کد خبر: ۳۸۲۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳
امکان بازگشت احمدی‌نژاد به قدرت در حد صفر است. حتی اگر برای رسیدن به این هدف همانند سابق، از یک سو خود را پشت مقبولیت ولایت فقیه پنهان کند و از طرف دیگر با ایفای نقش اپوزیسیون پنهان، ارکان نظام را هدف بگیرد.
تجارت امروز:
محمود احمدی نژاد که متخصص بازی در فضاهای خالی است، بعد از خروج ترامپ از برجام، به یکباره مسیر نقدهای خود را از قوه قضاییه به سمت قوه اجرایی کشور تغییر داد تا جایی که اخبار مربوط به بقایی و مشایی در کانالهای منتسب به احمدی نژاد جای خود را به بیانیه ها و عکسهای سلفی رییس دولتهای نهم و دهم با طرفدارانش داده اما واقعیت آن است که او توان تاثیرگذاری بر توده مردم را در تحولات سیاسی از دست داده است.
او به قدری ضعیف شده که تنها محمل اظهار نظرات خود را فضای مجازی یافته اما اگر با صدها عکس و مطلب تلاش کند نشان دهد هنوز  قدرت تاثیر دارد کسی او را جدی نمی گیرد. شاید به همین دلیل است که دردنامه او خطاب به حضرت امام (ره) در سالگرد ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی با مضمون اضمحلال آزادی و گسترش فقر در ایران هم دلیلی برای برخورد با او نشد.
سقوط فرقه موسوم به احمدی نژاد، آنجا نمود عینی پیدا کرد که از دستگیری بقایی، کک هیچکس نگزید، او از بدو دستگیری اعتصاب غذا کرد ولی اشک کسی درنیامد، تا زمان نوشتن این یادداشت 85 روز از اعتصاب غذای بقایی گذشته ولی هیچکس برایش غش نکرده، بنا به ادعای سایتهای منتسب به احمدی نژاد وزن بقایی به 41 کیلوگرم کاهش یافته ولی کسی ذهن خود را درگیر این موضوع نکرده است. یکی از طرفداران احمدی نژاد چند روز قبل به بقایی پیشنهاد کرده بود که اعتصاب غذای خود را بشکند چون از دست رفتن او برای مردم اهمیتی ندارد. مشایی هم به عنوان دست راست احمدی نژاد دستگیر شده ولی موضوع او در افکار عمومی حتی از بقایی هم کم اهمیت تر است.
از سوی دیگر اگر بخواهیم سنجه‌ای از محبوبیت شخص احمدی نژاد در بین مردم به دست آوریم می توان به سفر روزهای اخیرش به تبریز اشاره کرد که تعداد افراد استقبال کننده از او بسیار اندک بود. این در حالی است که سایتها و کانالهای منتسب به او تبلیغات سنگینی برای فراخوانی مردم آذربایجان به استقبال از رییس دولتهای نهم و دهم صورت دادند.
مثال دیگر به حضور احمدی‌نژاد در راهپیمایی روز جهانی قدس مربوط می‌شود که پیاده‌روی او از پل کالج به سمت میدان فردوسی با شعارهای مرگ بر منافق، مرگ بر منحرف و مرگ بر ضد ولایت فقیه همراه شد و نشان می‌دهد جایگاه او در بین بدنه کاملا وفادار نظام به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.
سخنرانیهای احمدی نژاد هم کماکان پوپولیستی است و نتوانسته مردم را متقاعد کند که احمدی نژآد ایده اقتصادی مهمی در ذهن دارد. او به تازگی بیان کرده در زمان امضای برجام گفته است اگر این معاهده را امضا کنیم آمریکا خیال می کند تحریمها اثر کرده، بنابراین اجازه دهید من طرحهای اقتصادی را پیاده کنم تا اثر تحریمها را کاهش دهیم، حتی ادعا می کند پیشنهاد داده خانواده ام را گروگان بگیرید و اگر طرحهایم جواب نداد آنها را اعدام کنید! اولین سوالی که به ذهن می رسد آن است که او چرا این طرحهای نجات بخش را در هشت سال ریاست جمهوری اش پیاده نکرد تا مانع از آن شود که تورم به 40.4 درصد برسد و قیمت مسکن و زمین به ترتیب 500 و 700 درصد رشد کند.
مثال دیگر هم از تغییر رویکردهای مداوم او بی برنامگی و سردرگمی‌اش را ثابت می کند؛ زمانی که برجام امضا شد احمدی‌نژادی‌ها تیغ انتقاد برداشتند و آن را معاهده ای در حد فاجعه قلمداد کردند؛ دقیقا همانند نظر ترامپ درخصوص برجام. حالا که ترامپ برجام را پاره کرده، حلقه یاران احمدی نژاد از رفتن شرکتهای اروپایی ابراز نگرانی می کنند. مشخص نیست از دید این جماعت، برجام معاهده خوبی بوده یا بد.
چند روز قبل که فیاض، استاد دانشگاه گفته بود باید فاتحه احمدی‌نژاد را خواند و او از ترس دستگیری، دیگر از قوه قضاییه انتقاد نمی کند و ترس او را با ترس هیتلر مقایسه کرده بود، سایتهای منسوب به رییس جمهور سابق به این صحبت واکنش نصفه و نیمه ای نشان دادند اما چرخش اخیر نقدهای احمدی‌نژاد از سمت قوه قضاییه به سمت قوه مجریه، نشان می دهد این ادعا چندان هم بی مورد نبوده است. او با نقد هر سه قوه تقریبا تمام کارت‌های خود را برای افزایش محبوبیت خرج کرد ولی نتیجه‌ی دلخواه را به دست نیاورد. بنابراین امکان بازگشت احمدی‌نژاد به قدرت در حد صفر است. حتی اگر برای رسیدن به این هدف همانند سابق، از یک سو خود را پشت مقبولیت ولایت فقیه پنهان کند و از طرف دیگر با ایفای نقش اپوزیسیون پنهان، ارکان نظام را هدف بگیرد.
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
تیتر یک و صفحه نخست روزنامه‌ها 23 بهمن
روزنامه کیهان با عنوان مهم‌ترین پیام راهپیمایی دیروز نوشت: «به‌هم ریختگی جبهه دشمن» و اثبات این ادعا که محاسبات آن‌ها گاهی، چقدر «پرت» است، یکی دیگر از برکات چهلمین سالگی انقلاب اسلامی ایران بود.
پربحث ترین