کد خبر: ۳۳۰۵۶
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۱
در صورت همکاری نمایندگان مجلس و بذل توجه به مصالح کارگران، این اتفاقی است که لاممکن نیست و امکان‌پذیر است.
رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراها و نماینده کارگران در مذاکرات مزدی، نتایج جلسه شب گذشته شورای عالی کار را مثبت توصیف کرد و گفت: سه‌شنبه دستمزد نهایی می‌شود.

به گزارش تجارت امروز، درحالی‌که اولین نشست شورای عالی کار با خروج اعتراضی نمایندگان کارگران و کارفرمایان نیمه‌کاره رها شد، عصر روز گذشته (نوزدهم اسفند) دومین جلسه شورای عالی کار با موضوع دستمزد با حضور وزیر کار برگزارشد.

فرامرز توفیقی (رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراها و نماینده کارگران در مذاکرات مزدی) در ارتباط با روند جلسه روز گذشته گفت: بخش اول جلسه روز گذشته، به بند «ز» و ترکیب مدیریتی سازمان تامین اجتماعی اختصاص داشت. در ارتباط با بند «ز»، مذاکرات مفصلی شد و البته از ابتدا نیز مشخص بود که وزیر کار و بدنه وزارتخانه با این مصوبه مخالف هستند.

توفیقی معتقد است؛ تصمیمات مثبتی در ارتباط با مصوبه بند «ز» گرفته شده‌است. او در تشریح این تصمیمات گفت: در جلسه شب گذشته، نامه‌ای تنظیم شد که تشکل‌های کارگری و کارفرمایی آن را امضا کردند. این نامه که درخواستِ دیدار و رایزنی با نمایندگان مجلس است، قرار است جداگانه برای کمیسیون اجتماعی و کمیسیون درمان مجلس فرستاده شود. در این نامه از این کمیسیون‌های مجلس درخواست جلسه شده تا کارگران و کارفرمایان بتوانند دلایلشان را برای نمایندگان با شرح مبسوط اعلام کنند.

نمایندگان بخواهند بند «ز» ملغی می‌شود

توفیقی ادامه داد: آنطور که وزیر کار می‌گفت اگر با نمایندگان مجلس بحث و رایزنی شود و آنها قانع شوند که اجرای این مصوبه به ضرر منافع جمعی مردم است، می‌توانند به شورای نگهبان نامه بدهند و درخواست بازپس‌گیری مصوبه را داشته باشند و آن را بار دیگر در صحن علنی مجلس مطرح کنند.

این فعال کارگری تاکید کرد: در صورت همکاری نمایندگان مجلس و بذل توجه به مصالح کارگران، این اتفاقی است که لاممکن نیست و امکان‌پذیر است.

ضرورت پررنگ شدنِ نقشِ کارگران و کارفرمایان در مدیریت تامین اجتماعی

توفیقی بحث بعدی شورای عالی کار را ترکیب هیات امنای تامین اجتماعی ذکر کرد و گفت: در این زمینه نیز پیشنهاداتی داده شد که در صورتجلسه نیز آمد و قرار شد ترکیب نظارتی سازمان تامین اجتماعی به گونه‌ای توسط وزیر تعیین شود که نمایندگان کارگری و کارفرمایی نقش پررنگ‌تری داشته باشند.

مبحث بعدی که در جلسه شورای عالی کار روز گذشته مطرح شده‌است، بحث دستمزد سال آینده است. توفیقی در ارتباط با جزئیات بحث و پیشبرد آن گفت: ابتدا گزارشی از کمیته دستمزد ارائه شد و در نهایت در قسمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و به‌روزرسانیِ بخش خوراکی سبد، توافق نظر حاصل شد و عدد به‌دست آمده توسط سه ضلع مذاکرات امضا شد اما روی درصد تاثیرگذاریِ سهم خوراکی‌ها در سبد معیشت، تومافق نشد و بین کارگران و کارفرمایان بحث به وجود آمد و از آنجا که بحث عدد سبد معیشت، کاملاً تخصصی و علمی است، قرار شد روز دوشنبه کمیته دستمزد دوباره تشکیل جلسه بدهد.

سبد معیشت دوشنبه نهایی می‌شود

توفیقی تاکید کرد: عدد سبد معیشت در کمیته دستمزد که روز دوشنبه قرار است برگزار شود، نهایی می‌شود و عدد نهایی به جلسه شورای عالی کار که روز بعد از آن، یعنی سه شنبه تشکیل جلسه خواهد داد، ارسال خواهد شد.

نماینده کارگران در مذاکرات مزدی افزود: وزیر وعده داد که در جلسه سه‌شنبه، بحث حقوق و دستمزد نهایی خواهد شد. 

/ایلنا
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
دریاچه ارومیه به لطف باران های اردیبهشتی نفس کشید
دریاچه ارومیه که سالیانی است با مرگ دست و پنجه نرم می کند به لطف بارش های خاص اردیبهشت امسال نفسی تازه یافته است البته اگر مسئولان بدانند که این شرایط نتیجه عملکرد آنها نیست شاید باعث شود که در برنامه های خود تجدید نظر کنند و فرصت به دست آمده برای احیای این دریاچه را از کف ندهند.
پربحث ترین