کد خبر: ۳۸۷۲۸
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
چرا از مبادی گمرک ۳۰۰۰ کانتینر ظروف کریستال قاچاق شد یا ۸۰۰ تن الکل سفید که مجوز صادرات داشت، در انبارهای تهران احتکار شد؟

در ماجرای عرضه ۱۸۰ هزار میلیارد دلار در بازار، مقدار زیادی دلار قاچاق شد. چه کسی باید در این زمینه پاسخگو باشد؟ رئیس کل بانک مرکزی یا معاون ارزی وی؟ رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی یا رئیس‌جمهور؟

نقش مرکز پژوهش‌ها در این گزارش چیست؟ مدت‌هاست که اثری از مرکز پژوهش‌ها وجود ندارد.

چرا وزارت صنعت، معدن و تجارت در موضوع قاچاق کالا، صدور کارت بازرگانی جعلی برای افراد کم‌اطلاع و سوءاستفاده از آنها و فرار مالیاتی، محاکمه نمی‌شود؟

آئین‌نامه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز دو سال بعد از تصویب آن در مجلس توسط دولت تهیه شد. چرا از مبادی گمرک ۳۰۰۰ کانتینر ظروف کریستال قاچاق شد یا ۸۰۰ تن الکل سفید که مجوز صادرات داشت، در انبارهای تهران احتکار شد؟

در قاچاق عوامل متعددی دخالت دارند؛ سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار شغل به دلیل ورود کالای قاچاق به کشور از بین می‌رود. عدم وجود اراده در مبارزه با قاچاق کالا به وضوح حس می‌شود. به نظر می‌رسد اراده‌ای برای مبارزه با قاچاق کالا وجود ندارد؛ باید زیرساخت‌ها برای مبارزه با قاچاق فراهم شود.

برخوردهای اخیر قوه قضائیه با مفسدان اقتصادی خوب است ولی لزوم شفافیت در این قوه یکی از مهترین ارکان عدالت است؛ این برخوردها آثار روانی خوبی در جامعه داشته است.

در نهایت باید جامعه از کم و کیف مسائل با خبر شدو؛ اگر کسانی هستند که دارند به مردم و کشور خیانت می‌کنند باید محاکمه شوند ؛ اما روند شفافیت در ساختار قضائی کشور با آنکه وجود دارد ملموس نیست.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
کامورو 2020 چه تغییراتی دارد؟
شورلت کامارو مدل 2020 با تغییرات کوچکی در طراحی ظاهری خود در معرض دید عموم قرار گرفت. این تغییر که در مدل SS این خودرو اعمال شده، انتقادات نسبت به مدل 2019 آن را کاهش می دهد.
پربحث ترین