کد خبر: ۳۸۷۱۷
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۷
طبق بررسی‌های صورت گرفته باید گفت سازمان شیلات کشور مجوز برای ماهی گیر چینی صادر نکرده است و این مجوز ماهی‌گیری برای طرف ایرانی صادر شده است؛ یعنی شهروندان ایرانی خودمان در کشور آمدند و مجوز گرفتند اما با کشتی‌های چینی قرار داد نوشته و آن کشتی‌های چینی را برای ماهی گیری وارد منطقه کرده‌اند. همچنین مقرر بوده این کشتی‌ها در یک محدوده خاص و تنها فانوس ماهی‌ها را صید کنند که به نظر می‌رسد در این بخش تخلفی صورت گرفته است.

چگونه  است که یک صیاد با توانایی مشخص و درآمد مشخص از ماهیگیری به بهانه آسیب به آبزیان منع می‌شود؛ ولی همزمان به افرادی جهت ماهیگیری به صورت گسترده و با دستگاه‌ها پیشرفته که حجمی چندین برابر ماهیگیران را در بر می‌گیرد مجوز داده می‌شود؟

اصل این موضوع که کشتی‌های چینی در دریای عمان ما مستقر شده و در حال ماهی گیری هستند، واقعیت است و صحت دارد.

به گزارش تلنگر؛ طبق بررسی‌های صورت گرفته باید گفت سازمان شیلات کشور مجوز برای ماهی گیر چینی صادر نکرده است و این مجوز ماهی‌گیری برای طرف ایرانی صادر شده است؛ یعنی شهروندان ایرانی خودمان در کشور آمدند و مجوز گرفتند اما با کشتی‌های چینی قرار داد نوشته و آن کشتی‌های چینی را برای ماهی گیری وارد منطقه کرده‌اند. همچنین مقرر بوده این کشتی‌ها در یک محدوده خاص و تنها فانوس ماهی‌ها را صید کنند که به نظر می‌رسد در این بخش تخلفی صورت گرفته است.

این کشتی‌های هم محدوده و هم صید ماهی را رعایت نکرده‌اند لذا درخواست ما هم از سازمان شیلات و هم از وزرات جهاد کشاورزی این است که ابعاد این مسئله را به سرعت برای مردم روشن کنند چرا که طبق گزارش‌هایی که ما از صیادان درون صحنه می‌بینیم و می‌شنویم خلاف مجوزات صادره اقدام شده است.

سازمان شیلات و وزارت جهاد کشاورزی باید بر موضوع ماهی‌گیری کشتی‌های چینی‌ها در دریای جنوب نظارت داشته باشند؛ ابتدا باید مشخص شود آیا شهروند ایرانی که چنین مجوزی را برای صید ماهی گرفته است می‌توانسته با کشتی چینی قرارداد ببندد یا خیر؟ آیا طرف ایرانی می‌توانسته با کشتی‌های چینی قرارداد ببندد که گفته می‌شود سیستم آن طوری است که کف دریا را جارو می‌زند و تخم آبزیان را هم از بین می‌برد؟ اگر می‌توانند قرارداد منعقد کنند آیا در حال حاضر نظارتی بر این مسئله وجود دارد؟ به نظر می‌رسد سازمان شیلات هیچ گونه نظارتی در این راستا نداشته است و فقط اقدام به صدور مجوز کرده مابقی را حضرات خودشان مدیریت کرده‌اند.

در هر صورت نیاز است نظارت بیشتری در این جهت صورت گیرد که به همین خاطر ما سوالی را پیرامون همین مسئله از وزیر جهاد کشاورزی شده است که باید وزیر در مجلس حاضر شده و به سوالات پاسخ دهد تا نه بزرگ نمایی و سیاه نمایی شود و نه حقوقی پایمال شود چرا که درحال حاضر حضور کشتی‌های چینی و تخلف صورت گرفته از سوی این کشتی‌ها به واقع اتفاق افتاده است که باید برخورد لازم صورت گیرد و با کسی که مجوز برای آن صادر شده مقابله شود.

طبق این قرارداد گفته شده ۵ الی ۱۰ سال این کشتی به فردی که با آن قرار داد نوشته شده سپرده می‌شود؛ بالاخره این موارد حساب و کتاب‌ها و قرارداد‌ها پشت پرده آن نفر ایرانیِ مجوزدار با طرف چینی است.

قطعا و حتما مالکان اصلی کشتی که چینی‌ها هستند سودی از برداشت ماهی‌ها با وجود در اختیار قرار گرفتن این کشتی‌ها به دست ایرانی‌ها، خواهند برد.

جنگ روانی صورت گرفته مبنی بر سپردن کل دریای جنوب به چینی‌ها برای برداشت ماهی یک کار کثیف سیاسی است؛ باید گفت کنار هم گذاشتن این دو موضوع باعث شد تا  نتیجه حاصله به این وضعیت کشیده شود.

شیلات به صیادان دون پایه مجوز صید نمی‌دهد؛ حرف شیلات این است که ما اگر مجوز به مردم بدهیم آبزیان را ازبین می‌برند پس بنابراین مجوزی داده نمی‌شود، اما سوال اینجاست که چرا شیلات از طرف دیگر می‌آید و مجوزی به کشتی‌های چینی در تملک ایرانی‌ها می‌دهند، که مردم وقتی این سیاست یک بوم و دو هوا را می‌بینند ناراحت شوند؟ بنابراین یا مسئولین در این رابطه نظارتی به کل نداشته‌اند و یا تعمدا نظارت نمی‌کنند که این مسئله برای ما شبه برانگیز است، چرا که وقتی چنین مجوز بزرگی داده می‌شود باید به نحوه صید این ماهی گیران توجه شود.

بنابراین ما مظنون به این هستیم که ممکن است دست‌های پشت پرده‌ای در موضوع ماهی‌گیری کشتی‌های چینی در دریای جنوب وجود داشته باشد چرا که ما نمی‌توانیم بگوییم هیچ چیزی اتفاق نیافتاده است بالاخره حداقل این تخلف این بوده که این کشتی‌ها به موارد مجوز خود عمل نکرده اند.

هر کسی که در پشت پرده این قرارداد‌ها را بسته و آن را مدیریت می‌کند بایدبا آن برخورد شود.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: