کد خبر: ۳۸۶۹۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۸
بازار مسکن علاوه بر آنکه تابع دلار و ارز است، تابع مصالح ساختمانی نیز قرار دارد بنابراین با کاهش قیمت مصالح ساختمانی قیمت مسکن کاهش می‌یابد.

به گزارش تلنگر؛د افزایش جهشی قیمت مسکن از اسفند ماه سال گذشته زمینه‌ساز نگرانی بسیاری از خریداران مسکن شده است و از سویی نوسانات ارز و سکه در سه ماه گذشته قیمت مسکن را 50 درصد افزایش داد.

ارائه سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی در 2 روز گذشته زمینه‌ساز کاهش 10 درصدی قیمت سکه و ارز شده است، همین موضوع موجب شده که بسیاری از خریداران مسکن نیز چشم‌انتظار کاهش قیمت مسکن باشند، البته در این بین برخی از کارشناسان مسکن معتقدند؛ می‌توان با تثبیت قیمت‌های ارز به ثبات بازار مسکن امیداور بود، همچنین تعداد دیگری از کارشناسان معتقدند که بازار در حال رکود است و باید منتظر واکنش سرمایه‌گذاران به این بازار باشیم البته تا به امروز بازار واکنش منفی نشان نداده و باید تا ما آینده منتظر باشیم. 

برخی از کارشناسان نیز اعلام کردند که نمی‌توان با قطعیت از رونق بازار املاک سخن گفت خرید و فروش ملک این روزها دچار نوسان شده تا خریداران و فروشندگان در حالت ابهام قرار بگیرند.

بازار مسکن تحت تأثیر نوسانات ارز و سکه قرار گرفته و همین موضوع باعث متلاطم شدن عرضه و تقاضای مسکن شده است.

بازار با افزایش 50 درصدی قیمت مسکن در چند ماه گذشته روبرو بوده است. قیمت طلا و ارز نسبت به سال گذشته 150 درصد افزایش یافته و به نظر بسیاری از مردم افزایش قیمت مسکن در مقایسه با طلا و ارز کمتر بوده اما این نظر کاملا اشتباه است.

هم‌اکنون متوسط قیمت مسکن در تهران 7 میلیون تومان است، به طوریکه قیمت یک آپارتمان 60 متری حدود 420 میلیون تومان می‌شود در نتیجه این رشد قیمتی در مقایسه با سایر بخش‌ها بسیار بیشتر است.

مقاومت قیمتی بازار مسکن در مقایسه با سایر بازارها بسیار زیاد است، تأثیرپذیری بازار مسکن نسبت به طلا و ارز بسیار زیاد است به طور قطع با به ثبات رسیدن بازار می‌توانیم شاهد کنترل قیمت‌ها در بخش ساخت‌وساز باشیم.

تا پایان تابستان روند قیمت‌ها ثابت خواهد ماند و تغییر محسوسی ایجاد نمی‌شود و ما امیدواریم که سیر صعودی در این بازار نداشته باشیم.

ثبات قیمت طلا و ارز نیاز به زمان دو ماهه دارد به طوریکه به مردم و مالکان ثابت شود که قیمت‌ها تغییری نخواهد کرد در این زمان می‌توانیم اعلام کنیم که قیمت مسکن شاید کمی کاهش یابد.

نمی‌توانیم هیچ نظری در مورد کاهش قیمت مسکن همزمان با کاهش قیمت سکه و ارز بدهیم. هم‌اکنون یک شوک قیمتی به بازار وارد شده و امیدواریم که این شوک تداوم داشته باشد.

بعید نیست که قیمت‌های مسکن در این بازار واکنش نشان ندهند.

گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد که  تأثیرپذیری بازار طلا و سکه بر بخش مسکن زیاد نیست. به طوریکه اعلام شده که افزایش 50 تا 60 درصدی قیمت مسکن با ارزان شدن دلار از 12 هزار تومان به 8 هزار تومان می‌توانیم شاهد قیمت مصالح ساختمانی باشیم.  بازار مسکن مقاوم‌تر از بازار طلا و سکه است اما اگر روند نزولی ادامه یابد بالاخره قیمت‌های مسکن می‌شکند.

بازار مسکن علاوه بر آنکه تابع دلار و ارز است، تابع مصالح ساختمانی نیز قرار دارد بنابراین با کاهش قیمت مصالح ساختمانی قیمت مسکن کاهش می‌یابد.

هم‌اکنون قیمت خرید و فروش یک واحد نوساز در محدوده فردوس غرب 11 میلیون تومان است و این در حالی است که سال گذشته حدود 7 میلیون تومان بوده بنابراین اگر قیمت تمام شده ساخت ملک ارزان شود در نتیجه قیمت خرید و فروش کاهش می‌یابد.

 کاهش قیمت دلار و ارز زمینه‌ساز هجوم سرمایه‌گذاری به سمت بازار مسکن می‌شود. بازار مسکن با نرخ تورم و دلار رابطه بسیار نزدیکی دارد به طوریکه نوسانات ارزی در این بازار موجب رشد 70 درصدی قیمت مسکن در این محدوده شده است.

در دو ماه گذشته بسیاری از فروشنده‌ها هیچ انگیزه‌ای برای فروش ملک خود نداشتند اما در چند روز گذشته شاهد هستیم که خریداران نیز منتظر کاهش قیمت بیشتر مسکن هستند و به سمت خرید ملک نمی‌آیند.

بازار مسکن  زنجیره اول و آخر اقتصاد است. تأثیرپذیری این بازار در مقایسه با سایر بازارها بسیار کمتر است، به طوریکه خریداران منتظر کاهش قیمت مسکن نباشند.

بازار اجاره مسکن در یک ماه گذشته شاهد رشد 20 درصدی قیمت اجاره‌ها بوده و مستأجران کشش دیگری برای افزایش قیمت ندارند.

امیدواریم تا دو هفته آینده قیمت‌ طلا و ارز همچنان روند نزولی داشته باشد و حباب‌ها بترکد در این زمان می‌توانیم در مورد بازار مسکن نیز اظهار نظر کنیم و امیدوار باشیم.

سیاست‌های ارزی و بانکی دولت در 2 روز گذشته زمینه ساز کاهش قیمت دلار و سکه شده در نتیجه اگر این روند قیمتی ادامه یابد به طور قطع قیمت مسکن  کاهش می‌یابد.

آرامش در بازارهای موازی مانند طلا و ارز می‌تواند بازار لجام گسیخته مسکن را تعدیل و قیمت‌ها را به نرخ واقعی خود نزدیک کند.

حباب قیمتی در یکی دوماه گذشته بر روی بازار مسکن بوده است. با اجرای درست سیاست‌های ارزی و بانکی و تعادل در بازار ارز این حباب به طور کامل تخلیه می‌شود.

همکاری دولت، مردم و مجلس در اقتصاد کشور بسیار تاثیر گذار و دوری از جو روانی می‌تواند آرامش را دوباره به بازار مسکن بازگرداند.

قیمت مصالح ساختمانی به دلیل نوسات ارزی چندین برابر شده است. با کاهش قیمت دلار از 10 هزار تومان به 8 هزار تومان اگرچه ممکن است در کوتاه مدت اثر گذار نباشد اما به طور قطع با ایجاد ثبات بازار مسکن نیز آرام می‌شود.

چهار مولفه از جمله بورس، طلا و حامل‌های انرژی بر بازار مسکن اثر گذار بوده، بنابراین با افزایش قیمت این چهار مولفه قیمت مسکن به سرعت تأثیر می‌گیرد و دچار افزایش قیمت می‌شود.

ثابت شدن قیمت‌ طلا و ارز را در بازار مسکن مثبت است. ممکن است قیمت‌ها به سرعت کاهش نیابد، اما در طولانی مدت بی‌تأثیر نخواهد بود.

بر اساس این گزارش بسیاری از خریداران در این روزها منتظر یک اتفاق خوب در بازار مسکن هستند که در این خصوص مسئولان بخش مسکن به ویژه وزیر راه و شهرسازی و معاونان وی از بازار مسکن ناامید نشده و اعلام کرده‌اند که این بازار به زودی رنگ رونق به خود می‌گیرد.

 پیش‌بینی‌ها این است که در نیمه دوم سال با ثبات بازار ارز بازار مسکن رونق گیرد. افزایش 50 تا 60درصدی قیمت مسکن در 5 سال متعادل و طبیعی است. اما بازارهایی مانند ارز افزایش حبابی داشته‌اند. بهترین سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه است چرا که شفافیت بیشتری دارد.

از نیمه دوم سال گذشته بخش مسکن وارد رونق نسبی شد. صنایع پایین دستی بخش مسکن می‌تواند نقش موثری در ایجاد اشتغال داشته باشد. در حال حاضر اقتصاد در شرایط چالشی قرار دارد و هرگونه صحبت از تحریم آسیب زیادی به اقتصاد وارد می‌کند.

به گفته بسیاری از کارشناسان اتمام مسکن مهر و نوسازی بافت‌های فرسوده می‌تواند یک گام موثر در بهبود وضعیت بازار مسکن باشد، اما بی‌اعتمادی ساکنان بافت‌های فرسوده و پرداخت نکردن آورده متقاضیان مسکن مهر باعث شده که این پروژه‌ها رها شوند.

 قیمت مسکن با حباب‌های دلار و ارز بالا یا پایین نمی‌رود. هم‌اکنون روند نزولی ارزش پول ملی موجب شده که بسیاری از سازندگان مسکن با مشکل مواجه شوند به طوریکه قیمت تمام شده یک ملک نسبت به سال گذشته چندین برابر شده است.

اتمام پروژه مسکن مهر می‌تواند بار بزرگی را از روی بخش مسکن بردارد و با تکمیل خدمات روبنایی و زیربنایی واحدهای مسکن مهر بسیاری از مستأجران می‌توانند ساکن این واحدها شوند.

تزریق منابع مالی کافی و گرفتن تصمیم قاطع برای این پروژه زمینه‌ساز تکمیل هر چه سریعتر واحدهای مسکن مهر می‌شود.

گفتنی است، کاهش چند هزار تومانی دلار و چندصد تومانی سکه و ارز خبر خوبی برای اقتصاد پولی کشور است به طور قطع بازار مسکن و ساخت و ساز با ارائه بسته جدید مسکنی دولت طمع شیرین ارزانی و کاهش قیمت را می‌چشد.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
کامورو 2020 چه تغییراتی دارد؟
شورلت کامارو مدل 2020 با تغییرات کوچکی در طراحی ظاهری خود در معرض دید عموم قرار گرفت. این تغییر که در مدل SS این خودرو اعمال شده، انتقادات نسبت به مدل 2019 آن را کاهش می دهد.
پربحث ترین