه‌ها در امر اشتغالزایی در این صنعت می باشد.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تصاویری زیبا از چهارگوشه جهان
برخی این نقد را به ایرانیان دارند که کمتر به مسافرت می روند و از احوال مردمان دیگر دنیا و فرهنگ هایشان اطلاع دارند. ما قصد قضاوت در این باره نداریم اما گاهی تصاویری از سایر نقاط جهان بسیار جذاب و دیدنی است.
پربحث ترین