کد خبر: ۳۸۹۴۱
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۷
ولیعهد سعودی که برای افزایش تولید نفت خود تحت فشار شدید ترامپ قرار دارد، به کویت رفت تا درباره بازگشایی میادین نفتی «منطقه بی طرف» که بین دو کشور مشترک است، مذاکره کند اما گستاخی ولیعهد سعودی باعث شد که شیخ صباح امیر کویت دستور پایان فوری مذاکرات و خروج هیئت سعودی از کشورش را صادر کند.
به گزارش تجارت امروز ؛ این سفر که قرار بود دو روزه باشد  چهار ساعت  زیادتر طول نکشید  وبا ناکامی ولیعهد سعودی به پایان رسید . بازگشایی میادین نفتی «خفجی» و «وفرا» منطقه بی طرف می توانست روزانه 500 هزار بشکه نفت خام به ظرفیت تولید بازار نفت که این روزها در قیمت بالای 80 دلار به سر می برد،  اضافه می کرد. ترامپ که وعده صفر کردن نفت ایران از آبان راداده است هم اکنون با قیمت های بالای نفت   دست به گریبان است و تلاش وی برای فشار آوردن به اوپک به منظور افزایش تولید ناکام مانده است. وی در تازه ترین تلاش خود در یک سخنرانی علنی شاه عربستان را خطاب قرار داد و تاکید کرد:  ما امنیت شما را تامین می کنیم از این رو باید تولید  نفت را افزایش دهید .سفر بن سلمان در همین زمینه صورت گرفت ولی به نتیجه ای نرسید.«فواد ابراهیم»، پژوهشگر عربستانی دراین خصوص نوشت: «ولیعهد عربستان به منظور خدمت به دونالد ترامپ به کویت سفر کرد تا خواسته های رئیس جمهور آمریکا را برای افزایش نفت برآورده کند، اما دست خالی بازگشت زیرا کویت شروط ولیعهد سعودی را برای جبران کمبود نفت در بازار نپذیرفته است. همین موضوع نیز موجب شد سفری که قرار بود دو روز به طول انجامد به چهار ساعت تقلیل پیدا کرد.» دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا طی روزهای گذشته گفته بود که بدون ایالات متحده «خدا می داند برای عربستان سعودی چه اتفاقی می افتاد» او گفته بود که کشورش باید در مقابل «امنیتی» که برای عربستان سعودی تأمین می کند از تریلیون ها دلار در خزانه های عربستان سهمی داشته باشد. بر این اساس عربستان در تماسی با کاخ سفید اطمینان داده بود که این کشور کسری نفتی ناشی از کاهش صادرات ایران را جبران می کند. تلاشی که در سفر به کویت به شکست انجامید. به لحاظ روان شناختی ولیعهد عربستان شخصیتی دوگانه دارد. وی در حالی که کاملاً مقابل دولت و شخصیت های آمریکایی تسلیم است و تحقیر را می پذیرد، در مقابل دولت های کوچک حوزه خلیج فارس آشکارا نگاه بالا به پایین دارد. این نگاه در بروز و گسترش تنش میان قطر و عربستان سعودی طی 15 ماه گذشته نقش زیادی داشته است. مطابق گزارش منابع خبری، ولیعهد سعودی در سفر به کویت نیز چنین نگاهی به مقام های کویتی داشته و رفتار همراه با غرور و تحکم آمیز انجام داده که با واکنش امیر کویت مواجه شده به طوری که وی دستور پایان هر گونه گفت وگو با ولیعهد عربستان را صادر کرده است. موضوع دیگر مربوط به مطالبه های ولیعهد عربستان از مقام های کویتی است. ولیعهد سعودی در سفر به کویت خواستار حل این اختلاف ها به نفع عربستان سعودی شده است. ولیعهد عربستان با  نگاه سلطه گرایانه خود خواستار الحاق مناطق تقسیم شده بی طرف به عربستان یا پرداخت 20 میلیارد دینار کویتی جریمه شده است، اما این مطالبه توسط دولت کویت رد و حتی کویت با عصبانیت از این رفتار و مطالبه ولیعهد عربستان، خواستار پایان این سفر و بازگشت وی به ریاض شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری
با لندور دیفندر 2020 آشنا شوید
پس از سال‌ها نسل جدید لندرور دیفندر معرفی شد. این مدل همچنین پس از 20 سال غیبت به صورت رسمی به بازار خودروی آمریکای شمالی قدم می‌گذارد.
پربحث ترین