کد خبر: ۳۳۴۸۷
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۵
با توجه به سیاستهایی که دولت ترامپ آنها را دنبال می‌کند به نظر می‌رسد جغرافیای سیاسی‌ای که از رئیس جمهور امریکا حمایت میکند مختصاتی عجیب‌تر از آن دارد که به سادگی بتوان آن را فهمید.

به گزارش تجارت امروز، به نقل از تلنگر، نشریه بریتانیایی آبزرور و روزنامه نیویورک تایمز در گزارش های جداگانه گفته اند که "کمبریج آنالیتیکا" - یک شرکت آمریکایی تحلیل داده ها که با دانشگاه کمبریج بریتانیا ارتباطی ندارد - جزئیات حسابهای حداقل ۵۰ میلیون کاربر فیسبوک را به طور غیرمجاز به دست آورده است.

تحلیلگر تلنگر نوشت:جالب است که فیسبوک چطور اجازه داده است که یک شرکت اینطور ساده آنها را به بازی گرفته و از حساب کاربری میلیونها فردی که به فیسبوک اعتماد دارند سوء استفاده کنند.

فیسبوک روز جمعه (۱۶ مارس) حساب کاربری این شرکت را به طور موقت بست. "کمبریج آنالیتیکا" و فیسبوک تاکید دارند که خلافی مرتکب نشدهاند.

الکساندر نیکس، بنیانگذار "کمبریج آنالیتیکا" است اما مالک اصلی آن رابرت مرسر، میلیاردر جمهوریخواه است که از دونالد ترامپ حمایت می کند. این شرکت در گذشته زیر نظر استیو بنن، مشاور سابق آقای ترامپ فعالیت میکرد و در کمپین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) هم فعال بود.

الکساندر کوگن - آمریکایی روس تبار و استاد روان شناسی دانشگاه کمبریج - در نوامبر سال ۲۰۱۳ میلادی در ابتکاری شخصی یک اپلیکیشن شناخت شخصیت راه اندازی کرده بود که از کاربران فیسبوک می خواست به اطلاعات آنها و دوستانشان در این شبکه اجتماعی دسترسی پیدا بکند.

الکساندر کوگن متهم است که داده های جمع آوری کرده را به طور غیرقانونی به "کمبریج آنالیتیکا" فروخته که از آن برای بهتر هدف قرار دادن شهروندان آمریکا با آگهی های تبلیغاتی انتخاباتی استفاده کرده است.

در این رابطه نیز سوال اینجاست که چطور یک اپلیکیشن می‌تواند سوالی در مورد دسترسی به اطلاعات شخصی افراد بپرسد؟ این در حالی است که تمام پروتوکلهای جهانی برای دسترسی اپلیکیشنها به اطلاعات شخصی افراد در قوانین جهانی وجود دارد و هیچ اپلیکیشنی اجازه رخواست دسترسی به این اطلاعات را ندارد.

در پی انتشار این خبر، فیسبوک اپلیکیشن یاد شده را یک کلاهبرداری خواند و آن را مسدود کرد. فیس‏بوک همچنین حساب کاربری الکساندر کوگن را بست. حداقل ۲۶۵ هزار نفر آن اپلیکیشن را به طور مستقیم دریافت کرده بودند.

کریستوفر وایلی، یکی از کارکنان سابق "کمبریج آنالیتیکا" که درباره فعالیت های این شرکت به نیویورک تایمز اطلاعات داده، گفته است: "مقررات برای آنها اهمیتی ندارد. از نظر آنها، این یک جنگ است و هر کاری منصفانه است."

"کمبریج آنالیتیکا" می گوید در دسامبر ۲۰۱۵ پس از آن که از نحوه جمع آوری داده ها آگاه شد آنها را پاک کرد. این شرکت تاکید دارد که از آن داده ها در ارائه خدمات به ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ استفاده نکرده است.

این در حالیست که فیسبوک می گوید: "ما گزارش هایی دریافت کرده ایم مبنی بر این که برخلاف تضمین نامه ای که به ما داده شد، همه آن داده ها پاک نشده است."

نشریه آبزرور می گوید فیسبوک حدود دو سال است که از این ماجرا مطلع بوده اما تنها پس از رسانه ای شدن ماجرا بوده که دست به یک اقدام ملموس زده است.

رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه، پیشتر خواهان دریافت ایمیلهای کارکنان "کمبریج آنالیتیکا" شده بود.

دولت و پارلمان بریتانیا هم چندی پیش به طور جداگانه درباره نحوه عملکرد "کمبریج آنالیتیکا" در جریان کمپین برگزیت تحقیقاتی را آغاز کردند.

با توجه به تمام مواردی که خوانده شد به نظر می‌رسد یک نوع مهندسی‌ در انتخابات ایالات متحده امریکا اتفاق افتاده باشد که نتیجه آن روی کار آمدن فردی تندرو مانند دونالد ترامپ می‌باشد که بنابر آمارها به طور واضحی در میان مردم این کشور اقبال عمومی ندارد.

به گزارش تلنگر، با ماهیت‌ صهیونیستی شرکتهایی که پیش‌تر اسم آنها برده شده است که یا مالکیت اسرائیلی تبارها را دارند و یا تحت حمایت این کشور و وابستگانش هستند؛ مهندسی انتخابات ایالات متحده امریکا و روی کار آمدن دونالد ترامپ بیشتر به نفع کدام جغرافیای سیاسی بوده است؟ 
وقتی نگاهی اجمالی به سیاستهای دونالد ترامپ در چند سال گذشته می‌اندازیم از تبعیض نژادی تا عدم ورود تابعین بعضی از کشورها به ایالات متحده، افزایش خشونت پلیس و سیاستهای جهانی این کشور در قبال یمن ، سوریه ، روسیه و سایر کشورهایی که اسرائیل به نوعی با آنها در تقابل است. از حمایت از کشورهایی که در چند مدت اخیر به شکلی واضح در کنار اسرائیل ایستاده‌اند مانند عربستان سعودی و تا مقابله علنی و تهدیدهای مستمر جمهوری اسلامی ایران و عدم پایبندی به تعهدات بین‌المللی ایالات متحده امریکا ذهن را به جغرافیایی دورتر از مسکو می‌کشاند.
سوال اصلی اینجاست کدام جغرافیای سیاسی بیشتر از سیاستهای ترامپ سود می‌برد اسرائیل یا مسکو؟


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تصاویری زیبا از چهارگوشه جهان
برخی این نقد را به ایرانیان دارند که کمتر به مسافرت می روند و از احوال مردمان دیگر دنیا و فرهنگ هایشان اطلاع دارند. ما قصد قضاوت در این باره نداریم اما گاهی تصاویری از سایر نقاط جهان بسیار جذاب و دیدنی است.