کد خبر: ۳۷۱۴۸
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳
به گفته منابع آگاه، خروج آمریکا از برجام به معنای لغو ۳۸ میلیارد دلار قرارداد‌های فروش هواپیما بین تهران و شرکت‌های غربی است و شرکت ایرباس را نسبت به رقیب آمریکایی اش بوئینگ در معرض ریسک‌های بزرگتری قرار می‌دهد.
به گزارش تجارت امروز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا این هفته اعلام کرد، از توافق هسته‌ای خارج می‌شود و مقامات دولت وی نیز گفته اند که مجوز‌های صادراتی صادر شده برای فروش هواپیما به ایران را لغو خواهند کرد.

تهران ۲۰۰ هواپیمای مسافربری به مبلغ ۳۸.۳ میلیارد دلار برای شرکت ایران ایر سفارش داده که شامل ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس، ۸۰ فروند هواپیمای بوئینگ و ۲۰ فروند هواپیمای‌ای تی آر است.

شرکت ایرباس که ماه گذشته به دلیل کاهش تقاضای بین المللی ناگزیر شد بخشی از برنامه‌های تولیدی خود را کاهش دهد، نیاز بیشتری به سفارشات ایران جهت خرید جت‌های پهن پیکر دارد. ایران ۵۳ فروند هواپیمای پهن پیکر از ایرباس و ۳۰ فروند از بوئینگ سفارش داده که هنوز ساخته نشده اند.

۳ منبع صنعتی گفتند، از دست رفتن این قرارداد‌ها ضربه بیشتری به خط تولید جدیدترین هواپیمای پهن پیکر ایرباس، یعنی‌ای ۳۳۰ نئو خواهد زد که در فاصله چند ماه مانده به ارائه آن با تقاضای ضعیفی مواجه است. ایران ایر پس از شرکت ایر آسیا دومین مشتری بزرگ این هواپیماست.

اما در مقابل، دنیس مویلنبورگ، مدیر شرکت بوئینگ ماه گذشته این سیگنال را ارسال کرد که شرکت وی پس از تلاش‌های گسترده برای بهبود سطح فروش هواپیما‌های پهن پیکر خود، دیگر مثل گذشته به سفارشات ایران وابسته نیست.

ایرباس و بوئینگ گفته اند تصمیم آمریکا را مورد بررسی قرار خواهند داد، اما از اظهارنظر در مورد ریسک‌هایی که با آن مواجه اند خودداری کرده اند. جف کنیتل، رئیس به آمریکای شرکت ایرباس گفته: «ما کار درست را انجام خواهیم داد.»

هیچ یک از این دو شرکت به آن اندازه نگران بر هم خوردن قرارداد فروش مجموعا حدودا ۱۰۰ فروند هواپیمای باریک پیکر به ایران نخواهد بود، زیرا تقاضا برای خرید این نوع جت‌ها بالاست و این شرکت‌ها مشکلی برای تخصیص خط تولید‌های خود به دیگر خریداران نخواهند داشت.

منابع اروپایی گفتند، ایرباس از دست دادن توافق تاریخی خود با ایران که آماده سازی آن ماه‌ها به طول انجامید را پذیرفته است.

لغو قرارداد‌های فروش هواپیما به ایران همچنین به فهرست سفارشات سال ۲۰۱۸ شرکت ایرباس بیش از شرکت بوئینگ لطمه خواهد زد.

 /رویترز

مطالب مرتبط
برچسب ها: لغو ، فروش ، هواپیما ، قرارداد
نام:
ایمیل:
* نظر: