کد خبر: ۳۴۵۵۲
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳
همیشه استثناء هایی وجود داشته است. آنها همه خصوصیات یک پروفسور را دارند اما در عین حال پروفسور نیستند. اشخاصی بودند که طبق عرف دارنده عنوان پروفسوری نیستند اما اهرمی بالاتر، آنها را به این مقام شناخته و قبول دارد.
چهار نکته از چهارمین قهرمانی پرسپولیس
سرخپوشان قدرت اول فوتبال ایران به حساب می آیند و این را مدیون کسی نیستند جز، برانکو ایوانکوویچ.

به گزارش تجارت امروز، برداشت یک)بیست و هشتم فوریه 1954 در شهر کوچک چاکووک در خانواده ای کاملا فوتبالی به دنیا آمد. هنوز قدرت تمیز دادن دست راست را از چپ نداشت که با خانواده اش به واراژدین نقل مکان کرد. حالا دیگر فقط دو ساعت و نیم با زاگرب فاصله داشت. به شهر بزرگی آمده بود که بعدها درباره اش گفت: "بهترین جای دنیا. قشنگ ترین نقطه این کره خاکی. " واراژدین در میان دشت قرار دارد. با تپه های کوچک و تاکستان های وسیع. قدمتی به طول 900 سال که زمانی پایتخت کرواسی بود. شهری که سه بار در آتش سوخت ولی دوباره ساخته شد و زنده ماند. آنقدر زیباست که به آن لقب وین کوچک دادند. همجوار با رودخانه دراوا است؛ رودخانه ای که یکی از شاخه اصلی دانوب بزرگ به حساب می آید. همین ها باعث شده که هنوز هم انتخاب اول و آخرش برای زندگی و استراحت واراژدین باشد!

هر چقدر بزرگ می شد شهرها و کشورهای بیشتری را می دید. از همان ابتدا یاد گرفت که خیلی زود باید خود را با شرایط جدید وفق دهد. برای تحصیل 4 سال به زاگرب رفت و سپس دو سالی را در شهر بندری ریکا گذراند. پس از آن نوبت به زندگی در دهکده ای به نام اوپادیا رسید. سال ها بعد راهی شهر هانوور آلمان شد و تنه اش به تنه آلمان های ماشینی خورد و با آنها هم اخت پیدا کرد و همیشه به نیکی از آن روزها یاد کرد. همانجا بود که چهره اش یخی شد. شیفته‌ بناهای باستانی هانوور و آثار باستانی اش شد. در نهایت دست روزگار، او را به تهران فرستاد تا زندگی در جهان سوم  و یک شهر 10 میلیونی را تجربه کند. ژانویه 2000 بود که برای نخستین بار به ایران آمد و نمی دانست که زلف زندگی ورزشی اش با این مرز و بوم گره می خورد.جایی که از آن به عنوان خانه دوم یاد کرد و البته می کند...

برداشت دوم)کروات ها زندگی در شرایط سخت را به خوبی آموخته اند و از بر هستند. سال ها درگیر جنگ های داخلی بودند. مبارزات فراوان برای پایبند ماندن روی اصول خود را به خوبی آموخته اند. از هم پاشیده شدند و تکه تکه، اما بازهم اصالت خود را از دست ندادند. آنها عاشق فوتبال هستند. هرگاه با یک کروات برخورد کردید ابتدا از او بپرسید که طرفدار کدام تیم است؟ اگر از هر دو تیم بزرگ کشور یعنی دیناموزاگرب و هایدوک اشپیلت تعریف کرد که هیچ؛ اما اگر پاسخی نداد مراقب باشید!ممکن است جانبداری از تیم مخالف آن شخص بهای سنگینی داشته باشد. حواستان باشد که همه بازی ها برای او مهم است و دوستانه و رسمی برایش تفاوتی ندارد و فقط برد آرامش می کند. هنگام تماشای مسابقه سعی کنید یا همراهش باشید یا اصلا نباشید! سعی کنید با آوردن اسنک و نوشیدنی پا به پایش به تشویق تیم مورد علاقه اش بپردازید یا از آنجا بروید؛ البته نه خیلی دور، چرا که ممکن است بازهم درخواستی از شما داشته باشد. در یک کلام، فوتبال برای کروات ها دقیقا عین زندگی است.

یک کروات می خواهد همیشه رهبر باشد. آنها خیلی سریع کنترل اوضاع را بدست می گیرند و به خوبی از پس همه کارها برمی آیند. اگر با آنها کار کردید و کاری به عهده تان سپرده شد که از عهده اش بر نیامدید واقعا برایتان متاسف هستیم!آنها اشتباه شما را فراموش نمی کنند و عمل کردن بر خلاف اصول و باورشان را به هیچ وجه قبول نمی کنند. این را شاید امثال رامین رضاییان و حالا محسن مسلمان بهتر از هر کسی درک کنند. باید جلوی آنها خودتان باشید و تحمل چالش ها سنگین را داشته باشید وگرنه از چشمشان می افتید و بهتر است در خانه بمانید.

برداشت سوم)پروفسور کیست؟ واژه پروفسور Professor  از لغت profess (به معنی تدریس کردن) گرفته شده و در واقع صفت فاعلی است که در لغت به معنی آموزگار و مدرس می باشد. ین واژه معمولاً در اصل به مدرس دانشگاهی (scholarly teacher) اختصاص دارد و مدرسین و معلمین غیردانشگاهی را پوشش نمی ­دهد. واژه پروفسور در فارسی معادل "استاد"، "استاد تمام" یا "سراستاد" است. پروفسور یا استاد یکی از درجه‌های علمی برای اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی است و بالاترین درجۀ علمی بین مدرسان دانشگاه به‌شمار می‎آید. در ضمن عنوان پروفسور، یک لقب نیست بلکه نوعی شغل محسوب می‌شود که حقوق و دریافتی آن  در بسیاری از کشورها نسبت به استادیار حداقل 2 برابر است. بنابراین برای رسیدن به درجه استادی یا پروفسوری، بایستی مدارجی طی شود که جز با فعالیت آموزشی و پژوهشی و فرهنگی مقدور نیست. اعطای درجه استادی از سوی اشخاص و بنا به توصیه شخصی حتی اگر در سمت بالای مملکتی و یا اجرایی یا علمی در دانشگاه باشد فاقد ارزش است و این مدرک تنها توسط دانشگاه و پس از ارزیابی کمیته ممیزه اعطا می شود.

با این حال همیشه استثناء هایی وجود داشته است. آنها همه خصوصیات یک پروفسور را دارند اما در عین حال پروفسور نیستند. اشخاصی بودند که طبق عرف دارنده عنوان پروفسوری نیستند اما اهرمی بالاتر، آنها را به این مقام شناخته و قبول دارد. آنها نشان خود را از مردم دریافت کرده اند و بج این عنوان به استوارترین شکل ممکن روی سینه شان سنجاق شده است. 

برداشت چهارم)پرسپولیس برای دومین فصل متوالی به مقام قهرمانی لیگ برتر دست پیدا کرد. آنها حالا تعداد فتوحات خود را در تاریخ لیگ برتر به عدد چهار رساندند و از رقیب دیرینه شان سبقت گرفتند. سال های سختی طی شد. اما پیرمرد 64 ساله واراژدینی با همت بالایش بنای سوخته را مانند شهرش از نو ساخت و آن را ترمیم کرد؛ مطابق با ذات مبارزه جویانه اش زمام کار را در دست گرفت و در هر مسابقه برای برد به میدان رفت و هدفی جز کسب سه امتیاز و جام نداشت. گاهی شکست خورد و اشتباهاتی مرتکب شد اما در نهایت رسید به آنچه سکوها می خواستند. پای اعتقاداتش ماند و در این راه انتقادات فراوانی را به جان خرید ولی به هدفش رسید. حالا سرخپوشان قدرت اول فوتبال ایران به حساب می آیند و این را مدیون کسی نیستند جز، برانکو ایوانکوویچ.

/ایلنا
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک و صفحه نخست روزنامه‌ها 23 بهمن
روزنامه کیهان با عنوان مهم‌ترین پیام راهپیمایی دیروز نوشت: «به‌هم ریختگی جبهه دشمن» و اثبات این ادعا که محاسبات آن‌ها گاهی، چقدر «پرت» است، یکی دیگر از برکات چهلمین سالگی انقلاب اسلامی ایران بود.
پربحث ترین